Trylogia kopenhaska

Tove Ditlevsen
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Trylogia kopenhaska
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wybitna Trylogia kopenhaska duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen w końcu trafia w ręce polskiego czytelnika. W podzielonej na trzy części książce urodzona przed wojną autorka opisuje kolejne etapy swojego burzliwego życia – d­zieciństwo spędzone w ubogiej rodzinie w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej, młodość wypełnioną pierwszymi próbami literackimi i miłosnymi tęsknotami oraz dorosłość naznaczoną nieudanymi związkami i głębokim uzależnieniem od opiatów. W opisach różnorodności kobiecego doświadczenia Ditlevsen jest bezkompromisowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo wielkiego talentu nie mogła uwierzyć, że kilka słów zapisanych na kartce wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu. „Wiem, że to straszne nie być normalnym, i sama muszę się męczyć z udawaniem, że jestem normalna” – pisze nastoletnia Tove. A w jej życiu szczęście nieustannie miesza się ze smutkiem, pragnienie zmian ze stagnacją, a trzeźwość myśli z narastającym szaleństwem.

Ditlevsen na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń. Jednak podczas gdy autorka Genialnej przyjaciółki potrzebowała do tego dwóch głównych bohaterek, duńskiej pisarce wystarczy tylko jedna – ona sama.

Data wydania: 2021-08-25
ISBN: 978-83-8191-291-4, 9788381912914
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Autobiografia
Stron: 368
dodana przez: chudini0505

Autor

Tove Ditlevsen Tove Ditlevsen
Urodzona 14 grudnia 1917 roku w Danii (Kopnehaga)
Tove Ditlevsen – poetka, prozaiczka, działaczka feministyczna. Jedna z najwybitniejszych duńskich pisarek XX wieku. Autorka niemal trzydziestu książek – powieści, tomów wierszy, zbiorów opowiadań oraz wspomnień, w tym wydanych po polsku książek Twar...

Pozostałe książki:

Twarze Ulica dzieciństwa
Wszystkie książki Tove Ditlevsen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Trylogia kopenhaska nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@posrodkwiatowicieni
2021-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Strasznie nierówne książkowo jest to półrocze, aż mnie to zaskakuje. Dawno nie czytałam tylu książek, które mnie nie porywają, że aż zaczynam wątpić w moją zdolność dobierania sobie lektur. Ale w takich momentach doceniam podwójnie książki, które mnie zachwyciły. Doceniam takie książki jak Trylogia Kopenhaska, która jest tak wspaniała, że nie chciałam, żeby się kończyła. Niezwykle rzadko mi się zdarza, żeby już pierwsze słowa porwały mnie w swe ramiona. Od pierwszych słów czułam jej przejrzystość, złożoność i ludzkość. Memuar jest dla mnie zaskakującym gatunkiem, szczególnie, że czytam go niewiele. Dodatkowo memuar pisarki, która swoje życie poświęciła na studiowaniu istoty rzeczy, na przekształcaniu jej w obiektywność, na uwiecznianiu jej swoimi uczuciami i słowami, to jak wejście w jej najbardziej intymne szczeliny pochodzenia. Zaprawdę, dziwne to uczycie. Dziwne i niebywałe jest też, to, że aby poznać własne życie, nie wystarczy tylko żyć. Należy wędrować korytarzami przeszłości, szukając przejść i otwierając zakamarki, aby przyszłość mogła też wkroczyć. Bo życie to nie tylko dokumentacja i świadectwo przeszłych wydarzeń, to rozprawa i manifest wszystkiego co nowe. Ditlevsen, jak nikt dotąd, uchwyciła to najpiękniej, uchwyciła to co jest najczystszego i najbardziej przerażającego w życiu. Ta książka jest druzgocąca, tak wiele jej fragmentów raniło moje serc, poruszyła tak wiele nieznanych mi strun.
Ale Trylogia Tove, to nie tylko pamiętnik. To opowieść o ucieczce....

{}× 3 | link |
@witwona
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Trylogia kopenhaska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl