Teksas to stan umysłu

Artur Owczarski
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Teksas to stan umysłu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego Teksas jest taki wspaniały i dlaczego tak bardzo przypomina… Polskę. „Come and take it” – skąd w Teksańczykach taki zadzierzysty charakter? Dlaczego nawet atomowy okręt podwodny USS Teksas w swoim herbie wpisał „Don’t mess with Texas” (nie zadzieraj z Teksańczykami)?
Gdzie leży miejscowość obdarzona przez Senat USA tytułem „Światowa Stolica Kowbojów”
i dlaczego to akurat największa polska osada w Stanach Zjednoczonych? Ślady polskości na granicy teksańsko-meksykańskiej i dziedzictwo kulturowe emigrantów z Opolszczyzny.
Czy mieszkańcy Teksasu wszędzie chodzą z bronią? Dlaczego prawo do posiadania broni jest dla nich nadal święte? Inscenizacje potyczek i napadów. Nie karabela, ale remington. Teksańscy rekonstruktorzy przywracają historię swojego stanu współczesnym.
Ile grzechotników można wyciągnąć z kanalizacji teksańskiego domu? Czy można zabezpieczyć się przed tymi podstępnymi gadami? Gdzie można obejrzeć dojenie grzechotników i zjeść z nich potrawkę ? I gdzie obejrzeć wielkie zabijanie węży?
Czy teksańskie winnice przegonią swoich kalifornijskich konkurentów? Czy na prerii da się hodować szlachetne szczepy winorośli? Czy jeżdżąc na bykach można utrzymać rodzinę? Ile trwa edukacja zawodowego jeźdźca rodeo?
Dlaczego BBQ urosło w Teksasie niemal do rangi religii? Czy pieczenie cielęcego mostka na tysiąc sposobów może być sposobem na życie? Skąd wiemy, że teksańska wołowina przewyższa smakiem wszystkie inne?
Jak to możliwe, że największe rodeo na świecie, gigantyczna impreza trwająca wiele dni, ściągająca corocznie setki tysięcy widzów i najwyższej klasy artystów do Houston, jest jednocześnie imprezą charytatywną? Jak to się dzieje, że organizują ją zastępy niezliczonych wolontariuszy, a fundusze zebrane na edukację teksańskich dzieci znacznie przewyższają osiągnięcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
Narkotyki, przemyt i przemoc. Granica Teksasu z Meksykiem jako granica dwu cywilizacji. Skąd wzięli się tam Polacy, pilnujący granic USA przed gangsterską kontrabandą?
Kolejna książka Artura Owczarskiego, autora bestsellerowej opowieści o słynnej Drodze 66, którą przejechał od krańca do krańca. Tym razem autor odkrywa dla nas Teksas od podszewki. Prowincjonalny, prawdziwy, nielukrowany, nie dla turystów. Za to bardzo, o dziwo, przypominający Polskę.

Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-66177-97-0, 9788366177970
Wydawnictwo: Zona Zero
Stron: 392
dodana przez: dominika.nawidelcu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W poszukiwaniu serca Stanu Samotnej Gwiazdy

{} WYBÓR REDAKCJI
28.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

John Steinbeck powiedział: „Teksas to stan umysłu”, a później dodał, że właściwie to o wiele więcej. Nie bez powodu, Artur Owczarski zatytułował i jednocześnie też zakończył, swoją najnowszą książkę tymi słowami. Stworzył unikalne kompendium wiedzy o najbardziej dumnym stanie USA. Autor kładzie ogromny nacisk na to, aby ukazać czytelnikom, że ... {} Recenzja książki Teksas to stan umysłu

@bookovsky2020@bookovsky2020 {}× 10

Następny zakręt za ponad 450 km

10.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autor książki Teksas to stan umysłu Artur Owczarski, od 20 lat podróżuje po świecie. USA, to obok Chin ulubiony kierunek jego destynacji. Swą opowieść o Teksasie snuje leniwie, bez pośpiechu. Zaprasza nas w podróż bez biletu, ale jakże niezwykłą. Jego pogoda ducha, otwartość i serdeczność sprawiają, że rozmowy z ludźmi, odkrywanie ich pasji oraz p... {} Recenzja książki Teksas to stan umysłu

@Strusiowata@Strusiowata {}× 9

Howdy! Czyli moja podróż po Teksasie :D

25.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak żyje się w Banderze? Ile trzeba mieć lat, aby startować w rodeo? Czym jest „chicken shit bingo” i dlaczego jest one takie popularne? Teksas to stan, który budzi wiele kontrowersji. Jego mieszkańcy są niepokorni, zadziorni, ale często także bardzo honorowi oraz odważni. „Don’t mess with Texas” – „Nie zadzieraj z Teksasem” (w wolnym tłumaczen... {} Recenzja książki Teksas to stan umysłu

@gloria11@gloria11 {}× 4

Styl bycia, który musicie poznać

30.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W obecnych czasach większość z nas może zapomnieć o podróżach i odwiedzaniu odległych krajów. Jedyne możliwości jakie nam pozostają to telewizja, Internet, a przede wszystkim książki. A skoro o książkach mowa, to ostatnio dzięki tytułowi wydawnictwa Zona Zero wybrałem się w jedyną w swoim rodzaju podróż do Teksasu, o której chciałbym wam opowiedzi... {} Recenzja książki Teksas to stan umysłu

Moja opinia o książce

Opinie

@gloria11
2021-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@bookovsky2020
2021-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@marek.wasinski.king
2020-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@allizabela.99
2020-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Gabriela_Deda
2020-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Strusiowata
2020-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@ReniBook
2020-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Teksas to stan umysłu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl