Świat jako labirynt. Manieryzm w literaturze

Gustav René Hocke
Świat jako labirynt. Manieryzm w literaturze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka ta stanowi kontynuację studiów o manieryzmie w sztuce. Oba tomy dzieli materiał badawczy, łączy zaś problematyka człowieka nowoczesnego. Hocke, posługując się ważnymi dla kultury dziełami literackimi, stara się ukazać istotne cechy pewnego typu ludzkiego – homo europeus. W tym celu zapuszcza się w mało dostępne obszary historii ducha, skupia się na tym, co w tożsamości europejskiej problematyczne, nieregularne i niejasne, penetruje dziedzictwo obrazów i myśli, żywiąc przekonanie, że źródeł formacji homo europeus należy szukać w dysharmonii, po – jak pisze – „nocnej, zaludnionej przez demony” stronie Europy. W swoich rozważaniach Hocke nie skupia się jednak wyłącznie na artystycznych manifestacjach, ale traktuje manieryzm jako światopogląd. Omawiając filozofię, psychologię, erotyzm, estetykę, ulubione symbole i konkretne dzieła manierystów, ukazuje, w jaki sposób ich aktywność uzupełniała się i współgrała z aktywnością klasyków.
Tytuł oryginalny: Manierismus in der Literatur
Data wydania: 2015-07-20
ISBN: 978-83-7453-891-6, 9788374538916
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Eseje o Sztuce
Stron: 508

Autor

Gustav René Hocke Gustav René Hocke
Urodzony 1 marca 1908 roku w Belgii (Bruksela)
Niemiecki pisarz, publicysta i historyk sztuki. Początkowo studiował w Berlinie, potem przeniósł się do Bonn, by kształcić się pod kierunkiem Ernsta Robert Curtiusa. W 1937 roku odbył podróż do Włoch. Od 1949 roku mieszkał i pracował w Rzymie, konty...

Pozostałe książki:

Świat jako labirynt : maniera i mania w sztuce europejskiej w latach 1520-1650 i współcześnie
Wszystkie książki Gustav René Hocke

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Świat jako labirynt. Manieryzm w literaturze nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Świat jako labirynt. Manieryzm w literaturze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl