Święte prawo

Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Święte prawo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Fascynujący reportaż o kamienicach i ludziach – ofiarach reprywatyzacji Zmartwychwstali spadkobiercy, sfałszowane dokumenty, sprytni biznesmeni skupujący roszczenia za 50 złotych, kurator z Karaibów, urzędnicy z zarzutami, rzutcy prawnicy, bezwzględni „czyściciele kamienic” – to jedynie wierzchołek góry lodowej pod nazwą „reprywatyzacja Warszawy”. Ta książka to nie tylko zbiór spraw kryminalnych i zapis dziennikarskiego śledztwa, ale także opis mechanizmów, które świadczą o największych patologiach i słabościach polskiej transformacji. Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, dziennikarki "Gazety Wyborczej", za cykl o reprywatyzacji otrzymały m.in. nagrodę Grand Press, Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego i Nagrodę im. Dariusza Fikusa. Afera reprywatyzacyjna w Warszawie powinna obchodzić wszystkich, a długo nie interesowała właściwie nikogo poza lokatorami brutalnie czyszczonych kamienic. Działo się tak głównie dlatego, że trudno nie zgubić się w gąszczu nazwisk, spółek krzaków, przedwojennych właścicieli i ich powojennych spadkobierców. To środowisko idealne do uprawiania zorganizowanego bezprawia. Autorki nie tylko się w tym wszystkim nie gubią, ale też potrafią reprywatyzacyjny skandal, jeden z największych w III RP, objaśnić tak, że czytelnikowi włosy stają dęba. Ale „Święte prawo” przywraca też wiarę w moc dziennikarstwa rozumianego jako praca powolna, drobiazgowa, dociekliwa, ale dająca na końcu powalający efekt.
Data wydania: 2017-05-17
ISBN: 978-83-268-2544-6, 9788326825446
Wydawnictwo: Agora
Stron: 384

Autor

Iwona Szpala Iwona Szpala polska dziennikarka. Za serię artykułów publikowanych w „Gazecie Wyborczej” ujawniających kulisy warszawskiej reprywatyzacji „Gazety Wyborczej”, wraz z Małgorzatą Zubik otrzymały m.in. nagrodę Grand Press, Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowsk...

Pozostałe książki:

Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego
Wszystkie książki Iwona Szpala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Święte prawo aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr.ciszewski1
2021-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Bardzo dobra, reporterska publikacja o reprywatyzacyjnej patologii. Przedstawia poszczególne przypadki, jednak tematu nie wyczerpuje. Brakuje tu podejścia systemowego, powiedzenia jasno i wyraźnie, że zasada "świętego prawa własności" stała się podstawą do grabieży oraz wysiedlania lokatorów.

{} | link |
@margota13
2020-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Święte prawo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl