Symfonia potworów

Marc Levy
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Symfonia potworów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Nie powiecie, że nnie wiedzieliście
Opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Poruszająca historia, która przedstawia brutalne tło konfliktu w Europie Wschodniej – bezprawną deportację ukraińskich dzieci do Rosji, za którą rosyjska komisarz ds. praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa oraz prezydent Rosji Władimir Putin zostali objęci nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Weronika jest pielęgniarką w Ukrainie. Należy do kobiet, które dają sobie radę nawet w najgorszych momentach. Po wyjeździe męża na front oswoiła samotność, lecz zapanowanie nad strachem… to coś zupełnie innego.
Pewnego wieczoru po powrocie do domu odkrywa, że jej dziewięcioletni syn zaginął. Zrozpaczona matka wraz z nastoletnią córką próbują go odnaleźć. Obie są gotowe poruszyć niebo i ziemię, by trafić na jego ślad. Jedna kierowana młodzieńczą brawurą, druga – matczyną determinacją.
Niestety wróg jest obecny wszędzie. Weronika i Lilija nie mogą nikomu ufać. Razem próbują udaremnić „symfonię potworów”, projekt o wiele bardziej przerażający niż fikcja. Czy koszmarna sytuacja zbliży je do siebie? Czy wspólnymi siłami uda się odnaleźć chłopca?

Symfonia potworów to opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.

Wydanie 1 - Wyd. Sonia Draga
Tytuł oryginalny: La symphonie des monstres
Data wydania: 2024-02-24
ISBN: 978-83-8230-685-9, 9788382306859
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 360
dodana przez: Vernau

Autor

Marc Levy Marc Levy
Urodzony 16 października 1961 roku we Francji (Boulogne-Billancourt)
Francuski powieściopisarz. W wieku 18 lat wstąpił do Czerwonego Krzyża jako ratownik. Po trzech latach zostało mu powierzone stanowisko dyrektora ratownictwa w departamencie Hauts-de-Seine. Studia odbył na uniwersytecie Paris-Dauphine. W 1984 wyleci...

Pozostałe książki:

Jak w niebie A jeśli to prawda... Jeszcze się spotkamy A gdyby to była prawda... Gdzie jesteś? Moi przyjaciele moje kochanki Siedem dni dla wieczności Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć Symfonia potworów (NIE)Pamięć Powtóka W następnym życiu Przeznaczenie Uczucie silniejsze od strachu Zdarzyło się nocą Złodziej cieni Odwrócony horyzont Ona & on Ostatnia z rodu Stanfieldów Pierwsza noc Pierwszy dzień Zmierzch drapieżców Dzieci wolności Noa
Wszystkie książki Marc Levy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Nie powiecie, że nie wiedzieliście"

29.02.2024

Wojna trwa za naszą wschodnią granicą już dwa długie lata. Doniesienia medialne nie są jednak w stanie tak trafić do naszych serc, tak wstrząsnąć, jak historie pojedynczych osób, rodzin dotkniętych okrucieństwem wojny. W swojej najnowszej powieści „Symfonia potworów” Marc Levy po mistrzowsku splata osobiste losy bohaterów z globalnymi wydarzeniami... Recenzja książki Symfonia potworów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2024-02-28
Przeczytane

„Najeźdźcy chcą wymazać przeszłość, od nowa napisać wielką historię świata, aby uzasadnić swoją ideologię i wygumkować zbrodnie.”

Weronika jest pielęgniarką na Ukrainie. Po wyjeździe męża na front sama zajmuje się dwójką dzieci. Pewnego wieczoru po powrocie do domu odkrywa, że jej dziewięcioletni syn Wałyk zaginął. Zrozpaczona Weronika wraz z nastoletnią córką Lilą próbują go odnaleźć. Obie są gotowe poruszyć niebo i ziemię, by trafić na jego ślad i go odzyskać. Czy uda im się go odnaleźć?

"Symfonia potworów" to niezwykle poruszająca historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wraz z bohaterami przenosimy się w wyjątkowo brutalne realia konfliktu na Ukrainie. Autor przedstawia nam obraz rzeczywistości w którym nie brakuje opisów zbombardowanych ulic czy budynków. Widzimy również, że wszędzie czai się niebezpieczeństwo, a na każdym kroku trzeba być czujnym. Pomimo tego ludzie starają się żyć, dzieci chodzą do szkoły, a dorośli do pracy.

Co wyjątkowo porusza w tej historii to porwania dzieci ale i skala tego procederu. Widzimy jak bezprawnie deportowane są w głąb Rosji, jak wpaja im się inny język, historię czy światopogląd. Nie ma znaczenia fakt, iż te dzieci nie są sierotami, że mają najbliższych którzy próbują ich odnaleźć. Co mocno uderza to dzieje się na naszych oczach, a wszystko w imię ich „dobra i lepszego życia”. Autor na przykładzie bohaterów pokazuje cały proceder na jego kolejnych etapach. Levy opowiada o bardzo realnej tragedii uk...

× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-02-28
8 /10

“Symfonia potworów” francuskiego pisarza Marca Levy'ego to książka, o której powinno być głośno. Autor pochylił się w niej nad zbrodnią okropną, która towarzyszy trwającej od końca lutego 2022 roku eskalacji konfliktu w Ukrainie. Chodzi o wywózkę ukraińskich dzieci do Rosji, ich indoktrynację i bezprawną adopcję przez rodziny rosyjskie hojnie nagradzane przez ich rząd. To cel autora - uświadomić społeczeństwo, by nikt na ten proceder nie mógł być obojętny. Swoją historię osadza w fikcyjnej rodzinie, w której dochodzi do takiego porwania - ofiarą pada 9letni chłopiec, niemowa. Jego ojciec jest na froncie, w domu, w tej smutnej wojennej codzienności ostrzeliwanego miasta została matka i siostra. I one obydwie wykazują się odwagą i niezłomnością, ta tragedia jest dla nich siłą napędzającą do działania. Na swojej drodze trafiają na osoby dobre, uczynne, które bezinteresownie są skłonne im pomóc, co przy tak bestialskim temacie jest dobrym kontrastem - to przywraca nadzieję, że ciągle na świecie są ludzie przejmujący się drugim człowiekiem. Historia przedstawiona jest z czterech perspektyw, w stylu nieco reporterskim, co jest dobrym zagraniem - skupiamy się raczej na tym, co się dzieje, nie tylko i wyłącznie na emocjach, które podczas takiej lektury mogłyby okropnie przytłoczyć. Na refleksję czas przychodzi później, refleksję i świadomość, która zostanie już w naszej głowie na zawsze. To dobra i ważna aktualnie proza!

× 4 | link |
CZ
@czytac.lubie
2024-03-07
10 /10
Przeczytane Posiadam

"Symfonia potworów" miała premierę 24 lutego, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. To poruszająca i wstrząsająca powieść, która opowiada o brutalnym procederze deportacji ukraińskich dzieci do Rosji w czasie wojny na wschodzie Ukrainy. Autor zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami i postaciami. Główną bohaterką jest Weronika, pielęgniarka i matka dwójki dzieci, która musi stawić czoła największemu koszmarowi - zaginięciu jej dziewięcioletniego syna, Wołyki, uprowadzonego że szkoły. Wraz z córką Lilią rusza na poszukiwanie chłopca, który został uprowadzony przez rosyjskich agentów i wywieziony do obozu indoktrynacji. Czy uda im się odnaleźć Wołykę i uratować go z rąk potworów? Czy matczyna miłość i siła rodzeństwa wystarczą, by pokonać strach i bezprawie?

"Symfonia potworów" to książka, która nie pozostawia obojętnym. To opowieść o odwadze, nadziei, która łączą ludzi w najtrudniejszych chwilach. To także książka, która zmusza do refleksji nad losem dzieci, które padły ofiarą politycznej gry i zbrodni przeciwko ludzkości.

"W Chersoniu ze żłobka w centrum miasta uprowadzono pięćdziesięcioro ośmioro dzieci, chłopców i dziewczynek w wieku od kilku miesięcy do czterech lat. Pod budynek podjechał wóz opancerzony i samochód terenowy. Dwunastu żołnierzy w kominiarkach, z bronią szturmową wpadło do środka. Przed wejściem stały trzy autobusy zasłoniętymi oknami."

"Dzieci zaraz po przyjeździe trafiają do szkół, gdzie wpaja im się dumę z rosyjskiego obywa...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-03-12
8 /10

Na pewno jest tutaj wiele osób, które lubią książki, których wydarzenia są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Do takich osób należę i ja. I gdy tylko zobaczyłam „Symfonię potworów” wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

"...w tym wypadku potwór nie żyje na kartach książki, a stoi przed nim, jest z krwi i kości, przerażająco rzeczywisty."

Tłem wydarzeń jest tocząca się wojna na Ukrainie. Poznajemy Weronikę, która jest pielęgniarką i żoną, której mąż wyjechał na front. Samotność i strach to jej codzienność. Jest również matką. Ma nastoletnią córkę i 10-letniego syna, który pewnego dnia znika. Obie robią wszystko by go odnaleźć. Chłopak zostaje uprowadzony przez Rosjan i oddany do ośrodka, który ma na celu wymazanie z pamięci kraju, z którego pochodzi.

„Symfonia potworów” to przejmująca opowieść o matczynej i siostrzanej miłości. Jest to powieść o odwadze, relacjach pomiędzy matką i córką, bezinteresownej pomocy. Dostarcza ona ogrom emocji. Wstrząsa i przeraża. Bardzo mnie zszokowała i na pewno długo pozostanie w mojej głowie. Myślę, że warto przeczytać tę książkę, aby lepiej zrozumieć to co dzieje poza frontem. Napisana jest dostępnym językiem i pomimo trudnego tematu czyta się bardzo szybko. Polecam!

| link |
@Evita
2024-04-17
6 /10
Przeczytane Kindle 2024
@czytanie.na.platanie
2024-02-29
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2024 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Symfonia potworów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl