Traktat o marionetkach

Kazimierz Grochmalski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Traktat o marionetkach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 Był modernizm, postmodernizm, neomodernizm, post-postmodernizm a teraz jest... co? Czy rozmawiając o wszystkim i ze wszystkimi mamy coś jeszcze do powiedzenia? Czy nie wrzuciliśmy na śmietnik cywilizacji wartości, do których należałoby wrócić? W co wierzymy? Co wypełnia nam czas? Na te i inne pytania, próbuje odpowiedzieć "Traktat o marionetkach".

Pośród korporacyjnej nowomowy, wodzirejów nowoczesnej kultury, biurokratycznych układów i zależności Kazimierz Grochmalski próbuje przywrócić prawdziwe wartości, pragnienia i intencje, jakimi kieruje się współczesny człowiek. Nie jest to zadanie łatwe. W poszczególnych częściach cyklu autor próbuje odszyfrować maski, koneksje, zależności, obowiązki jakie nakłada na nas presja nowoczesnego stylu życia. Czy na dnie naszej duszy, wciąż jesteśmy niewinni, pragniemy dobra, miłości? Czy stać nas na bezinteresowność, prawdomówność? Diagnoza, stawiana w asyście Wittgensteina i Kafki, jest zaskakująca.

Poezja Grochmalskiego, to poezja konkretu i buntu. Autor, nawiązując do "Boskiej komedii" Dantego, zdejmuje pasek i leje po gombrowiczowskich pupach tych, którzy sobie na to zasłużyli. Nie robi tego z satysfakcją. Swoje klapsy wymierza w trosce o godność człowieka i przeciw jest postępującej degradacji.

Kazimierz Grochmalski to właściciel kilku firm, współpracował z wieloma partnerami biznesowymi na całym świecie. Jego utwory to relacja człowieka sukcesu obserwującego świat z finansowego parnasu, przekazywana z pierwszej ręki. "Traktatowi o marionetkach" warto zaufać i... dowiedzieć się, o sobie i kondycji ludzkości XXI wieku. 
Data wydania: 2018-08-10
ISBN: 978-83-949995-0-6, 9788394999506
Wydawnictwo: NAUMOV CEE
Kategoria: Sztuka
Stron: 91
dodana przez: arcytwory

Autor

Kazimierz Grochmalski Kazimierz Grochmalski
Urodzony w 1951 roku w Polsce (Stargard Szczeciński)
Kazimierz Grochmalski – założyciel i twórca eksperymentalnego „teatru maya”. Przez ponad 20 lat w nieustannej podróży po całym świecie: stworzył 16 autorskich realizacji scenicznych, prezentując je w 22 krajach podczas 106 tournee. Reżyserował spek...

Pozostałe książki:

Teatr, którego nie było Traktat o marionetkach Uśmiech Zanim opadnie kurtyna. Esej pisany wierszem
Wszystkie książki Kazimierz Grochmalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tak nie miało być, by nie chciało się żyć...

19.11.2019

Obrazy, jak z krzywych zwierciadeł… „Tak nie może być, tak nie miało być by nie chciało się żyć!” („Ohyda”, s.17) Pierwszy, od dość dawna, przeczytany przeze mnie tomik poezji. Wchłonęłam go. Przemówił do mnie. Tak często, podczas czytania, w słowach poety, w jego emocjach, odnajdywałam swoje emocje, swoje przemyślenia, swoje frustrujące doś... Recenzja książki Traktat o marionetkach

@beata87@beata87 × 3

ZA KOTARĄ ILUZJI ŻYCIA

5.11.2019

„Nienawiść wyznaczająca granice świata przekraczalnego. Dobroć w swej istocie rozgrzesza zbrodnie wszelkiego rodzaju, tworzy rankingi tolerancji, obszary zatajenia, zakamarki tajemnic w mrocznych piwnicach świadomości!” („Nienawiść i miłość”) Na samym wstępie zaznaczę, że nie przepadam za poezją. Pamiętam jaką mękę przechodziłam na języku polski... Recenzja książki Traktat o marionetkach

@anetakul92@anetakul92 × 1

Bo czy nikt z Was nie czuł się nigdy jakby był pociągany za sznurki jak tytułowa marionetka?

25.10.2019

W „Traktacie o marionetkach” wiersze pojawiają się w trzech cyklach. Sam autor, czyli pan Kazimierz Grochmalski, wyjaśnia, że tytuł nawiązuje do „Boskiej komedii” Dantego. Od początku założyłam, że nie chcę być uprzedzona do twórczości współczesnego poety. Jak pamiętacie – uwielbiam czytać poezję, ale tej dzisiejszej zazwyczaj nie rozumiem i uważa... Recenzja książki Traktat o marionetkach

@arcytwory@arcytwory

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2021-05-01
6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

''A jednak nienawiść wygrywa, bezwzględna, bez wybaczania, bez filozoficznej jąkaniny o nadstawianiu drugiego policzka...Nienawiść w najczystszej postaci ! Nieustraszona w zenicie południa, bez cienia dwoistości.''

Zostałam poproszona o wyrażenie swojej opinii na temat dwóch tomików poezji, których autorem jest pan Kazimierz Grochmalski . Nie wiem dlaczego, ale pierwszy do przeczytania wprosił się tomik drugi ''Traktat o marionetkach'' , zupełnie sobie ważąc lekce, wszelką czasową chronologię ich publikacji. Myślę że dużą rolę odegrała tutaj okładka, bardzo sugestywna i taka ''z bliska'', w odcieniach szarości, no i te marionetki, w sumie nie wydają się być jakoś zbyt nieszczęśliwe, że ktoś decyduje o każdym ich ruchu . Ktoś tam w środku zdaje się chyba nawet lekko uśmiechać?

Cóż, może niektórzy wolą, by za nich decydować, zero odpowiedzialności... Ale zostawmy już w spokoju okładkę i zobaczmy co w środku tomiku. Całość podzielona na trzy części. Czytałam powoli, nie wszystko na raz, smakowałam, by lepiej poczuć, a co ważniejsze, by wiedzieć co poczułam. A więc tak, wiersze w części pierwszej są oskarżające, napastliwe i pełne goryczy, rozedrgane tą obrzydliwością rzeczywistości. Autor wali między oczy boleśnie, uwypukla , przejaskrawia. Dostaje się wszystkiemu i wszystkim , nawet Kafce który ''jak szczur bulwarem przemyka''. A ja się zadumałam nad tym, w jakim celu to krzywe zwierciadło?

Przecież parafrazując pewnego księdza, Benedykta Chmielo...

× 8 | link |
@Eli1605
2019-11-11
6 /10
Przeczytane E-book 2019 2019 Posiadam

"....odważyłem się zapytać:
Panie, czy ja idę słuszną drogą?
Robię tyle błędów, ciągle błądzę, jestem pełen zaprzeczeń,
wyrzutów sumienia, niedopatrzeń, przekleństw, tak często
ocieram się o ścianę ciemności, powiedz, jak mam żyć?"
Te cytat moim skromnym zdaniem obrazuje treść wszystkich zawartych w tomiku wierszy. Autor punktuje naszą szarą, smutną rzeczywistość i jednocześnie pokazuje nasze pragnienia i tęsknoty. Poezja nie jest moją ulubioną formą pisania, ale zmusza do myślenia. Nikomu nie zaszkodzi jak się z nią trochę zapozna.

× 2 | link |
@katala
@katala
2019-11-18
7 /10
Twoja książka, moja opinia 2019

Właściwie w momencie kiedy zgodziłam się przeczytać i napisać kilka słów o Traktacie o marionetkach, wiedziałam, że to będzie jedno z trudniejszych zadań, jakie mi się ostatnio trafiły. Zadanie rozłożone na kilka dni, ale na dzień dzisiejszy wykonany w formule dla mnie przyjętej i jedynie wykonalnej.
Całe życie uciekałam od poezji. I już nie ważne, czy ktoś nie nauczył mnie zainteresowania nią czy rzeczywiście, w moim przypadku to zbyt odległa forma przekazu, ale tak było i być może właśnie dlatego nadal dla mnie to bardzo trudna forma przekazu, bardzo emocjonalna, bardzo angażująca i bardzo wymagająca. Przepełniona uczuciami i oczekująca uczuć.
O dziwo, Traktat o marionetkach, nie pokonał mnie. Nie umiem powiedzieć ile z zamysłu autora pojawiło się w mojej interpretacji, ile odebrałam choćby na pograniczu stanu akceptowalnego, ale prawda jest taka, że przeczytałam. I spróbowałam zrozumieć. I nie wiem czy właściwie, ale akurat ta poezja wydała się bliska mnie samej. Bardzo szczera, niekiedy nawet brutalna, bezpośrednia, naładowana emocjami. I to niekoniecznie tymi z najlepszej półki. Rozumiem, każdy ma prawo być wściekły, ma prawo negować, nie zgadzać się, ale nie każdy ma odwagę o tym powiedzieć, spróbować ubrać to w słowa, nadać tym słowom wymiar osobisty. Grochmalski ma tę odwagę i siłę, która pokazuje, piętnuje, drażni i niepokoi. Ale co dla mnie chyba najważniejsze, wymaga zajęcia osobistego stanowiska. Możesz się zgadzać, możesz krytykować, możesz nawet być oboj...

× 1 | link |
@beata87
2019-11-19
10 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Książki od autorów i wydawnictw Najukochańsze
@anetakul92
@anetakul92
2019-11-05
9 /10
Przeczytane
@arcytwory
@arcytwory
2019-10-25
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Traktat o marionetkach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl