Szkoła Czarownic

Dylan Thomas
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szkoła Czarownic
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 (...) Niniejszy wybór prezentuje 14 opowiadań, zebranych w tomiku "Londyńskie przygody". Wśród nich znajdują się również "Szkoła czarownic" i inne opowiadania, które na tle angielskiej literatury fantastycznej zajmują wyjątkowe miejsce, reprezentując rzadko spotykany typ fantastyki ludowej...
 Wyobraźnia poety zakorzeniona jest głęboko w mitologii walijskiej, zaludniającej wzgórza i doliny bajecznymi stworami: elfami, gnomami, wróżkami i czarownicami... Łatwe do rozpoznania elementy surrealizmu, sygnalizujące o sobie niekiedy zawiłością stylu i szafowaniem metodą szoku, na szczęście nie dominują bezwzględnie. Przeciwwagę dla nich stanowi pewna rubaszność i ostrość widzenia ludzkich charakterów, jak również atmosfera autentycznej grozy.
 
 Niepokojąca, przesycona liryzmem, bardzo osobista, a zarazem osadzona w wielkich mitach ludzkości proza Dylana Thomasa nosi to samo piętno indywidualności, co i poezja. Być może w prozie, nawet jeszcze wyraźniej niż w wierszach, dochodzi do głosu nostalgia za utraconym dzieciństwem, spędzonym w Walii".
 
 (cyt. wg "Posłowia" tłumaczki) 
Tytuł oryginalny: Adventures in the Skin Trade and Other Stories
Data wydania: 1976
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Fantastyka i Groza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 121
dodana przez: denudatio_pulpae
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Child's Christmas in Wales Szczenięcy portret artysty
Wszystkie książki Dylan Thomas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Szkoła Czarownic aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-29
6 /10
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko

"Płoń, dziecię, nędzne ciało, marne ciało, ciało, ciało, chore, smutne ciało, ciało nieczystego łona, spal się znów na popiół [...]. I niemowlę zajęło się ogniem."

"Szkoła czarownic" to opowiadania z mrocznym, niepokojącym klimatem, jednak nie sugerujcie się cytatem, który wybrałam - jakoś przesadnie obrzydliwie, plugawie i potwornie nie będzie. Powieść gotycka z dobrodziejstwem inwentarza to też nie ten kierunek. Historie te bardziej przypominają ludowe legendy, pełne są jednak niedomówień, symboli, surrealizmu, często brakuje im wyraźnego zakończenia. Zamiast koszmarnej grozy poczujemy raczej subtelną magię, siłę natury i mistyczny cykl istnienia, a wszystko to doprawione szczyptą zła.

Styl w jakim są napisane te historie wymaga od czytelnika chwili spokoju i ciągłego sporego skupienia. Pierwsze opowiadania podobały mi się bardzo, chyba najbardziej to pt. "Drzewo". Później, szczególnie po opowiadaniu "Płonące dziecko", z którego jest wybrany przeze mnie cytat, było odrobinę słabiej. Pod koniec jednak znów znalazło się kilka lepszych historii, oczywiście w mojej opinii. Szczególnie tytułowe opowiadanie "Szkoła czarownic" oraz "Stanik od sukni" przypadły mi do gustu.

× 8 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Szkoła Czarownic. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl