Szczygieł

Donna Tartt
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Szczygieł
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.
„Szczygieł" będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

„Szczygieł" to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.

„Szczygieł" to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Baileys Women’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach i sprzedała się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy.
Data wydania: 2017-09-20
ISBN: 978-83-240-4745-1, 9788324047451
Wydawnictwo: Znak
Stron: 848
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Donna Tartt Donna Tartt
Urodzona 23 grudnia 1963 roku w USA (Greenwood, Stany Zjednoczone)

Pozostałe książki:

Tajemna historia Little Friend Mały przyjaciel
Wszystkie książki Donna Tartt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Szczygieł

8.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Cokolwiek uczy nas rozmowy z sobą jest ważne. Cokolwiek uczy nas wydobyć się śpiewem z rozpaczy. Ale ten obraz nauczył mnie też, że możemy się porozumieć, pokonując barierę czasu. I czuję, że mam ci coś nader poważnego i pilnego do przekazania, mój nieistniejący czytelniku, i czuję, że powinienem to powiedzieć, jak gdybym stał tu z tobą w tym pok... {} Recenzja książki Szczygieł

Szczygieł

22.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Od pewnego czasu opasłe tomiszcza wywołują we mnie irracjonalny lęk. Przypuszczam że to pokłosie lektury "Małego życia" które wywołało we mnie niezaleczoną do tej pory traumę - powiedzieć że było to jedno z największych moich czytelniczych rozczarowań to nic nie powiedzieć.Te kilkaset stron będę zawsze wspominać jako niewysłowioną mękę. Gdy więc z... {} Recenzja książki Szczygieł

@nika.mail@nika.mail {}× 2

Obraz, obsesja i... przyjaźń - "Szczygieł" Donna Tartt

8.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Szczygieł" Donna Tartt Theo Decker wchodząc tego dnia do muzeum nie wie, że jego życie odmieni się o 180 stopni. Dzień jak codzień mogło by się wydawać. Nic bardziej mylnego. Ciszę, sakralną wręcz atmosferę galerii sztuki przerywa wybuch, zamach terrorystyczny. Wśród wszechobecnego pyłu, dymu i kurzu, w akompaniamencie syren chłopiec niepostrzeż... {} Recenzja książki Szczygieł

Szczygieł - rozmyślania nad życiem i sztuką

9.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

" Jeśli obraz naprawdę przeniknie do twego serca [..] nie mówisz sobie wtedy: "och, podoba mi się ten obraz, bo jest taki uniwersalny". "Podoba mi się, bo przemawia do całej ludzkości". Nie z tego powodu ktoś zakochuje się w dziele sztuki. To raczej potajemny szept z korytarza. "Pst, ty. Hej, mały. Tak ty". Indywidualny wstrząs w sercu.[...] "Jest... {} Recenzja książki Szczygieł

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca

Nagroda Pulitzera 2014r.
Największe wydarzenie literackie tej dekady.


Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku ponad trzydziestu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Niemczech.
Opis z okładki mówi nam bardzo wiele.

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu, w którym ginie jego matka.
Kierowany impulsem kradnie ulubiony obraz rodzicielki, tytułowego Szczygła.

Osiemset stron opowi...

{}× 1 | link |
@kryminal_na_talerzu
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Szczygieł” Donny Tartt to jej trzecia i na razie ostatnia powieść w dorobku, książka słusznych rozmiarów, która w 2014 roku została nagrodzona Pulitzerem. W tym roku do kin wchodzi ekranizacja powieści i właśnie z tej okazji wydawnictwo znak przygotowało nowe wydanie tego tytułu, które zachwyca eleganckim, materiałowym grzbietem. Książka naprawdę prezentuje się na półce rewelacyjnie.

„Szczygieł” to historia Teo. Poznajemy go w wieku 13 lat, na chwilę przed zamachem terrorystycznym, w którym ginie jego matka. Chłopiec wychodzi z tego cało, a przy okazji, za namową pewnego staruszka, zabiera ze sobą ulubiony obraz matki – małego niepozornego Szczygła, który od teraz będzie mu towarzyszył przez całe dalsze życie. Czytelnik jest świadkiem dorastania chłopca, który nie potrafi odnaleźć się w świecie, wpada w kłopoty i ciągle szuka własnego ja. Podróżujemy z nim przez wiele miast, a nawet krajów, poznając jego myśli i odczucia, spotykamy po drodze wiele interesujących postaci....

Wiem, że książka może trochę straszyć swoją objętością. Jednak obiecuję, że jak tylko zanurzycie się w ten świat, to przestaniecie dostrzegać tę objętość. Książka naprawdę mocno wciąga. Zawiera wszystko to co lubię – narrację pierwszoosobową, bogaty obraz psychologiczny postaci oraz duży miks gatunków. Urzekło mnie też niespieszne tempo i duża uwaga poświęcona szczegółom. Od tej książki pokochałam wszystkie te, w których temat krąży wokół obrazów, za co do końca życia będę ją wielbić :)

{} | link |
@DZIKA_BESTIA
2021-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Donna Tartt
NI
2021-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
JW
2021-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@yulka.
2021-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Na półce
@sarzynskikacper
2021-05-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
2021-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@enzo1986
2021-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@warsztat_dobrego_nastroju
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Dusza
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2015-Książki
@nika.mail
2020-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@mariantonina
2020-05-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Wielki smutek, który dopiero teraz zaczynam pojmować: nikt nie wybiera własnego serca. Nie możemy zmusić siebie do tego, żeby chcieć czegoś, co dobre dla nas lub dla innych ludzi. Nie wybieram...”
{}
#
“Dobro nie zawsze wynika z dobrych uczynków, a złe uczynki nie zawsze są skutkiem zła.”
{}
#
“Świat do mnie nie przyjdzie, więc ja muszę wyjść do świata.”
{}
#
“Ale czasem, niespodziewanie, rozpacz przelewała się przeze mnie falami i wtedy aż brakowało mi tchu; a gdy fale cofały się, spoglądałem na zasolony wrak zalany światłem tak jasnym, tak smutny ...”
{}
#
“Nie miałem jej nic do zaoferowania. Byłem chorobą, niestabilnością, wszystkim, przed czym chciała uciec.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl