Trzy końce historii, czyli nowe średniowiecze

Lech Jęczmyk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Trzy końce historii, czyli nowe średniowiecze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Trudno Lecha Jęczmyka streszczać, kondensować, zapowiadać. U niego wszystko jest już skondensowane, podane z wykwintną ironią, wsparte erudycją płynącą z doświadczenia, przemyślenia, oczytania. Wymowa całości jest bardzo niepoprawna, pod prąd. Na wczoraj. Albo - na jutro. Lech Jęczmyk jest outsiderem, konsekwentnie babrze się w popularnym gatunku, w pulpowych autorach, heretyckich projektach, niecenzuralnych wspomnieniach i zjawiskach z pogranicza. Nie bryluje na glównonurtowych salonach. W czasach wielkich szaleństw i wielkiej przemiany nie wypada być en voque. Bodaj żaden z wielkich duchowych i społecznych przełomów nie zaczynał się w centrum. Trochę mało w literackich i społecznych rozważaniach Lecha autorów i krytyków polskich. Wielu, wśród nich niżej podpisanego, literacko Jęczmyk ukształtował, drukował nasze rzeczy, udzielał pierwszych w naszym życiu naprawdę profesjonalnych redaktorskich rad. Może dlatego o nas milczy - poważny mężczyzna nie będzie wymachiwał nazwiskami uczniów ze swojej szkoły. Prawda, sporo miejsca poświęca Zajdlowi, tyle że między nimi na pewno nie było mowy o mistrzu i uczniu. Chodziło o wojowników (mistyków?), którzy się wspierają, działając na różnych odcinkach literackiego frontu. Rozróżnienie między wiedzą operacyjną i procesową - oto jedna z ciekawszych intelektualnych dystynkcji na jaką Lechu zwracał naszą uwagę. Dotyczy to dziedziny ducha ale też faktów społecznych. Są rzeczy które się czuje, podejrzewa, przeczuwa lecz nie sposób ich dowieść. Zwłaszcza przy takich sądach jak dzisiejsze. Przy takich samozwańczych cenzorach. I przy takich adwokatach. To dlatego pisarz paranoiczny Philip K. Dick, stał się ulubionym autorem Jęczmyka i w ogóle nas wszystkich. Paradoks, który nikogo w środowisku fantastów nie dziwi - science fiction, horror, nawet fantasy zdradzają w swych najciekawszych artystycznie przejawach znacznie większy zainteresowanie rzeczywistością niż inne rodzaje i gatunki literackie. Dlatego w książce pierwszego polskiego promotora science fiction znajdziemy opis erotycznego snu polskiej kobiety w stanie wojennym i ... porównanie stanu ducha armii niemieckiej wędrującej na Wschód oraz stamtąd wracającej. Kto zajrzał w twarz Hitlera podczas parady zwycięstwa w Warszawie w 1939 roku, ten rozpozna ten sam metaliczny błysk w innych twarzach, naznaczonych diabelstwem i klęską. Jęczmyk patrzy na nasz świat jak na Rzym w przededniu rozpadu. W felietonach rejestruje i komentuje znaki rozproszone w życiu i literaturze. Czasem się powtarza. Wraca do tych samych autorów, zjawisk, diagnoz procesów. Łatwo na podobnych nawrotach przyłapać także Ewangelistów.
ISBN: 978-83-7298-916-1, 9788372989161
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lech Jęczmyk Lech Jęczmyk
Urodzony 10 stycznia 1936 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Lech Jęczmyk – polski tłumacz, eseista, publicysta i redaktor, znawca literatury science fiction. Publikował m.in. w „Fantastyce” i „Frondzie”. Tłumaczył m.in. książki Thomasa Bergera, Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta Vonneguta, JG Ballarda....

Pozostałe książki:

Rzeźnia numer pięć Fight Club Kocia kołyska Człowiek z Wysokiego Zamku Śniadanie mistrzów Lewa ręka ciemności Valis Matka noc Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater Niewidzialne potwory Imperium Słońca Rozbitek Nokturny Pobby i Dingan Ten cholerny Księżyc Wieżowiec Dziennik Sześć światów Hain Wszystkie strony świata Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2005 Pielgrzymka na Ziemię Wyspa Korporacja Kowboje oceanu Kto zastąpi człowieka? Rakietowe szlaki. Tom 1 Rzeźbiarze chmur Śmierć Doktora Wyspy Duży mały poradnik życia Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Kryształowy sześcian Wenus Niesamowicie rozkoszne koty Philip K. Dick. Boże inwazje Przepraszam za wszystko Chwila zaćmienia Lewicowy faszyzm : tajemna historia amerykańskiej lewicy od Mussoliniego do polityki zmiany Nowe Średniowiecze PL +50. Historie przyszłości Rakietowe Szlaki tom 6: Antologia klasycznej SF Rakietowe Szlaki tom 7: Antologia klasycznej SF Rakietowe szlaki 3 Trzy końce historii, czyli nowe średniowiecze W pogoni za wężem morskim Zwiadowca minimum Złoty wiek SF. Tom 3 Światło i dźwięk. Moje życie na różnych planetach Żarty dla mamy Żarty po czterdziestce Żarty po pięćdziesiątce Żarty po trzydziestce Chłopięce lata Beduina Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze Maszyna życzeń i inne opowiadania O miłości O przyjaźni O radości : mały skarbczyk porad życiowych O sprawach naprawdę ważnych Sprawa Sokratesa Teraz moja kolej na dąsy! Żarty małżeńskie
Wszystkie książki Lech Jęczmyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Trzy końce historii, czyli nowe średniowiecze? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane A.D. 2011 - 52 książki Posiadam Historia najnowsza Eseje, publicystyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Trzy końce historii, czyli nowe średniowiecze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat