„Trudności ze wstawaniem”* i "Okna" Wydawnictwa Alfa z 1990 roku to zbiór reportaży Królowej Polskiego Reportażu, zawierający także powieść Hanny Krall.
Pierwsza część jest absolutnym „must have” każdego miłośnika non-fiction.
Ujmujące były „Wzorcowe życie maszynisty Cudnego” i „Rama do portretu Jadźki S.”, gdzie pojawia się cytowane później w „Fakty muszą zatańczyć” M. Szczygła piękne zdanie: „Pierwszy raz widziałam, jak ktoś umiera z miłości”.
Historia zadłużonej po uszy hochsztaplerki, której udało się oszukać Autorkę na wiersze, Augustyna Halotty, aktora-górnika, głównego bohatera filmu „Paciorki jednego różańca” K. Kutza, którego filmowa rzeczywistość dopadła szybciej, niż mógł się tego spodziewać, Lechosława Goździka, rybaka i bohatera października 1956 roku, czy najsłynniejszej suwnicowej PRL - Anny Walentynowicz. Na deser dostajemy reportaż o cadyku z Przysuchy, „Katar sienny” i urodzonych tego samego dnia Henryka D. i Henia Kissa, z których historia drwiła do bólu.
Magiczne, urzekające historie, niemal fantastyczne (jak na przykład reportaż o członku ZSMP, który na wyborczych zebraniach manipulował… bilami), a jednocześnie mocno osadzone w peerelowskiej rzeczywistości.
Dzięki H. Krall kocha się ludzi.
Natomiast „Okna”, mimo że ich tłem jest proces zabójców Grzegorza Przemyka, pełne odwołań do wojennej i powojennej przeszłości, kipiący od relacji skupionych wokół głównej bohaterki ludzi, nie zabrały mnie na wyprawę równą wyprawie...