Slapstick, albo nigdy więcej samotności!

Kurt Vonnegut
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Slapstick, albo nigdy więcej samotności!
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Śmieszno-gorzka opowieść o samotności, na którą skazuje nas współczesny styl życia

Apokaliptyczna wizja oglądana oczami aktualnego króla Manhattanu (i ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych), a zarazem złośliwie lekceważące spojrzenie na prawdopodobne rezultaty naszych szaleństw. Nawet finał życia, jakie znamy, zmienia się pod piórem Vonneguta w zabawną farsę – finałowy slapstick, który może być żartem Wszechmogącego z nas wszystkich.

Tytuł oryginalny: Slapstick, or Lonesome No More!
Data wydania: 2021-03-09
ISBN: 978-83-8202-146-2, 9788382021462
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Vonnegut
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 272
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Kurt Vonnegut Kurt Vonnegut
Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA (Indianapolis)
Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił w czasie nauki w Shortrige High School wspierając piórem szkolne czasopismo The Shortridge Daily Echo. St...

Pozostałe książki:

Pianola Syreny z Tytana Śniadanie mistrzów Kocia kołyska Rzeźnia numer pięć
Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nigdy więcej samotności

{} WYBÓR REDAKCJI
30.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Opowieść o samotności. O niezdolności do kochania, inności i świecie obracającym się w ruinę. Wilbur i Eliza urodzili się brzydcy. Mieli po sześć palców a ich twarze przypominały twarze dorosłych. Lekarze nie dawali im więcej niż kilkanaście lat życia, a w ich inteligencję nie wierzyli wcale, choć ich ciała były w pełni sprawne. Rodzice zadbal... {} Recenzja książki Slapstick, albo nigdy więcej samotności!

@mewaczyta@mewaczyta {}× 12

Apokaliptyczna samotność

{} WYBÓR REDAKCJI
27.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Proza Kurta Vonneguta zagościła w moim życiu lata temu na stałe. Jestem wielką fanką jego gorzko-sarkastycznego stylu i często powracam do jego twórczości, dlatego nie umknęła mojej uwadze nowa seria jego utworów, wydawana sukcesywnie przez Wydawnictwo Zysk i Spółka. Najnowszym tytułem jest „Slapstick, albo nigdy więcej samotności”, napisany w 197... {} Recenzja książki Slapstick, albo nigdy więcej samotności!

@LiterAnka@LiterAnka {}× 12

Samotni coraz bardziej

{} WYBÓR REDAKCJI
19.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wciąż tak samo samotni jak 45 lat temu. A może nawet bardziej. „Życie to błazeńska farsa”. Z Vonnegutem łączy mnie ironiczny, sarkastyczny humor i poczucie pustki. Uwielbiam czytać słowa, które napisał, bo jego obserwacje są niezwykle bystre, a opinie bezwzględne. A do tego odautorskie wtrącenia, które sprawiają, że czytelnik czuje się wy... {} Recenzja książki Slapstick, albo nigdy więcej samotności!

@Zaneta@Zaneta {}× 8

Slapstick, czyli opowieść o samotności.

{} WYBÓR REDAKCJI
31.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książki Kurta Vonneguta czytałam wiele lat temu. Pamiętam, że były pełne absurdalnego poczucia humoru i podobały mi się. Tego samego spodziewałam się po lekturze najnowszej powieści autora: "Slapstick, albo nigdy więcej samotności!" Fabuła książki oparta jest na śnie autora. Opowiada on o rodzeństwie brata i siostry tak ściśle związanych ze sobą,... {} Recenzja książki Slapstick, albo nigdy więcej samotności!

@angell15@angell15 {}× 6

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-07-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Nuda i dno L. amerykańska

Jednak prawdą jest, że Vonnegut jest autorem jednej książki, może dwóch.W prologu autor pisze: „Nigdy już nie będę bliższy napisania autobiografii niż teraz. Zatytułowałem ją „Slapstick”, ponieważ jest groteskową poezją sytuacyjną - przypominającą komedie slapstickowe...” Co można powiedzieć o człowieku, który pisze, że miłość nie jest ważna. Nie potrafi odróżnić miłości do psa, od miłości do człowieka. Nie widzi potrzeby przytulenia syna. Ta książka jest wyzbyta z uczuć, jest pusta, a tą pustkę przykrywa "Hej ho". Nie potrzeba nam uczuć łączących ludzi, wystarczy ustawa, która ich połączy. Przeczytałam ją do końca, ale to jest pisanie dla pisania, bez celu i sensu, byle było, dziwnie. Reklama książki na obwolucie głosi, że jest to książka pełna humoru. Ja go nie odkryłam.

{}× 11 | link |
@Bookmaania
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Wydawnictwo Zysk i S-ka

Poznajemy króla Manhattanu, ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych niejakiego Willbura Żonkila - 11. Starzec egzystuje w ruinach Manhattanu wraz z wnuczką Melody i jej partnerem. Jego zajęciem jest pisanie autobigrafii i wciągnięcie nas w przeszłość jego życia...

Kurt Vonnegut umiał pisać o trudnych tematach i robił to z wyjątkową łatwością przedstawiając tym razem smutną historię. Powagę zmieniał w sarkazm i farsę. ''Slapstick, albo nigdy więcej samotności'' to opowieść z 1967 roku w której wizją stała się samotność i wspomnienia po zmarłej siostrze. Autor utożsamia się z bohaterem opisując własne życie. Utrata najbliższej osoby oddziałuje mocno na nasze uczucia. Vonnegut po wszelkich obserwacjach ludzkiego zachowania, przelewał na papier tak swoje spostrzeżenia, że idealnie trafia w punkt ludzkiej psychiki na przestrzeni lat.

Lubie książki Vonneguta. Wprawdzie na nowo go odkrywam, ale jestem całkowicie pochłonięta jego analizą ludzkich zachowań. Dodatkowe skłanianie do własnych reflekcji z licznymi przemyśleniami daje w dalszym ciągu genialną propozycję z gatunku science fiction. To jak autor prowokuje czytelnika daje jeszcze lepszy wgląd w powieści.

{}× 10 | link |
@skakAnka
2009-04-05
Przeczytane

absurd, szaleństwo i pokręcenie. a wszystko na niepokojąco trzeźwym gruncie stworzone...

{}× 1 | link |
@asiaczytasia
2021-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Mówiąc za moją siostrę i za siebie: urodziliśmy się zdolni i zdecydowani pławić się w bezkresnym szczęściu przez całe życie. Niewykluczone, że nawet pod tym względem byliśmy wybrykami natury.”[*] Postanowiłam rozpocząć recenzję powieści „Slapstick, albo nigdy więcej samotności!” od tej myśli, ponieważ jest idealną krytyką ludzkiego narzekania. Wokół ciągle ktoś jest niezadowolony, ma za mało, za ciężko itp. Zadowoleni z życia mogą wydawać się nienormalni.

Fabuła
Można powiedzieć, że świat zbliża się ku końcowi. Epidemia zdziesiątkowała ludzkość. U schyłku życia jest też Wilbur Żonkil 11 Swain – ostatni prezydent Stanów Zjednoczonych. Powieść jest autobiografią tej, fikcyjnej, postaci. Jest to relacja dziwna i groteskowa – tak jak jej bohater.

Można powiedzieć, że wyłaniają się z niej dwie ludzkie obawy. Brak zrozumienia wobec tego co odbiega od przeciętności i strach przed samotnością.

Moja opinia
Kiedy skończyłam czytać „Slapstick, albo nigdy więcej samotności!” pomyślałam sobie: „Tylko Kurt Vonnegut może napisać powieść równocześnie smutną i śmieszną przy pomocy kompletnie wyzbytych z emocji bohaterów.” Opisuje relację kazirodczą, zakazaną, a jednak dużo zdrowszą niż niektóre związki, a na pewno niezwykle inspirującą. Przy pomocy anomalii bezwzględnie krytykuje normalność.

Podsumowanie
Kurt Vonnegut i powieść o slapstickowym charakterze – czy to coś nowego w jego twórczości? Trudno powiedzieć, w końcu ona cała jest mocno...

{} | link |
@miirjam
2008-09-23
Przeczytane

totalnie pokręcona książka ;]

{} | link |
@autodydaktyczna
2021-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@angell15
2021-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@LiterAnka
2021-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2021 KWIECIEŃ
@Ewik
2021-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Elfik_Book
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@karolina92
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2021-03-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@autornieznany.
2021-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Faszyści to podludzie, którzy wierzą, gdy ktoś im wmawia, że są nadludźmi.”
{}
#
“"Nie troszcz się o jutro, bo jutro samo się o siebie zatroszczy. Wystarczy zło dnia dzisiejszego". ”
{}
#
“Zwierzył mi się, że na pewien czas stał się pijakiem, usiłując skumać się z ludźmi w barach. — Barman był kimś w rodzaju ojca. Po czym ni stąd, ni zowąd nadchodziła pora zamknięcia lokalu. ”
{}
#
“Miłość kryje się tam, gdzie ją znajdujemy. Moim zdaniem szukanie jej to głupota; myślę, że miłość często zatruwa życie.”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe