Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz"

Michał Wójcik, Emil Marat
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz"
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć? – Zgadza się pan z sentencją wieńczącą monument Cichociemnych: “Słodko i pięknie jest umierać za ojczyznę”? – Nie słyszałem gorszej sentencji. Życie jest piękne. Nie śmierć. Dziewięćdziesięciopięcioletni Aleksander „Upłaz” Tarnawski – żołnierz Armii Krajowej wyszkolony w Wielkiej Brytanii i zrzucony do Polski 1941 roku w sam środek wojennego piekła – to ostatni żyjący cichociemny. Duet Emil Marat i Michał Wójcik, autorzy między innymi wywiadu rzeki ze Stanisławem Likiernikiem „Made in Poland”, przeprowadził z nim rozmowę w swoim stylu – zaangażowanym, bezpośrednim, ludzkim i nieco zaczepnym. Tarnawskiego nie sposób nie polubić. Oto żołnierz-ikona, który mówi, że nie lubi zabijać. Sceptyczny bohater, który zamiast zastrzelić przypadkowo napotkanego sowieckiego pilota – rozmawia z nim i dzieli się jagodami. Legendarny wojownik, który nie znosi patosu. Kombatant uczulony na mitotwórstwo. Towarzysząc Tarnawskiemu na wojennym szlaku ze Szkocji przez Nowogródczyznę do Warszawy, poznajemy kawałek wojennej rzeczywistości oczami człowieka trzeźwego i sceptycznego, który zarejestrował w pamięci nie tylko legendarne akcje jak z filmu, ale też przypadkowe śmierci, rozpacz, nudę i rezygnację. Dzięki temu „Ostatni” jest jak klisza cudem ocalała z wojennej pożogi – daje poczucie obcowania z namacalnym wręcz faktem, historycznym szczegółem. Jednym słowem – z prawdą: Nie atakowaliśmy. Tylko żeśmy uciekali. Mała różnica. Po ciemku nie widać. Autorzy – mający już na koncie Nagrodę Historyczną Tygodnika Polityka (2015) za książkę „Made in Poland” – wypracowali własną, inteligentną formułę literacką, skutecznie odświeżającą nasze wyobrażenia o przełomowych wątkach polskiej historii wojennej. Oddając głos naszym narodowym bohaterom, przywracają ich losom ludzki wymiar i sprawiają, że żywy obraz minionego świata wyłania spod spiżowej powłoki mitów: – Nie miał pan ochoty ginąć za Polskę? – A wiecie, że jakoś nie.
Data wydania: 2016-05-18
ISBN: 978-83-8032-087-1, 9788380320871
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 336

Autor

Michał Wójcik Michał Wójcik
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Michał Wójcik – urodzony w 1969 roku, historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku “Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów “Focus” i “Focus Historia”. Współtworzył “Błyskawiczny Program Historyczny” w TVN Warszawa i cykl „Było/nie b...

Pozostałe książki:

Królestwo za mgłą Snajper wchodzi pierwszy Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej - żołnierza powstania warszawskiego Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki 44 - Antologia komiksu Made in Poland Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz" Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego likwidatora z kontrwywiadu AK Teraz 44. Historie Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau Ani Mru-Mru. O dwóch takich co było ich trzech ON Powstanie Warszawskie Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim Własna ścieżka Badanie podłoża budowli. Metody polowe Bogna Tyrmanda. Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie. 50 nowych miejsc i tras Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy Gospodarczy poczet władców Polski Kiedyś zamieszkam w świecie zewnętrznym Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie Poznaj... rośliny rekordowe Proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie Przetrwać ’44 Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem
Wszystkie książki Michał Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz" nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2021-02-25
6 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 01. Biografie i pamiętniki

Nie wiem. Chyba miałem za duże oczekiwania od tej książki i dlatego tylko 6 gwiazdek. Sam "Upłaz" zajmuje może 1/3 objętości książki. Reszta to tło - bardzo ciekawe, ale tło. Ponadto tytułowy bohater jak na dobrze wyszkolonego cichociemnego przystało, podczas wywiadu (przesłuchania) często odpowiadał wymijająco, lub po prostu " nie wiem, nie pamiętam".

× 4 | link |
@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane A.D. 2016 II wojna - ruch oporu Wspomnienia / wywiady Posiadam II wojna - wspomnienia

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz". czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl