Szczelina

Doris May Lessing
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Szczelina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza powieść laureatki literackiej Nagrody Nobla 2007. „Czy przypadkiem mężczyźni nie są młodszym typem naszego gatunku?” – pyta pisarka, powracając do tematu, który nurtował ja od zawsze. W opowieści o pradawnej społeczności Szczelin - kobiet, wśród których niespodziewanie rodzi się chłopiec – Doris Lessing snuje niezwykłą wizję początków dwustronnych relacji, tyleż kłopotliwych, co fascynujących. Pomysłowa i mądra bajka o istotach, które nie chciały żyć razem i nie mogły osobno, zmienia się nieoczekiwanie w całkiem współczesną, pełną refleksji rzecz o potrzebie miłości i sztuce kompromisu.
Tytuł oryginalny: The cleft
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-247-1062-1, 9788324710621
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 272
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Doris May Lessing Doris May Lessing
Urodzona 22 października 1919 roku w Iranie (Kermanszah)
Urodzona w Persji – z domu Doris May Tayler, pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wczesne dzieciństwo spędziła w Kermanszahu w Persji. W latach dwudziestych XX w. rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie jej ojciec, Al...

Pozostałe książki:

Pamiętnik przetrwania Piąte dziecko Podróż Bena O kotach Trawa śpiewa
Wszystkie książki Doris May Lessing

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szczelina nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Z antykwariatu Lit. piękna najróżniejsza Poszły w dobre łapki

Skoro swoją, przepiękną zresztą, kosmogonię stworzył Arcymistrz Tolkien (na początku był Eru, potem obudzili się elfowie, a na końcu ich młodsi bracia, ludzie), twórcy serialu „Gwiezdne Wrota” (niejacy Pradawni najwyższy poziom egzystencji osiągali poprzez Wzejście, czyli zmieniając się w czystą energię, ale wcześniej zadbali, aby zasiedlić ludźmi wszystkie nadające się do życia planety), to dlaczego nie Doris Lessing.

I oto opowieść o partenogenetycznych pramatkach ludzkości, które wyszły z wody i wiodły spokojny żywot na wulkanicznym brzegu do czasu, gdy w wyniku ewolucji zaczęły wydawać na świat męskich potomków. A potem już normalnie, kobietom bez mężczyzn i mężczyznom bez kobiet trudno żyć, a rozmnażać się nie sposób. Nie ma tu baśniowej delikatności ani wzniosłych czynów. Pierwotnymi rządzą instynkty. Cóż, ludzie też zwierzęta.

Pierwiastek żeński prezentuje stałość, ostrożność, opiekuńczość, ale też brak potrzeby zmian i ewidentny lęk przed nimi. Pierwiastek męski to oczywiste przeciwieństwo - lekkomyślność, brawura, potrzeba rywalizacji, odkrywania i eksploracji, a to niesie ofiary, ale i rozwój. Cechy utrwalają się, determinując podział ról w stadzie.

Rozwój jest nieunikniony, na tym polega ewolucja. Przyczynia się do niego nawet tytułowa Szczelina, cmentarzysko składanych niegdyś w ofierze przedstawicielek setek pokoleń - symbol niezmienności, gdy naruszona w wyniku nadaktywności męskiego żywiołu wybucha (jak to wulkan), czym zmusza lud ...

{} | link |
@calamitas
2012-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane THESAURUS

Mam potworny problem z ocenieniem tej książki. Tematyka jest niezwykła, a koncept interesujący, jednak wykonanie w moim odczuciu słabe. Nie wiem, w jakim stopniu winę ponosi tłumacz... Bo całość jest nierówna, narracja chaotyczna i językowo chwilami słaba. Historia ma nieść jakoby głębsze przesłanie, a wydaje się płytka, zbyt dosłowna. Do tego mam wrażenie, że autorka w jakimś momencie zgubiła główny zamysł i w rezultacie, przeczytawszy, czuję jakby w powieści umknęło mi zakończenie.

{} | link |
@kassyopeya
2009-08-14
Przeczytane

Zafascynowała mnie, wciągnęła, przekonała. Niesamowita wizja początków ludzkości, jak dla mnie bardzo przekonująca. Feministyczna. To my kobiety ( szczeliny) byłyśmy pierwsze i to my uczyłyśmy mężczyzn życia w społeczeństwie. Myślę, że słusznie szczeliny były nieufne i wrogo nastawione do pierwszych przedstawicieli przeciwnej płci. Wspaniała przypowieść. Polecam!

{} | link |
KO
2012-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10

Słabo. Skuszona zachęcającymi recenzjami, sięgnęłam po książkę Noblistki, spodziewając się powieści najwyższych lotów. Cóż... Powtórzę-. Słabo. Książka jest po prostu nudna, ciężko dobrnąc do końca, a prawdy ogólne, których rzekomo można się w niej doszukać, są zdecydowanie zbyt głęboko ukryte... Ja w każdym razie ich nie odnalazłam. Nie polecam.

{} | link |
@tortoise84
2008-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Mam

Domniemana historia cywilizacji ludzkiej - opowieść na początku bardziej biologiczna, potem bardziej socjologiczna, nieustannie fascynująca. Ziarno prawdy, które z pewnością jest w niej zawarte, musi być bardzo duże...

{} | link |
@goniaaa
2009-11-25
Przeczytane

kurcze, takiego punktu widzenia dawno szukalam. Ksiazka zaintrygowala mnie od pierwszej strony. Ludzkosc wreszcie przedstawiona jako zwykle istoty majace swoje potrzeby, pragniena, cele. Na poly fantastyczna, swietna!

{} | link |
@doriska
2010-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Pozostawiła niezwykłe wrażenie. Łechce kobiece potrzeby bycia lepszą, ważniejszą... Ale i tak kobiety dopełniają mężczyzn, a mężczyźni kobiety. Bardzo dobry pomysł na książkę.

{} | link |
@sqrzak
2009-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
sqrzakowe zaczytanie

Literacko dość słabe i nie bardzo wiem, jaki był cel napisania "Szczeliny".

{} | link |
PA
2021-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane X: Albion N: Nobelpriset Z: Wymienię A: Posiadam Y: 2015 i wcześniejsze eony
@kwiatsniegu
2013-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@beta1900
2012-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@ehinacea
2010-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@may_queen
2009-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@beatta
2008-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Gdy siedzę obok osoby z mojego pokolenia i mówię: "Czy pamiętasz to czy tamto?", słowa, których używam, dotykają pewnych wydarzeń w pamięci mojego sąsiada i powietrze między nami ożywa, zasłuc...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl