Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

Kurt Vonnegut
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Groteskowy, a zarazem przerażająco wierny obraz świata zbudowanego wokół kultu pieniądza

Eliot Rosewater, miłośnik alkoholu, a także prezes bajecznie bogatej Fundacji Rosewatera, nie jest w stanie znieść ciężaru fortuny, którą posiada. Wpada w obłęd i wyrusza w pijacką pielgrzymkę po całym kraju, żeby na końcu zamieszkać w ciasnym biurze w swoim rodowym miasteczku i zacząć, ku niezadowoleniu wpływowego ojca, pomagać jego mieszkańcom w codziennych potrzebach. Tymczasem przebiegły i ambitny prawnik Norman Mushari postanawia pozbawić Eliota majątku i dostać się do upragnionego grona najbogatszych ludzi Ameryki.

Finał tego niezwykłego społecznego eksperymentu Eliota Rosewatera każe zastanowić się, kto jest bardziej szalony – milioner, który rezygnuje ze swojej fortuny, czy pełen hipokryzji i chciwości świat, w którym żyjemy.

Tytuł oryginalny: God Bless You, Mr. Rosewater
Data wydania: 2021-12-07
ISBN: 978-83-8202-399-2, 9788382023992
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Vonnegut
Stron: 256
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Kurt Vonnegut Kurt Vonnegut
Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA (Indianapolis)
Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił w czasie nauki w Shortrige High School wspierając piórem szkolne czasopismo The Shortridge Daily Echo. St...

Pozostałe książki:

Pianola Syreny z Tytana Śniadanie mistrzów Kocia kołyska Rzeźnia numer pięć
Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Groteskowa krytyka materializmu

{} WYBÓR REDAKCJI
17.01.2022
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Och, panie Rosewater, jak to dobrze, że pan jest!" Krytyka materializmu za pomocą groteski Kurta Vonneguta? To musiało być dobre! Tym razem autor stworzył obraz Ameryki, gdzie pieniądze są najważniejszą wartością. Gdzie zapomina się o innych ludziach czy własnym sumieniu i intelekcie na rzecz kolejnych zer na koncie. Przepaść między bogatymi a b... {} Recenzja książki Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

@mewaczyta@mewaczyta {}× 13

Vonnegut na Nowy Rok

{} WYBÓR REDAKCJI
27.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Wzbogacić się możesz na tysiąc sposobów, ale żeby stać się biednym, możesz tylko na jeden. Pracując uczciwie”. Ninus Nestrović Pieniądze, czym właściwie są dziś, a czym były kiedyś. Jak wiadomo, człowiek handlował i kupował, dużo wcześniej nim wymyślono pojęcie „pieniądz”. Arystoteles np. uważał, że rozwój wymiany ... {} Recenzja książki Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

Pieniądze to nie wszystko

19.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Vonnegut rozprawia się w tej książce z mitem amerykańskim głoszącym, że bogacze są wspaniali, biedacy to lenie i nieudacznicy, a każdy może zostać milionerem, wystarczy ciężko pracować. Zaczyna się intrygująco: „Jest to opowieść o ludziach, ale jej głównym bohaterem jest pewna suma pieniędzy (…) Suma ta wynosiła 87 472 033 dolary i 61 centów w dni... {} Recenzja książki Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

@almos@almos {}× 13

Pytania o istotę człowieczeństwa

21.01.2022
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tak mi rzekł anioł przy mym narodzeniu: mała istotko stworzona z radości, kochaj i wsparcia dla twojej miłości nie szukaj w niczym co rodem z tej ziemi! William Blake /słowa wiersza umieszczone na schodach prowadzących do biura tytułowego bohatera/ Twórczość Vonneguta zgłębiam od lat, choć z umiarkowaną intensywnością. Po prost... {} Recenzja książki Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wydawnictwo Zysk i S-ka Przeczytane w 2021

Prezes bogatej Fundacji Rosewatera, Eliot jest straszliwie bogaty, a na domiar ciągle zagląda do kieliszka. Jego alkoholowa codzienność przejawia się na podróż, którą chce odmienić własne życie. Postanawia zamieszkać w małym biurze w swoich rodzinnych stronach i pomagać na ile tylko może mieszkańcom. Jego decyzje nie są rozpatrywane przez najbliższych najlepiej, do tego ktoś chce pozbawić wszystkich wpływów Eliota..

Cóż ja mogę Wam jeszcze powiedzieć na temat książek Kurta Vonneguta.. Wiecie już, że lubię te klasyczne powieści, nie dość, że zostały spisane wiele lat temu to treść jaką oddają w zupełności przekładają się na obraz naszej teraźniejszości..

Tym razem świat jaki został zobrazowany przedstawia wartość pieniądza.
Mając ich dużo chcemy jeszcze więcej, do tego dochodzą liczne problemy z natury wywodzącej się od zamożności.
Moralność nie ma tutaj prawa bytu, liczy się tylko majątek.. Co jest nadzwyczaj strasznym zjawiskiem.

Więc jest to kolejna wartościowa książka Kurta Vonneguta, dająca nam czytelnikom wiele przemyśleń, uświadamiając co tak naprawdę się powinno liczyć na tym świecie, a to wszystko w charakterystycznej dla autora ironii.

{}× 4 | link |
CZ
2022-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10

To druga książka, którą przeczytałam Vonnegut'a. Poprzednia podobała mi się, ale nie urzekła mnie w 100%. Nie ze wszystkim się w niej zgadzam.

IG: Czytomanka

👉Groteskowy, a zarazem przerażająco wierny obraz świata zbudowanego wokół kultu pieniądza.

„Wzbogacić się możesz na tysiąc sposobów,
ale żeby stać się biednym, możesz tylko na jeden.
Pracując uczciwie”.

Nie zawsze jest to prawda. Znam wiele osób, które swoją ciężką pracą osiągnęły sukces. Zaledwie garstka osób, ale są takie. Nie uważam, że bogaci ludzie to osoby, które wybiły się na czyjejś krzywdzie. Czasami może tak jest, ale sporo osób ciężko na to pracowało.

👉 Książka jest specyficzna zarówno językowo jak i fabularnie. Nie z wszystkimi tezami się zgadzam, jednak warto było przeczytać i zobaczyć jak ktoś może mieć zupełnie odmienne zdanie. Po mniej więcej kilkudziesięciu stronach odnalazłam się w języku autora i byłam w stanie więcej zrozumieć i się nie zastanawiać co autor miał na myśli w danej chwili. Mimo wszystko warto przeczytać i samemu ocenić, czy styl i stawiane tezy Ci odpowiadają i są zgodne z Twoimi przekonaniami.

❗Ocena: 5/10

{} | link |
@jestemkosz
2014-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Piękna. I mimo, że z pozoru prosta, nie tak głęboka, ważna i wnikliwa jak ,,Rzeźnia.." czy ,,Śniadanie Mistrzów", to posiada w sobie - oprócz wyjątkowego, przenikliwego, ironicznego, charakterystycznego dla Vonneguta stylu - ogromną dozę spojrzeń światopoglądowych, społecznych, oferuje nam dogłębny, ale też nie wydumany obraz ludzi. Zdecydowanie warto posiadać w swojej biblioteczce.

{} | link |
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Ta ksiazka jest dziwna, niby o niczym, a jednak o czyms. Ma ten niepowtarzalny klimat Vonnegutowski, ktory kocham

{} | link |
@bookovsky2020
2022-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Meszuge
2022-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2022-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@aniabruchal89
2021-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Zaneta
2021-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2021 GRUDZIEŃ
@almos
2020-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@SYSTEM
2007-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@mckis
2009-09-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Map
2011-12-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
AL
2011-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
GA
2009-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl