Traktat Ateologiczny

Michel Onfray
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Traktat Ateologiczny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Traktat ateologiczny to najważniejsza z ponad trzydziestu książek głośnego francuskiego filozofa Michela Onfraya. Autor poddaje w niej radykalnej krytyce trzy główne religie monoteistyczne, wydobywając z nich wspólne rysy: nienawiść do rozumu, do kobiet, do wolności, ciała i rozkoszy. Odrzucając pobożną i czołobitną lekturę świętych ksiąg, proponuje rzeczową analizę tekstów religijnych i skrupulatne badanie historii judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Zajmuje się również swoistą archeologią współczesnej etyki, polityki, medycyny, biologii, prawodawstwa i filozofii. Powołując się na swoich wielkich poprzedników (siedemnastowiecznych materialistów, Feuerbacha i Nietzschego), autor wykracza poza ich systemy filozoficzne i kładzie fundamenty pod nową dyscyplinę filozoficzną, a zarazem nowy sposób życia - ateologię, która oznacza świadomy, pogodny, radykalny i zaangażowany społecznie ateizm.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-06-03121-8, 9788306031218
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Stron: 244

Autor

Michel Onfray Michel Onfray
Urodzony 1 stycznia 1959 roku we Francji (Argentan)
Francuski filozof i eseista, który w swoich tekstach prezentuje hedonistyczne, epikurejskie i ateistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Jest autorem ponad 100 książek. Rozgłos przyniosły mu wydane również w Polsce: Manifest ateistyczny, Manifest Hedo...

Pozostałe książki:

Traktat Ateologiczny Zmierzch bożyszcza Dekadencja. Życie i śmierć judeochrześcijaństwa Antypodręcznik filozofii Autodafe. Sztuka unicestwiania książek Manifest hedonisty
Wszystkie książki Michel Onfray

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Traktat Ateologiczny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MLB
2023-04-11
10 /10
Przeczytane Papier

Tego mi było trzeba - totalny brak woalu, ukłonów w stronę przeciwnika, mętnego szkiełka pseudo obiektywizmu ( pozdrawiam @almos :)), zero ceremoniału, uprzejmości i dworskiego tańca. Krótkie, głębokie ciosy bez znieczulenia. Miłosierdzie? Tylko w formie sztychu dobijającego - coupe de grace.
Czy to wada? Pochopne sądy? Zacietrzewienie? W żadnym razie - jest ostro, jasno i z solidnym uzasadnieniem. Może odrobinę nieuprzejmie, ale to zaleta w tym wypadku.
Wszystko to podane ze wspaniałą erudycją, celną bolesną ironią (gdzie trzeba), gorzkim dowcipem i podkreśleniem absurdu ( gdzie trzeba). Wspaniała pożywka dająca pełną satysfakcję z lektury.
Mój egzemplarz wygląda, jak kolorowy jeż -jeży się od post-it'ów - chciałabym nauczyć się tej książki na pamięć.
Edit: rzecz niewybaczalna - nie wspomniałam o zacnym tłumaczeniu Mateusza Kwaterko, który opatrzył też książkę wartym przeczytania wstępem.

× 20 | Komentarze (4) | link |
@mnzn
@mnzn
2010-09-21
10 /10
Przeczytane
@Vemona
2010-08-27
10 /10
Przeczytane Mam Popularnonaukowe 2009 do września Prehistoria Ateistyczne/antyklerykalne Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo

Cytaty z książki

Bogów powołuje do życia lęk przed śmiercią, widok trupów, trwoga targająca dobiegającym kresu żywotem. Bóg rodzi się z rigor mortis, z zesztywnienia i bezruchu zmarłych (...)
Czym bowiem różnią się etyka chrześcijańska i etyka Kanta? Niczym. Kantowska góra urodziła chrześcijańską mysz.
Trzy największe religie monoteistyczne ożywia jednakowy popęd śmierci, trudno się zatem dziwić, że odnajdujemy w nich tę samą obsesyjną wrogość: nienawiść do rozumu i inteligencji; nienawiść do wolności; nienawiść do wszystkich książek, z wyjątkiem jednej księgi; nienawiść do życia; nienawiść do seksu i rozkoszy; nienawiść do kobiet i kobiecości; nienawiść do ciała, pragnień i popędów.
Chrześcijaństwo wykazuje skłonność do ludobójstwa od najdawniejszych czasów aż po nasze dni. Kiedy Hutu mordowali Tutsi (...), przyklaskiwali temu lokalni przedstawiciele kleru, a sam papież (Jan Paweł II) podejmował energiczne działania, aby ocalić przed plutonem egzekucyjnym zbrodniarzy, nierzadko księży i porządnych parafian(...)
Jan Paweł II milczał, kiedy trwały przygotowania do zbrodni, milczał w czasie masakr (milion zabitych w ciągu trzech miesięcy, od kwietnia do czerwca 1994 roku), milczał nawet wtedy, gdy świat poznał już ogrom tragedii.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl