Sztynort. Blaski i cienie. Przewodnik kulturowy

Jerzy Marek Łapo
Sztynort. Blaski i cienie. Przewodnik kulturowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Autor książki „Sztynort. Blaski i cienie,” prowadzi Czytelnika po tutejszych alejach, dróżkach i zakamarkach, wszak ,,Wielka głusza nad jeziorem” to nie tylko pałac i park. Na drodze stawia też najważniejsze, zdaniem autora, osoby związane ze Sztynortem. To przede wszystkim członkowie rodu von Lehndorff, ale także ich przyjaciele, a nawet wrogowie. Zaprasza do, czasami nieco wścibskiego, zaglądania w ich życie. Autor ma nadzieję, że Czytelnicy łatwo dopasują do konkretnych osób przydomki ,,Dobra pani”, ,,Szambelan”, ,,Wielka inwestorka”, ,,Obieżyświat”, ,,Dyplomata”, ,,Zamachowiec”, ,,Mąż srogi”, ,,Carolus”… Ludzie Sztynortu to nie tylko persony szlachetnie urodzone. To także osoby z otoczenia pałacu, nauczyciele, rzemieślnicy, chłopi, którzy pozostawili po sobie sztynorckie ślady. Z pozoru ,,wiatr je pozamiatał”, ale Jerzy Łapo podjął próbę je odtworzyć.

W drugiej części (Przewodnik kulturowy) autor prowadzi czytelników Czytelników po spuściźnie kulturowej Sztynortu, ale daję również Propozycje tras turystycznych. Można je pokonywać pieszo, rowerem, kajakiem, samochodem. Tym, którzy zechcą zagłębić się w sztynorckie tematy, poleca zestawienie literatury.
Spis treści:

Słowo wstępne /5
Krótkie dzieje Sztynortu i Lehndorfów /7
Sztynorckie persony /35
Sztynort i okolica /87
Sztynortiana /185
Sztynorcka biblioteczka /205
Na szlaku /215
Na zakończenie /237
Słowniczek geograficzny /240
Spis rycin /243
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-951757-2-5, 9788395175725
Wydawnictwo: VMA Wzorcownia
Kategorie: Historia Europy, Kultura
Stron: 250
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Jerzy Marek Łapo
Urodzony 18 czerwca 1971 roku w Polsce (Ełk)
Dr Jerzy Marek Łapo - historyk, archeolog, etnograf, kulturoznawca, publicysta, badacz dziejów Mazur, autor książek o Warmii i Mazurach, przewodnik, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Dyplom archeologa otrzymał w 1994 r. W tym samym r...

Pozostałe książki:

Kamienie w historii, kulturze i religii Gdybyśmy żyli przed stu laty... Z dziejów Węgorzewa i okolic w czasie I wojny światowej Angerburg-Węgobork-Węgorzewo. Zaginione piękno
Wszystkie książki Jerzy Marek Łapo

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sztynort. Blaski i cienie. Przewodnik kulturowy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztynort. Blaski i cienie. Przewodnik kulturowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl