Szalona miłość

Vivien Schweitzer
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Szalona miłość
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Porywające wprowadzenie do opery od czasów renesansu aż po XXI wiek.

Oto książka, która zabierze cię w porywającą podróż po eklektycznej przeszłości i teraźniejszości opery. Poczynając od powszechnie uważanego za pierwszą udaną operę „Orfeusza” Monteverdiego z 1607 roku, przez takie klasyki jak „Carmen” czy „Cyganeria”, a kończąc na współczesnych dziełach jak „Brokeback Mountain” czy „Śmierć Klinghoffera”.

Instrumentalistka i krytyczka Vivien Schweitzer prezentuje czytelnikom najważniejszych kompozytorów i najbardziej wpływowych wykonawców. Opowiada też o toczących się przez wiele lat sporach i wyjaśnia najistotniejsze pojęcia związane z operą.

Niewiele jest tak intuicyjnych i emocjonalnych form sztuki, jak opera – niewiele też tak bardzo przytłacza nowicjuszy. „Szalona miłość” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać tę tętniącą życiem i wiecznie zmieniającą się formę sztuki w całej okazałości.

Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-8143-610-6, 9788381436106
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategorie: Literatura faktu, Muzyka
Stron: 288
dodana przez: chudini0505

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zabierz mnie do opery

10.04.2021

Szalona miłość, tragedie i zbrodnia. Jak tu nie kochać opery? Trudno nawet opisać, jak brakuje mi teatru, baletu, opery… Uwielbiam szczególnie zmysłową CARMEN, na którą mogłabym chodzić w nieskończoność. W czasach zarazy niestety do opery wstęp wzbroniony. Z tej tęsknoty sięgnęłam po „Szaloną miłość” – wprowadzenie do opery autorstwa Vivien ... Recenzja książki Szalona miłość

@Zaneta@Zaneta × 4

Wprowadzenie do opery

9.04.2021

"SZALONA MIŁOŚĆ. WPROWADZENIE DO OPERY" Vivien Schweitzer Wydawnictwo Czarna Owca Macie ochotę poznać bliżej operę? Zagłębić się w jej zakamarki. Dzięki Vivien Schweitzer mamy taką możliwość. Poznajemy operę od czasu renesansu aż po XXI wiek. Przeczytajcie jak kiedyś to wyglądało, a jak wygląda to dzisiaj. Niesamowite dzieło. Dzięki autorce mam ... Recenzja książki Szalona miłość

Moja opinia o książce

Opinie

@czytaniezprzyjemnoscia
2021-05-25
7 /10

Wyobrażacie sobie życie bez muzyki? Ja nie, jestem też tego zadania, że to, co słuchamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Muzyka może rozweselać, koić ból, wyciskać łzy wzruszenia. Wnosi w nasze życie takie nieuchwytne piękno. Z pewnością znacie to uczucie, gdy słysząc jakąś melodię od razu przypominają się Wam jakieś miłe chwile, lub co, też ma niekiedy miejsce, te mniej szczęśliwe momenty.

Muzyka to także przedmiot szkolny. Najczęściej to wtedy młodzi ludzie zapoznają się z tytułami oper. Nie bez przyczyny napisałam tylko o tytułach, gdyż na szkolnych zajęciach nie ma zbyt wiele czasu, by bardziej pochylić się nad tym tematem.

Jednak dzięki książce Vivien Schweitzer każdy kto to tylko będzie miał taką chęć może poszerzyć swoją wiedzę. Pisarka ze znawstwem i pasją opowiada o operze, o najbardziej znanych kompozytorach i wykonawcach. Dzieli się swoimi refleksjami, przytacza mnóstwo ciekawostek i tłumaczy wiele operowych pojęć. To prawdziwe kompendium wiedzy o operze, które w atrakcyjny i przystępny sposób w świat wielkiej muzyki.

Myślę, że to bardzo inspirująca lektura, która z pewnością poszerzy muzyczne horyzonty, wzbogaci o liczne anegdoty i zachęci do obejrzenia opery na żywo. Chwile spędzone z tą książką to czysta przyjemność i możliwość obcowania z wielką sztuką. To wzbudzająca zachwyt muzyczna podróż, którą warto odbyć wsłuchując się w melodie znane i podziwiane od wielu,...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2021-03-30
8 /10

Choć dzieła wokalno-instrumentalne nie należą do moich ulubionych (uważam, że muzyka instrumentalna, zwłaszcza symfonia jest po prostu absolutem, oczywiście to moje subiektywne zdanie), to jest kilka dzieł, które są bardzo głęboko zakorzenione w moim sercu, chociażby Miłość do trzech pomarańczy, Czarodziejski flet, Diabły z Loudun, Król Roger, Einstein on the beach, Akhnaten ( to tylko kilka z mojej prywatnej ulubionej listy ;))

Vivien Schweitzer, pianistka i krytyk muzyczny wychodzi z propozycją ukazania historii opery. Robi to w bardzo dobry sposób, bo gwarantuje Wam, że nawet jeśli używa nomenklatury muzycznej, która może być momentami nie zrozumiała dla czytelników nie zajmujących się muzyką klasyczną, wyjaśnia każde z pojęć w bardzo zadawalający sposób. Nie jest to oczywiście dogłębne spojrzenie na ten gatunek, ale dzięki tej książce możemy poznać najważniejsze dzieła sceniczne, ich autorów oraz sposoby komponowania danych struktur muzycznych, czy zaznajomić się z najwspanialszymi głosami, mowa oczywiście o wykonawcach :)
Opera, wiadomo, jak wszystko, przez cały czas ewoluuje. Kiedyś była formą rozrywki dla społeczeństwa, później stała się powiedzmy bardziej wysublimowana i może nie zawsze łatwa w odbiorze, przez co odnoszę wrażenie, że grupa słuchaczy się zmniejszała, ale z pewnością warto dać jej szansę :)
Obecnie bardzo ciekawym zabiegiem jest wystawianie dawnych oper, z okresu renesansu, czy klasycyzmu w nowych odsło...

| link |
@pierwszyrozdzial
2021-03-23
7 /10

Fani opery, jesteście tu? Dziś o obowiązkowej pozycji dla wszystkich, którzy lubią (a może nawet kochają) operowe sprawy!

„Szalona miłość” to ciekawie i zręcznie napisana opowieść o historii opery - od 1607 roku do teraźniejszości - sztuki, która przeżywała swoje wzloty i upadki. Autorka w swojej pracy wspomina nie tylko o najważniejszych utworach i pojęciach (te drugie wyjaśnia bardzo szczegółowo, a jednoczenie zrozumiale), ale również opisuje losy ludzi, którzy związali się ze światem, którym rządzi siła ludzkiego głosu.
𝗩𝗶𝘃𝗶𝗲𝗻 𝗦𝗰𝗵𝘄𝗲𝗶𝘁𝘇𝗲𝗿 opisując liczącą ponad 400 lat historię opisuje etapy, przez które przechodziła opera i wszystko co z nią związane - piękne sale koncertowe powoli ustępują miejsce nowoczesnym salom audiowizualnym, dzięki którym każda osoba mająca dostęp do Internetu może oglądać ulubioną operę, gdziekolwiek się nie znajduje! Wspaniale, prawda? Wspomina również o początkach sztuki, które nie były łatwe i nie zapowiadały popularności, jaką cieszy się ona w dzisiejszych czasach.

„Szaloną miłość” powinni przeczytać wszyscy, którzy kochają operowe trele (tak bardzo podoba mi się to słowo, ma w sobie tyle energii i mocy!)! To prawdziwa encyklopedia wiedzy z tej dziedziny! Przy okazji - tę książkę czyta się jak powieść przygodową, a masa ciekawostek dodatkowo ją ubogaca!

| link |
@ksiazkirabe
2021-03-29
8 /10
Przeczytane 2021 Posiadam Recenzenckie

"Szalona miłość" to podróż po historii fascynującej dziedziny sztuki jaką jest opera. Książka ta przybliża jej początki, opowiada o rodzajach, najważniejszych twórcach i tytułach, a także o ciekawych pomysłach na jej wystawianie. Całość napisana jest lekkoleprzystępnie i przystępnie, w sam raz dla laików w tej tematyce. Dzięki temu nie nudzi, a raczej wzbudza zainteresowanie.

W tej publikacji widać bardzo wyraźnie miłość do muzyki, przejawia się to w stylu autorki, w sposobie w jaki opowiada o różnych ariach czy melodiach wygrywanych przez operowe orkiestry. Sprawia to, że opowieść o operze ma w sobie nieco życia, ciekawi i zachęca do wsłuchania się...

Autorka przygotowała również playlistę z utworami z różnych oper, która może być interesującym dodatkiem do lektury, a zarazem jej muzycznym rozwinięciem.

Bardzo polecam tę książkę, zwłaszcza osobom, którym wydaje się, że opera jest elitarną sztuką i że zwykły człowiek się w niej nie odnajdzie. Ta lektura sprawi, że stwierdzisz, że nic bardziej mylnego i zapragniesz obejrzeć i posłuchać na żywo tych niezwykłych dzieł ;)

| link |
@Zaneta
2021-04-10
8 /10
Przeczytane 2021 KWIECIEŃ
@mommy_and_books
2021-04-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Szalona miłość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl