Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut

Pisarz
4.32 322 ocen z 26 książek, przez 174 kanapowiczów

Opis:Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Urodzony 11 listopada 1922 roku w Indianapolis, Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonneg...
371
czytelników
Cytaty
„ Robi się sondaż gustów czytelniczych, testy poczytności i atrakcyjności rozważanych książek. Wielkie nieba, wydanie książki niepopularnej zrujnowałoby klub w jednej chwili! To, że kultura jest tak tania, wynika z faktu, że z góry wiadomo, co i w jakiej ilości jest ludziom potrzebne. Ludzie otrzymują dokładnie, co chcą włącznie z kolorem okładki. Gutenberg oniemiałby z wrażenia. ”
z książki Pianola
„ To jest EPICAC XIV - rzekł Halyard - Komputer, elektronowy. mózg, jeśli kto woli. Ta jedna jaskinia, najmniejsza z trzydziestu jeden używanych zawiera dość drutu, by móc sięgnąć cztery razy do Księżyca. A w urządzeniu jest więcej lamp próżniowych niż w całym stanie Nowy Jork przed drugą wojną światową. - Szach mówi - rzekł Khashdrahr - że ludzie w jego kraju sypiają ze sprytnymi kobietami i robią dobre mózgi bardzo tanio. A przy tym oszczędzają tyle drutu, że można by sięgnąć do Księżyca tysiąc razy. ”
z książki Pianola
Książki

Zobacz wszystkie książki (48)

Komentarze
Współtworzący tę stronę

puchar @staszek89 @staszek89 pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę stronę
Obserwujący
@salome @salome
@nikira @nikira
@Figunia31 @Figunia31
@Podziemna @Podziemna
AL
@Alkione
PS
@pstanczak
PM
@piotrek.meller
@martaemilia @martaemilia
@trzymajsie @trzymajsie
@coolmamma @coolmamma

Biografia

Opis:Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Urodzony 11 listopada 1922 roku w Indianapolis, Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił w czasie nauki w Shortrige High School wspierając piórem szkolne czasopismo The Shortridge Daily Echo. Studiował na uniwersytecie Cornell (w latach 1940 - 42), wówczas współredagował tamtejszy The Cornell Daily Sun. W roku 1942 z powodu kiepskich osiągnięć w nauce został z Cornell wydalony. Kiedy w marcu 1943 wstąpił do wojska, oddelegowano go do Instytutu Technologii w Carnegie. Niestety, z racji kiepskich wyników wkrótce trafił do 106 dywizji piechoty. Po pojmaniu w Ardenach został przewieziony do pracy w Dreźnie, gdzie przeżył bombardowanie miasta 13 lutego 1945 roku. Przeżycia z tego okresu zainspirowały go do napisania jednej ze swoich najsłynniejszych powieści – Rzeźni numer pięć. Po zakończeniu II Wojny Światowej studiował antropologię na Uniwersytecie w Chicago, jego praca magisterska (Fluctuations Between Good and Evil in Simple Tales) została odrzucona, w późniejszym okresie został mu przyznany tytuł magistra za powieść Kocia kołyska na tej uczelni. W czasie studiów pracował jako dziennikarz w Chicago City News Bureau jako reporter kryminalny. 11 lutego 1950 roku w czasopiśmie Collier's opublikował opowiadanie pod tytułem Report on the Barnhouse Effect. W latach 1952 - 1958 pisywał krótkie opowiadania dla czasopism takich jak Saturday Evening Post, Ladies Home Journal, Colliers. W 1959 wydawnictwo Dell wydało Sirens of Titan (Syreny z Tytana), a w 1961 nakładem wydawnictwa Fawcett ukazał się zbiór opowieści Canary in a Cat House. To samo wydawnictwo rok później wydało Mother Night (Matka Noc). W latach 1965 - 1967 Vonnegut, rozpoczął pracę na uniwersytecie Iowa gdzie kształcił młodych adeptów pióra. Wydawnictwo Delacorte Press/Seymour Lawrence w 1968 wydało zbiór opowiadań Welcome to the Monkey House (Witajcie w Małpiarni). Rok po tej publikacji to samo wydawnictwo wydało książkę, która przyniosła Vonnegutowi sławę - Slaughterhouse-Five (Rzeźnia numer pięć). W 1973 znów Delacorte Press/Seymour Lawrence opublikowało kolejną powieść - Breakfast of Champions (Śniadanie Mistrzów). uniwersytet Indiana uhonorował Vonneguta tytułem LHD - Doctor Of Human Letters (przypuszczalnie odpowiednik naszego doktoratu Honoris Causa), zaś nowojorski City University mianował go Profesorem Prozy Angielskiej, gdzie na katedrze zastąpił samego Anthony Burgess'a. Kurt Vonnegut otrzymał tytuł Litt.D (doktora literatury) przyznany przez Hobart and William College, a rok później został mianowanny Wiceprezydentem National Institute of Arts and Letters (Międzynarodowy Instytut Literatury i Sztuki).