Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Grzegorz Sroczyński
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

 Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jego rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z zawartych w nich sformułowań weszło na stałe do debaty publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" wypowiedziane przez
prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" rzucone przez Henrykę Bochniarz). Wywiady Sroczyńskiego z tej książki otrzymały w zeszłym roku trzy najważniejsze polskie nagrody dziennikarskie: im . Barbary Łopieńskiej, im. Andrzeja Wojciechowskiego oraz Grand Press.
Rozmówcami Grzegorza Sroczyńskiego są Marcin Król, Andrzej Leder, Marcin Bajko, Marek W.Kozak, Jan Krzysztof Bielecki, Sławomir Sierakowski, Karol Modzelewski, Janusz Filipiak, Henryka Bochniarz, Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Jasicki, Jerzy Hauser, Piotr Kuczyński, Stanisław Owsiak, Janina Ochojska, Piotr Ikonowicz, Leokadia Oręziak, Mirosław Sielatycki, Joanna Bochniarz, Dorota Wellman. 
Data wydania: 2015-10-01
ISBN: 978-83-268-2272-8, 9788326822728
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Reportaż
Stron: 344
dodana przez: MgorzataM

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-13
10 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Wywiady-rzeki

W sumie książka okazała się być lekturą w sam raz pasującą do rocznicy odzyskania niepodległości, bo mądra, ważna i o Polsce. Zaczytywałam się tymi wywiadami przez kilka dni, żeby nie stracić ważnych myśli.
W rozmowach tych podsumowuje się tu dzisiejszą Polskę, czy raczej Polskę z 2015 roku w kontekście trzech wartości z Rewolucji Francuskiej: WOLNOŚCI, RÓWNOŚCI I BRATERSTWA. Wnioski są gorzkie, co skłania do myślenia. Ale, moim zdaniem, nie to jest w książce wartościowe, ale jej konkretność. Rozmówcy zostali tak przez autora dobrani, żeby rozmowa toczyła się na konkretne tematy, czy raczej bolączki Rzeplitej i z ludźmi, którzy na tych konkretnych tematach się znają. Jest więc rozmowa o OFE, o fundacjach, o miliarderach, o zarządach fabryk, o pożyczkach we frankach, o dotacjach z Unii i tak dalej. W sumie rozmowy narzekające znaleźć możemy tu i ówdzie, i to nie nowość. 'Narracją' krytykującą rzeczywistość posługiwały się już od czasów Samoobrony partie szukające elektoratu wśród wykluczonych, więc i to nie jest nowość. Mamy też programy w telewizji, szukające tematów o wykluczeniu i braku perspektyw. Ba, z życia znam te sprawy. Ale w tej książce mamy wiedzę ekspertów ale nie ogólną, ale na ich cząstkę, na której się znają. Mnie brakuje takiego profesjonalizmu w świecie, żeby mówić o tym, o czym się znamy, a nie o wszystkim.
Na mnie największe wrażenie zrobiły właśnie te konkretne artykuły: o OFE, o pożyczkach, o funduszach, rozmowy z Ochojską, Wellman i Janek Krz...

× 14 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
9 /10
Przeczytane przeczytane 2018 Biblioteka domowa Gdybym miała tylko jedną półkę...

Książka jest zbiorem wywiadów będących podsumowaniem ćwiećwiecza wolnej Polski pogrupowanych pod tytułami zaczerpniętymi z haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo. Z refleksji bohaterów wywiadów wynika jednak, że nasze, polskie zwycięstwo w 1989 roku, oparte było tylko na pierwszym członie hasła. A i tak rozumianym przez wielu wówczas decydujących, opacznie. Z wywiadów wyłania się wstrząsający obraz Polski, gorzka diagnoza społeczeństwa polskiego, fatalna kondycja człowieka.
To jedna z ważniejszych książek, które przeczytałam. Zajęła mi głowę na wiele dni: wywołała mnóstwo refleksji, skłoniła do „dyskusji” z autorem i udzielającymi wywiadów, sprawiła, że znalazłam odpowiedzi na zadawane sobie dawno temu pytania, że znalazłam wytłumaczenie dla wielu spraw i sytuacji bardzo wówczas niejasnych i niezrozumiałych dla mnie, że utwierdziłam się w wielu odczuciach, przeczuciach itp…
Polecam.

„Źródłem wszystkich naszych problemów jest upadek myślenia. W gruncie rzeczy o to chodzi. Myślenia, które traktowało samo siebie nieprawdopodobnie poważnie. Skupić się i przeczytać cztery kolumny czegoś istotnego bez żarcików, przerywników, czegoś, co nie zostało umajone atrakcyjnymi zdjęciami, filmikiem – to jest dziś wyczyn jak wyprawa na Marsa.”

„Postępowe elity zajęły się nierównościami płciowymi i seksualnymi, a zupełnie straciły z oczu proste nierówności ekonomiczne, które są skandalem. Bo co się będziemy zajmować jakimiś dziewiętnastowie...

× 2 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże i literatura faktu

Dziewięć gwiazdek daję za wagę poruszanych tematów i dobór rozmówców, bo książka ta jest zbiorem wywiadów, z mniej lub bardziej znanymi osobami z polskiego świata nauki, polityki, telewizji i biznesu. Rozmówców łączy zdolność do refleksji (w większości przypadków), szerokie spojrzenie i umiejętność wyrażania poglądów bez ataków osobistych - jeśli biją się w czyjeś piersi, to swoje.
Kilka z tych wywiadów miałam okazję przeczytać wcześniej, więc nie miały uroku nowości, niemniej dobrze było do nich wrócić.

Całość jest rozliczeniem z efektami ostatnich 25 lat - gorzkim w smaku, bez cienia triumfalizmu. Sama wchodziłam w dorosłe życie na początku lat 90-tych, pamiętam ten zapał, nadzieję, wydawało się, że wszystko będzie dobrze bo mamy wolność. Najwyraźniej to nie wystarcza, skoro równość leży i kwiczy (nie zawsze bo komuś nie chce się po robotę schylić), a braterstwo brzmi wstydliwie i kojarzy się już tylko z Rewolucją Francuską. A mnie nie dotknęło nigdy bezrobocie, nie groziła mi eksmisja, zawsze miałam się w miarę dobrze. I łatwo jest zapomnieć w naszym klasowym społeczeństwie (nie ma co zaklinać rzeczywistości) o całej reszcie, którzy mają w życiu pod górkę od pierwszego dnia.

Niektóre z wypowiedzi są wręcz prorocze, zważywszy datę wywiadu - uderzyły mnie zwłaszcza ostrzeżenia byłego ministra Hausnera skierowane do ówczesnego rządu, aż ciarki po plecach przeszły. Podobnie brzmiała wypowiedź Piotra Ikonowicza, którego zawsze uważałam za lewicowego oszoło...

× 1 | link |
@oliwa
2019-11-10
8 /10
Przeczytane Polska
@MgorzataM
2019-11-10
9 /10
Przeczytane X: Inspirująco-intrygujące Y: 2018 Z: Uwolnione

Cytaty z książki

O nie! Książka Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl