Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Przygodę w Tatrach czas zacząć!
Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! – zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. To dopiero przygoda!
Teraz czas na was! Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, taternik, ratownik górki, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję.
Tatry to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

Barbara Gawryluk – autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”. Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie.
Paweł Skawiński – były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Leśnik z wykształcenia, taternik z zamiłowania. Instruktor narciarski. Na pierwsze wędrówki po Tatrach wyruszał z rodzicami i zawsze marzył o tym, że kiedyś będzie chodził w te piękne i niedostępne góry do pracy. Żeby to osiągnąć, postanowił zostać leśnikiem. Udało się! Z okien swojego domu w Zakopanem codziennie podziwia swoje ukochane góry.

Adam Pękalski – grafik, ilustrator; absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy ilustracje do książek, reklamy oraz prasy. Współpracował z takimi czasopismami, jak: „Miś”, „Charaktery”, „Pani”, „Nasze Morze”, „Przekrój” czy „National Geographic Traveler”. Zilustrował m.in.: książki Julian i Irena Tuwim dzieciom, Praktyczny pan autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Mała historia kuchni. Dzieje się je pióra Łukasza Modelskiego.
Data wydania: 2022-01-15
ISBN: 978-83-08-07483-1, 9788308074831
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 88
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Barbara Gawryluk Barbara Gawryluk
Urodzona 19 maja 1957 roku w Polsce (Kraków)
Absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana n...

Pozostałe książki:

Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie Gwizdek, przygody tatrzańskiego świstaka Wszystkie kolory świata Teraz tu jest nasz dom / Tепер наш дім тут Dżok, legenda o psiej wierności
Wszystkie książki Barbara Gawryluk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A może by tak wyprawa w Tatry? - przewodnik idealny dla najmłodszych, ale nie tylko

8.02.2022

Podróż w świat książki zaczynamy i kończymy mapą Tatr od strony Polskiej i planu Zakopanego. Jest to bardzo dokładny opis wszystkich szczytów, hal, czy dolin, z którymi mogliśmy się już spotkać, lub spotkamy. To idealna okazja, aby mały podróżnik mógł zobaczyć, w jakie miejsca już dotarł, a które chciałby odwiedzić. Już na pierwszych stronach ... Recenzja książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

@viki_zm@viki_zm × 7

To jest piękne!!!

10.05.2021

Kocham góry. Chciałabym, żeby moje dzieci również przejęły tę miłość, kiedy więc widzę takie książki, jak „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego, mam po prostu ułatwione zadanie. Dzięki tak pięknym publikacjom nie da się być obojętnym na urodę tych miejsc. Na tatrzańskich szlakach spędziłam dziesiątki waka... Recenzja książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

@LiterAnka@LiterAnka × 6

Tatry - niezwykłe miejsca w Polsce

6.05.2021

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to niesamowita książka, przygotowana przez pisarkę i dziennikarkę Barbarę Gawryluk oraz wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pawła Skawińskiego. Idealnie uzupełnił tę książkę Adam Pękalski - utalentowany grafik i ilustrator. Jest to pierwsza książka dla dzieci w całości poświęcona Tatrom.... Recenzja książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

6.05.2021

Przedstawiam Wam przewodnik po Tatrach. Nie jest to jednak zwykły przewodnik. Ten przeznaczony jest przede wszystkim dla małych odkrywców, którzy wraz z rodzicami chcą wkroczyć w tę przepiękną krainę. Ogromną pracę wykonała autorka, Pani Barbara Gawryluk, która ma doświadczenie w pisaniu dla dzieci. . Biorąc książkę do ręki na pierwszy plan wysuwa... Recenzja książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Moja opinia o książce

Opinie

@viki_zm
2022-02-08
8 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Współpraca recenzencka Posiadam

A może by tak wyprawa w Tatry? - przewodnik idealny dla najmłodszych, ale nie tylko

Podróż w świat książki zaczynamy i kończymy mapą Tatr od strony Polskiej i planu Zakopanego. Jest to bardzo dokładny opis wszystkich szczytów, hal, czy dolin, z którymi mogliśmy się już spotkać, lub spotkamy. To idealna okazja, aby mały podróżnik mógł zobaczyć, w jakie miejsca już dotarł, a które chciałby odwiedzić.

Już na pierwszych stronach poznajemy przewodnika, a jednocześnie jednego z autorów książki - Pawła Skawińskiego, który przybliży nam ten wyjątkowy górski świat. Opowie trochę o Tatrzańskim Parku Narodowym i jego mieszkańcach, przypomni, jak powinniśmy być ubrani i przygotowani na wycieczkę, i jak to z tą pogodą w górach bywa. Starszy pan opowie nam również o rodzajach szlaków, partiach gór, a także o zwierzętach zamieszkujących Tatry. Wyjaśni, czym jest TOPR, lawina i przybliży większości znane Zakopane. Ta książka to gratka dla najmłodszego czytelnika i fana górskich wypraw.

Pięknie i realistycznie ilustrowana w twardej oprawie będzie dodatkowo dobrze wyglądać na półce, ale lepiej, żeby nie stała tam zbyt długo, gdyż wiedza w niej zawarta przyda się na każdym etapie Tatrzańskich wędrówek. Odnośnie wiedzy czytelnik ma ją okazje sprawdzić również w kończącym książkę quizie.

To nie jest nudny przewodnik, jakich wiele, ale lektura przybliżająca w formie ciekawych opowieści, śmiesznych anegdotek...

× 5 | link |
@przyrodazksiazka
2021-10-08
10 /10
Przeczytane

Kochani jak wiecie zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego przychodzę do was z moją polecajką od Wydawnictwa Literackie.
Piękna sztywna okładka od razu rzuciła mi się w oczy. Wiem też, że jeśli w książce będą zwierzęta, a jest ich całkiem sporo, to moje dziecko będzie nią zachwycone. Z moich świątecznych polecajek wybrałam akurat tą, gdyż chciałam aby moja córka poznała Tatry i całą przyrodę ich okalającą. Tutaj gdy tylko zaczną czytać ujrzą zwierzęta, które przedstawią nam ważne zasady obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wspaniałe ilustracje powiedzą im co należy zabrać i w co się ubrać, by móc w ogóle tam wyruszyć. Na co zwracać uwagę przed wyprawą i co zrobić, gdy nagle napotka nas burza.
Wiele się mówi dzieciom o wietrze, lecz tutaj poznają jego nazwy i wytłumaczą jak potrafi być niebezpieczny. Poznają takie hasła jak: szlaki, doliny a w tym legendę o zbójeckich skarbach. Rozwinie to ich wyobraźnię, bo w końcu tajemnice i bogactwa kocha się będąc w każdym wieku.
Co to są szczyty i dlaczego ludzie chcą je zdobywać? Kim są taternicy i czy we wszystkich jaskiniach jest bezpiecznie? Dzieci niedźwiedzie nazywają misiami, jednak tutaj autorzy wytłumaczą nam jak bardzo są one nieprzewidywalne. Zobaczą piękne kozice i świstaki, a także domki, jakie mają pomiędzy skałami. Rysie, lisy, wilki i orły wraz z dziećmi są niemal jak prawdziwe! Zobaczą najprawdziwsze oscypki, które bardzo smacznie wyglądają i wiele innych terminów związanych z Tatrami. Bard...

| link |
@ciagle_czytam
2021-07-03
9 /10
Przeczytane

W maju nakładem Wydawnictwo literackie ukazała się książka "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" autorstwa Barbary Gawryluk oraz Pawła Skawińskiego.

Gdy otrzymałam powyższą książkę moja córka od razu przejęła nad nią kontrolę i z zainteresowaniem ją pochłonęła. Przejrzysta i czytelna treść, piękne ilustracje Adama Pękalskiego, mapa czytelnie ukazująca główne szlaki, szczyty i Doliny oraz ciekawe historie.
Nie byłam przekonana czy to jej się spodoba (płynie w niej krew detektywistyczna 😉) ale zaskoczyła mnie pozytywnym odbiorem tej książki. Najbardziej spodobała jej się mapa, na której razem analizowałyśmy możliwe szlaki do przejścia.

Przewodnik ten to nie tylko góry ale także cała ich otoczka, począwszy od informacji na temat zwierząt jakie zamieszkują Tatrzański Park Narodowy, po odpowiednie przygotowanie się do górskiej wyprawy na szlak, aż po legendy, zwyczaje i przekąski towarzyszące turystom i mieszkańcom. Poznajemy historię powstania i umieszczenia krzyża na Giewoncie, dowiadujemy się o możliwych zagrożeniach jakie mogą się wydarzyć podczas wędrówki na trasie, a z ciekawostek zdobywamy informację min. o jaskiniach jakie występują w Tatrach.
Z nutką humoru w postaci słowa i obrazu, nawet dorosły coś dla siebie znajdzie.

Uważam, że jest to bardzo ciekawa pozycja. Samemu można czegoś więcej się dowiedzieć a dziecko zainteresowaniem będzie mogło zweryfikować wiedzę z przewodnika na miejscu.

Polecam.😍

| link |
@zaczytanababka
2021-05-14
10 /10

Gwarantuję Wam, że po tej lekturze największy miłośnik nadmorskich wojaży zapragnie urządzić wypad w góry. Autorka zawarła tu chyba wszystko co może sprawić, że Wasze serce zabije szybciej na widok gór. Znajdziemy tu m.in. informacje na temat szlaków, co powinno się znaleźć w plecaku turysty, jak to jest tą pogodą w górach. Dowiemy się kim są taternicy, poczytamy o jaskiniach oraz zwierzętach zamieszkujących górskie tereny.
Przewodnikiem będzie Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który opowie nam wiele ciekawych anegdot, ale przekaże też ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.
Książka wzbogacona jest o piękne ilustracje autorstwa laureata wielu nagród, grafika Adama Pękalskiego.
Gwarantuje Wam, że nie oderwiecie się od tej książki. My codziennie do niej wracamy. Julce szczególnie przypadły do gustu legenda o zbójnickich skarbach oraz o Giewoncie i Mnichu. Przyznam się Wam, że sama chętnie przeglądam strony tego przewodnika i przypominam sobie mój pobyt nad Morskim Okiem czy na Giewoncie.

| link |
@LiterAnka
2021-05-10
10 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2021-05-06
9 /10
Przeczytane Ulubione Przeczytane w 2021 roku
@filipek2605
2021-05-06
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl