Człowiek z Wysokiego Zamku

Philip K. Dick
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 64 ocen kanapowiczów
Człowiek z Wysokiego Zamku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 64 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść wyróżniona prestiżową nagrodą Hugo, najczęściej tłumaczona książka Philipa K. Dicka, którą napisał, radząc się… I-cing, Księgi Przemian!

Nieszczęścia, jakie wyrządza wojna ludności miast, granicom i państwom, opisują bataliści; zagrywkami polityków zajmują się stratedzy; zmagania wodzów analizują specjaliści od logistyki, rodzajów broni, gospodarki i szyfrów… Dicka interesowało to, co się wyprawia z duszami. Toteż odwracając w tej książce znane wszystkim losy wojny, pokazał historię jako udrękę, pułapkę, niezrozumiały spektakl wprawiający w przerażenie, wobec którego pozostajemy bezradni. Chyba że ocalejemy, że odzyskamy równowagę w wyniku kaprysu losu. Który czasem odpowiada na nasze starania, na modlitwy, tęsknoty. - z przedmowy Macieja Parowskiego.

Data wydania: 2020-07-21
ISBN: 978-83-8188-155-5, 9788381881555
Wydawnictwo: Rebis
Serie: Z kosmonautą, Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Nagrody: Nagroda Sfinks (Zwycięzca)
Kategoria: Science-fiction
Stron: 336
dodana przez: chudini0505
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Philip K. Dick Philip K. Dick
Urodzony 16 grudnia 1928 roku w USA (Chicago)
Philip Kindred Dick , Philip K. Dick – amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego. Pomimo licznych znajomości w środowisku pisarzy science fiction (m.in. przyjaźni z Robertem Heinleinem) za życi...

Pozostałe książki:

Ubik Przez ciemne zwierciadło Trzy stygmaty Palmera Eldritcha Valis Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?
Wszystkie książki Philip K. Dick

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Alternatywna wizja historii

22.08.2021

Zachęcony rekomendacją Wojciecha Chmielarza sięgnąłem po tę książkę klasyka amerykańskiej sf, chociaż nie przepadam za fantastyką (za wyjątkiem naszego mistrza Lema). Szybko się przekonałem, że to nie science fiction, ale political-fiction, przedstawia bowiem Dick alternatywną wizję historii: II Wojna Światowa została wygrana przez Niemców i Japoń... Recenzja książki Człowiek z Wysokiego Zamku

@almos@almos × 17

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2020-08-18
7 /10
Przeczytane USA Polityczny Sci-Fi

Jedna z najbardziej subtelnych alternatywnych wizji po wielkiej wojnie i układzie mapy po dawnym porządku świata, jaką czytałem i z którą warto polemizować na kilka(naście) sposobów. Trudniej o bardziej trafną diagnozę geologiczną sprostowaną o polityczne niuanse czy zagrywki na planszy granic państwa. Gdzie Włosi są za leniwi, by przejmować się losami świata, jak Japonia napadła na supermocarstwa, przez co przejmuje biznesy zza Wielkiej wody. Reportaż ze Wschodniego Wybrzeża, gdzie towarzyszymy antycznemu sklepowi w poszukiwaniu artefaktów przeszłości (doskonałe falsyfikaty sprawiają, że oryginalne tworzywa tracą na wartości). Wielkie ideały niepogodzone z faktami, jak zorganizowane Niemcy kontynuują brutalną działalność nawołując do nienawiści, obrzydzając pozostałe nacje czy rasy innego koloru. Gdzie filozoficzne pytania wpadają w zaklęty krąg niepowodzeń myślicieli, którzy nie uratowali nas od wojen i klęsk. Jak historia drwi z ludzkich planów i że nasze pochodzenie potrafi mieć ogromny wpływ na nasze postrzeganie z zagranicy. Philip Dick wrzuca hipernapęd i wpada w nadprzestrzeń, gdzie kształtuje ludzki los ustawkami machinalnymi wielkich przywódców narodu.

Odmienia przeznaczenie państwa osi, podbój kosmosu, który po latach utwierdza w przekonaniu, że to straty finansowe bez pokrycia w rozwój duchowy. Jedno jest pewne, kto by nie wygrał tej wojny - życie toczy się dalej, a my jesteśmy albo moralnymi kalekami, albo poszkodowanymi, ofiarami systemu, w którym ...

× 8 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-06-19
5 /10
Przeczytane 👨 autor : Dick Philip K. 📚Bieżące :)

'' Człowiek z wysokiego zamku '' , to książka z gatunku '' co by było gdyby ''. W tym wypadku gdyby to Państwa Osi wygrały II Wojnę Światową. Dowiadujemy się więc że ; strona świata '' zagarnięta '' przez Niemcy rządzi się nadal niemieckimi prawami wraz z dyskryminacją Żydów i obozami koncentracyjnymi , że Japończycy , którzy zagarnęli zachodnią część świata, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, bardzo chcą poznać amerykańską kulturę i wykupują wszystkie dostępne pamiątki takowej, nieważne czy autentyczne czy podrabiane, że są '' uprzejmi i pełni wdzięki ''. Że Włosi wcale nie są zadowoleni z obecnego podziału świata , ale jeszcze bardziej nie są zadowoleni z gdybania o tym co by było gdyby tej wojny nie wygrali wespół w zespół z Niemcami i Japonią . Dick pokazuje czytelnikom jak sobie radzą w nowej rzeczywistości różni ludzie, różnej narodowości profesji i mentalności, a radzą sobie , każdy na swój sposób . Jednak jest coś co ich łączy . Mianowicie, czytają , chociaż w różnych miejscach globu jest to zakazane , przedziwną książkę o tytule '' I utyje szarańcza ''. To co jeszcze ich łączy to wszechobecna I Ching - Księga Przemian. Wszyscy się jej radzą . Zapytują o to co mają zrobić kiedy sami nie potrafią podjąć decyzji. Jest to przedziwne zderzenie, a właściwie współistnienie przyszłości która ma dopiero nastąpić . Podboje i kolonizacja kosmosu z niemal magiczną księgą z której korzystają na przestrzeni tysięcy lat wszyscy , powierzając jej swoje problemy i zapytania z róż...

× 5 | link |
@jatymyoni
2020-06-20
8 /10
Przeczytane Audiobook Bardzo dobra książka Fantastyka L. amerykańska Nagroda Hugo

Bardzo ciekawa książka ukazująca alternatywną historię XX wieku. Po wygraniu wojny przez Niemcy, Japonię i Włochy świat został podzielony. Akcja powieści toczy się w Ameryce, która została podzielona na strefę niemiecką i japońską. Interesujące jest ukazanie okupantów niemieckich i japońskich i ich podejście do krajów okupowanych. Wielka Ameryka pod okupacją. Ale czy naprawdę tak jest?
Życie jednak toczy się dalej i przeciętny człowiek musi się przystosować i żyć. Opisuje historie pojedynczych osób, które stoją po różnych stronach i starają się żyć normalnie. Mamy ukazane ich losy jak i przemyślenia. Mnie zainteresowało przejście od całkowitego zapatrzenia się w Japończyków jako zwycięzców do powolnego budzenia się dumy narodowej. Najważniejsze w tej opowieści są dwie książki: „I-cing. Księga Przemian” i „ Utyje szarańcza”. Większość z bohaterów łączy głęboka wiara w przepowiednie z księgi „I-Cing” i niepokój związany z książką „Utyje szarańcz” Książka „Utyje szarańcze” pokazuje rzeczywistość, gdzie Ameryka wygrywa wojnę, a kraje Osi są pokonane. Mamy drugą rzeczywistość.
Powieść wielowymiarowa, pobudzająca wyobraźnie. Czy my mamy wpływ, w jakiej rzeczywistości żyjemy? A może nasze losy się toczą według rzutów monet lub gałązek?
Polecam tą klasykę gatunku, gdyż jest to książka intrygująca i nasuwająca mnóstwo refleksji nad człowiekiem. Jednocześnie książka ma bardzo wartką wielowątkową akcję, pełną nagłych zwrotów i trzymającą w napięciu do ostatni...

× 3 | link |
EK
2022-06-01
7 /10
Przeczytane

Jeśli chodzi o książki SF, jestem laikiem prawie absolutnym, czuję przed nimi respekt, zaliczyłam kilka nieudanych prób i w głębi ducha wiedziałam, że to nie moja bajka.
We wrześniu, w związku z wyzwaniem czytelniczym LC, porandkowałam z Lemem (z niezłym skutkiem) i odważyłam się sięgnąć po mojego pierwszego Dicka. Nie wiem, czy dla fanów Dicka to wartościowa powieść, ale uważam, że dla takich jak ja SF-amatorów, to pozycja w sam raz, żeby zobaczyć czym to całe SF pachnie i żeby się nie zrazić. Spróbowałam, przeczytałam, jestem pod wrażeniem. Pewnie znawcy gatunku odnajdą w książce głębsze warstwy niż ja, ale mnie ta historia po prostu zafrapowała. Czytało mi się zaskakująco dobrze, mimo dziwaczności, filozofowania i braku postaci, które bym polubiła. Zabrakło mi też spektakularnego zakończenia lub choćby po prostu zakończenia. Po lekturze czułam się jakbym przeczytała prolog i dopiero teraz się miało się zacząć.

Waham się, czy to bardziej rzecz o ludziach, którzy starają się normalnie żyć w obcej rzeczywistości, w swoistym Matrixie, o ich życiu, motywacjach, mentalności, a w tle alternatywny pokoślawionym świat. Czy też opowieść o alternatywnej historii świata z uwikłanymi w nią ludźmi błąkającymi się na obrzeżach.

Nie zastanawiałam się nigdy nad inną wersją zakończenia II wojny i nad tym, co by było gdyby wszystko potoczyło się inaczej. Autor odnosi się w powieści do obu scenariuszy:
- Państwa Osi wygrały, z tą opcją są związane losy bohaterów...

× 2 | link |
@Haji
2010-09-29
10 /10
Przeczytane

Fantastyczna książka! Z początku trochę ciężko ogarnąć temat, szczególnie że śledzimy kilka wątków jednocześnie. Później jednak coraz więcej staje się dla czytelnika zrozumiałe. Nie zgodzę się z tym, że zakończenie jest płaskie. Moim skromnym zdaniem jest kapitalne! Daje możliwość bardzo szerokich interpretacji. Jedna z najlepszych książek jaką w tym roku przeczytałem, ale z pewnością dla cierpliwych.

× 2 | link |
TJ
2013-01-16
8 /10
Przeczytane

Ogólnie nie jest zła, przyjemnie się czyta. Stworzony przez Dicka świat jest ciekawy, ale niestety zakończenie książki jest raczej słabe. Mnie przynajmniej zawiodło. No i na pewno książka nie jest warta swojej ceny, bo niestety jest dość droga.

× 1 | link |
@Imperator
2008-08-18
5 /10
Przeczytane

Zakończenie tej książki jest strasznie płaskie. Oczekiwałem jakiejś kulminacji po znalezieniu Wysokiego Zamku, a tu lipa... Okazuje sie, ze nic nie jest pewne...

× 1 | link |
@frodo
2009-01-30
10 /10
Przeczytane

Świetna książka Dicka. Klasyczny przykład antyutopii i historii alternatywnej.

× 1 | link |
@DMusic
2012-11-18
Przeczytane

Przeczytałam raz i myślę, że będę musiała do niej wrócić za czas jakiś by dokładniej zastanowić się nad tymi wszystkimi zawiłościami :D

| link |
GI
2007-08-31
10 /10

A o już mistrzostwo świata.Warto przeczytać chociażby po to aby przyjrzeć się historii gdyby losy potoczyły się "ciut" inaczej...

| link |
@BArtus
2007-12-27
10 /10
Przeczytane

Historia o świecie który "sam twierdzi, że nie istnieje"..

| link |
MK
2011-03-10

Czad!

| link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
6 /10
Przeczytane 2019
@janusz.szewczyk
2021-11-21
5 /10
Chcę przeczytać Safety 2011 i wcześniej Posiadam Posiadam 2019
@almos
2021-08-22
5 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Czytając moją książkę, powinna ją pani przyjmować taką, jaką jest, tak jak ja przyjmuję to, co widzę.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl