Trawa śpiewa

Doris May Lessing
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Trawa śpiewa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Mary Turner, żona farmera z Ngesi w Afryce Południowej, zostaje znaleziona martwa na werandzie swojego domu. Do zabójstwa przyznaje się Moses – rosły Murzyn, służący domu Turnerów. Co takiego zaszło w zrujnowanym gospodarstwie między panią i jej podwładnym? Ile bólu, niechęci i strachu narosło między nimi? Jaką kobietą była Mary Turner zanim przybyła na farmę i wskutek upału, biedy i samotności stopniowo zaczęła tracić równowagę psychiczną? Doris Lessing w przejmujący i niezwykle rzeczowy sposób opowiada o życiu „białej cywilizacji” w Afryce. O świecie czarnych i białych, w którym nie ma miejsca na ludzkie uczucia, ani na dobre, ani na złe. O kobiecie, która gorączkowo stara się uchronić przed samą sobą.
Tytuł oryginalny: Grass is singing
ISBN: 978-83-247-1110-9, 9788324711109
Wydawnictwo: Świat Książki
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Doris May Lessing Doris May Lessing
Urodzona 22 października 1919 roku w Iranie (Kermanszah)
Urodzona w Persji – z domu Doris May Tayler, pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wczesne dzieciństwo spędziła w Kermanszahu w Persji. W latach dwudziestych XX w. rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie jej ojciec, Al...

Pozostałe książki:

Pamiętnik przetrwania Piąte dziecko Podróż Bena Szczelina O kotach
Wszystkie książki Doris May Lessing

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Biel i czerń Afryki

WYBÓR REDAKCJI
11.07.2022

Jakiś czas temu czytałam “Lato przed zmierzchem” Doris Lessing i tak mnie ujął styl opowieści, że postanowiłam sięgnąć po kolejną autorstwa noblistki. Kolejna okazała się w rzeczywistości pierwszą, bo „The Grass Is Singing” to debiut literacki Brytyjki. Trochę więc pokrętnie zaznajamiałam się z twórczością Lessing. A już gdy tylko dowiedziałam się... Recenzja książki Trawa śpiewa

Transgresje, przekroczenia i wyobcowania.

28.10.2013

Biała kobieta zamordowana przez swojego czarnoskórego służącego. Taką informacją nagrodzona literacką nagrodą nobla (2007) Doris Lessing rozpoczyna powieść „Trawa śpiewa”. Wiadomością, którą zazwyczaj kończą się kryminały, autorka daje nam do zrozumienia, że to będzie coś innego. W książce nie będziemy szukać kto zabił lecz dlaczego. Na kolejnyc... Recenzja książki Trawa śpiewa

@Amie@Amie × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-07-15
9 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. angielska Bardzo dobra książka

Na werandzie swojego domu w Ngesi, w Afryce Południowej, zostaje zabita Mary Turner. Nie jest to jednak kryminał. Morderca sam się przyznaje,a jest nim służący, rosły murzyn Moses. Co go pchnęło do tego czynu? Aby odkryć tą zagadkę musimy poznać historię życia Mary. Mary młoda dziewczyna z miasta, która nagle decyduje się wyjść za mąż za ubogiego farmera i wyjeżdża na daleką farmę. Tutaj musi się przystosować do nowego otoczenia, ciężkich warunków i społeczności białych i czarnych zamieszkujących te okolice. Lessing w sugestywny i przejmujący sposób przedstawia obraz tej „białej społeczności” w Afryce i stosunki z czarną społecznością. Wspaniale jest oddany klimat i krajobraz afrykański, gdzie nie ma miejsca na sentymentalizm. Jednak jest to przede wszystkim powieść psychologiczna. Dostajemy doskonały portret kobiety i zmian, jakie zachodzą w jej psychice pod wpływem różnych czynników, a także zmian jej zachowania w stosunku do otoczenia. Odbywamy fascynującą podróż po zakamarkach jej umysłu.

Powieść porywa i wciąga w swój nurt i stawia przed czytelnikiem dużo pytań. W jaki sposób dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe wybory i uczucia? Jaką pustynię w nas tworzy zamknięcie się w sobie, brak komunikacji, brak wyrażania uczuć? Co się dzieje, gdy żądzą nami nienawiść i pogarda? Pokazuje słabość białego człowieka i ukrytą siłę tubylców. Pokazuje też mechanizm precyzyjnej, wyrachowanej zemsty. Mamy obraz myśliwego, drapieżnika, który z zimnym wyrachowaniem o...

× 9 | Komentarze (1) | link |
@tortoise84
2008-12-08
10 /10
Przeczytane Mam

Ta bardzo sugestywna książka jest jak ostrzeżenie - ostrzeżenie przed poszukiwaniem własnej tożsamości w innym człowieku i jego życiu. To także powieść o poszukiwaniu spełnienia i niemożności bycia spełnionym, o uwikłaniu, bezradności, o najbardziej subtelnym społecznym napiętnowaniu i poddaniu się stereotypom. "Trawa śpiewa" jest napisana językiem niezwykle realistycznym, prostym, trafiającym prosto w zakorzenione głęboko doświadczenia - z tego względu jest lekturą zarazem fascynującą, jak i trudną.

× 1 | link |
@goniaaa
2009-11-25
Przeczytane

Na poczatku mialam spora chec odlozyc te ksiazke na polke, jednak dobrze ze tego nie zrobilam. Wraz z przewracaniem kolejnych kartek przenioslam sie w swiat kompletnie nieznany przecietnemu Europejczykowi. Stalam sie obserwatorem zjawisk znanych od dawna,takich jak rasizm, ktory musial w koncu doprowadzic do tragedii... Swietne portrety psychologiczne, na dlugo zapada w pamiec.

× 1 | link |
TE
2008-12-29
8 /10
Przeczytane

Trudna książka jak zwykle tej autorki ale warta przeczytania. Uciekając od "samotności" bohaterka unieszczęśliwia siebie i męża, w ostateczności doprowadza do tragedii. Bardzo gorzki obraz życia rdzennych mieszkańców Afryki.

× 1 | link |
@ilonaw68
2008-12-08
Przeczytane

Ciekawa, intrygująca, niby od początku wiadomo kto zabił ale jakie były motywy ... ? Dobrze się czyta, choć budzi bardzo sprzeczne emocje. A może właśnie dlatego jest taka dobra... Polecam!

× 1 | link |
@ultramaryna
2010-04-26
10 /10
Przeczytane Z mojej półki

Świetne portrety psychologiczne, w szczególność Mary, a także przerażający obraz rasizmu z Afryce. Bardzo dobra.

× 1 | link |
@mbutterfly
2011-04-15
Przeczytane

Na początku nudnawa, ale później czytałam z zapartym tchem! Świetna!

| link |
@czytamduszkiem
2022-07-11
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Amie
2013-10-28
10 /10
Przeczytane
@MayaxS
2012-09-24
8 /10
Przeczytane
@ant_07
2010-12-13
8 /10
Przeczytane
@may_queen
2010-12-09
10 /10
Przeczytane
@jestemzabujana
2009-10-29
8 /10
Przeczytane
SO
2009-09-03
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie jestem samotna – odparła Mary zgodnie z prawdą. Samotność, pomyślała, to pragnienie towarzystwa innych ludzi. Ale nie zdawała sobie sprawy, że przez brak towarzystwa samotność może niezauw...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl