Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Michał Wójcik
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu”. Marian Turski, „Polityka”

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.

A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.

Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?

Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?

Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?

Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?

Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-240-7027-5, 9788324070275
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Historia
Stron: 320
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Michał Wójcik Michał Wójcik
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Michał Wójcik to polski historyk, dziennikarz i redaktor, który za książkę pt. "Made in Poland", napisaną wspólnie z Emilem Maratem, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityka 2015. Michał Wójcik studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszaws...

Pozostałe książki:

44 - Antologia komiksu Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki Królestwo za mgłą Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej - żołnierza powstania warszawskiego Snajper wchodzi pierwszy
Wszystkie książki Michał Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przerażająca ale potrzebna pozycja.

8.02.2020

Od lat interesuję się tematyką Holocaustu na terenie Polski oraz obozów koncentracyjnych więc tematyka przedstawiona w książce nie jest mi obca. Czekałam na taką pozycję, którą jest przedmiotowa książka, ponieważ moim skromnym zdaniem w polskich mediach zbyt mało mówi się o tym przerażającym miejscu jakim była Treblinka. Treblinka to wieś, całkiem... Recenzja książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Nad tym miejscem zawsze będzie mgła..

30.04.2020

Treblinka- miejsce zagłady setek tysięcy ludzi. Miejsce o którym się piszę albo trochę albo wcale. Na próżno szukać książek o fabryce śmierci na półkach w księgarni. Dlaczego? A no dlatego, że z obozu nie wychodziło się żywym. Treblinka to przemyślane miejsce służące Niemcom do wymordowania głównie warszawskich Żydów. To fabryka. Tylko tu nie pow... Recenzja książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2020-06-12
1 /10

Na str. 253 „okazało się , że „eskortowanie” uciekinierów odbywało się …za pieniądze. Czyli uciekinierzy wykupili u rybaków usługę promową”.
To, że za pomoc Żydom – obojętnie, czy za opłatą, czy bez – groziła w okupowanej Polsce śmierć, Wójcik woli przemilczeć.
Po cóż Ciemny Lud miałby o tym wiedzieć.
https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/62184,Bunt-w-Treblince-II.html
„Najnowszą publikacją historyczną dotyczącą powstania w Treblince jest obszerny artykuł Alicji Gontarek opublikowany w III tomie rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” Akcja zbrojna Armii Krajowej w czasie buntu w obozie Treblinka II w sierpniu 1943 roku – rekonesans badawczy. To studium pokazuje, jakiego wysiłku trzeba dokonać, by prawidłowo zinterpretować źródła nie tylko dotyczące tego precyzyjnie tematu, ale ogólnie relacji polsko-żydowskich w epoce II wojny światowej. Na przykład autorka przypomina, że powojenne relacje Żydów dotyczące Zagłady pozostają pod wpływem propagandy i represji komunistycznej skierowanej przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu. Z tej racji unikają oni opisywania faktów pomocy ze strony Armii Krajowej.”
To Wójcik także pomija.

"Krytykując brak zaangażowania Podziemia w odbijanie obozów zagłady, autor posunął się do stwierdzenia [raczej twierdzenia], że AK wysłała do KL Auschwitz Witolda Pileckiego celem zorganizowania...

| link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
10 /10
Przeczytane

Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. O Treblince zdecydowanie za mało się pisze i mówi. Wiele osób nawet nie wie, że taki obóz istniał albo jak już kojarzą nazwę to nie wiedzą, że na tym niewielkim terenie śmierć poniosło około 900tys ludzi. Książka jest przerażają i autentyczna. Polecam !

| link |
@kladzia_s
2020-06-26
7 /10
Przeczytane Książki 2019
@Dominikaa
2020-06-04
4 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-04-30
10 /10
Przeczytane
@Monia_27
2020-03-23
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl