Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Michał Wójcik
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu”. Marian Turski, „Polityka”

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.

A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.

Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?

Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?

Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?

Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?

Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-240-7027-5, 9788324070275
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Historia
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Michał Wójcik Michał Wójcik
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Michał Wójcik to polski historyk, dziennikarz i redaktor, który za książkę pt. "Made in Poland", napisaną wspólnie z Emilem Maratem, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityka 2015. Michał Wójcik studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszaws...

Pozostałe książki:

44 - Antologia komiksu Made in Poland Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie Królestwo za mgłą
Wszystkie książki Michał Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przerażająca ale potrzebna pozycja.

8.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Od lat interesuję się tematyką Holocaustu na terenie Polski oraz obozów koncentracyjnych więc tematyka przedstawiona w książce nie jest mi obca. Czekałam na taką pozycję, którą jest przedmiotowa książka, ponieważ moim skromnym zdaniem w polskich mediach zbyt mało mówi się o tym przerażającym miejscu jakim była Treblinka. Treblinka to wieś, całkiem... {} Recenzja książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Nad tym miejscem zawsze będzie mgła..

30.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Treblinka- miejsce zagłady setek tysięcy ludzi. Miejsce o którym się piszę albo trochę albo wcale. Na próżno szukać książek o fabryce śmierci na półkach w księgarni. Dlaczego? A no dlatego, że z obozu nie wychodziło się żywym. Treblinka to przemyślane miejsce służące Niemcom do wymordowania głównie warszawskich Żydów. To fabryka. Tylko tu nie pow... {} Recenzja książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2020-06-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

Na str. 253 „okazało się , że „eskortowanie” uciekinierów odbywało się …za pieniądze. Czyli uciekinierzy wykupili u rybaków usługę promową”.
To, że za pomoc Żydom – obojętnie, czy za opłatą, czy bez – groziła w okupowanej Polsce śmierć, Wójcik woli przemilczeć.
Po cóż Ciemny Lud miałby o tym wiedzieć.
https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/62184,Bunt-w-Treblince-II.html
„Najnowszą publikacją historyczną dotyczącą powstania w Treblince jest obszerny artykuł Alicji Gontarek opublikowany w III tomie rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” Akcja zbrojna Armii Krajowej w czasie buntu w obozie Treblinka II w sierpniu 1943 roku – rekonesans badawczy. To studium pokazuje, jakiego wysiłku trzeba dokonać, by prawidłowo zinterpretować źródła nie tylko dotyczące tego precyzyjnie tematu, ale ogólnie relacji polsko-żydowskich w epoce II wojny światowej. Na przykład autorka przypomina, że powojenne relacje Żydów dotyczące Zagłady pozostają pod wpływem propagandy i represji komunistycznej skierowanej przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu. Z tej racji unikają oni opisywania faktów pomocy ze strony Armii Krajowej.”
To Wójcik także pomija.

"Krytykując brak zaangażowania Podziemia w odbijanie obozów zagłady, autor posunął się do stwierdzenia [raczej twierdzenia], że AK wysłała do KL Auschwitz Witolda Pileckiego celem zorganizowania...

{} | link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. O Treblince zdecydowanie za mało się pisze i mówi. Wiele osób nawet nie wie, że taki obóz istniał albo jak już kojarzą nazwę to nie wiedzą, że na tym niewielkim terenie śmierć poniosło około 900tys ludzi. Książka jest przerażają i autentyczna. Polecam !

{} | link |
@kladzia_s
2020-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Książki 2019
@Dominikaa
2020-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-04-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Monia_27
2020-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl