Rzeźnia numer pięć

autor: Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer pięć
4.53
Ocena 4.53 na 5 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
"W zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrz...
"W zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezn...
Pełny opis
Data wydania: 2005
ISBN: 9788372988638
Wydawnictwo: ZYSK I S-KA

Recenzje

Rzeźnia numer pięć
„Po masakrze powinna zapanować wielka cisza i rzeczywiście jest cisza, którą naruszają tylko ptaki. A co mówią ptaki? To co można powiedzieć na temat masakry: „It – it?” Kurt Vonnegut już od jakiegoś czasu intrygował mnie swoją nietuzinkową osobą. Aczkolwiek powstała we mnie jakaś bariera sprawia...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2014-02-21
Przeczytane (2014-01-01)
Wspaniała i kanoniczna klasyka literatury godna braw i peanów. PEAN PIERWSZY - Fabuła uber alles! Książka zawiera w sobie elementy diariusza, science-fiction, czarnej komedii, antywojennego pamfletu, obyczajowego czytadła oraz literatury faktu. Ogarniacie to? Jeżeli nie to łapcie za pierwszy z brzegu egzemplarz i ogarniajcie, ogarniajcie... PEAN DRUGI - Język ostry a zarazem niebiański. Styl autora to popis jego błyskotliwości oraz inteligencji. W "Rzeźni..." mamy zarazem prozę jak i wiersze, szereg językowych powtórzeń (słynne "Zdarza się" w momencie konotacji ze śmiercią), malownicze, kipiące plastyką opisy (cofająca się taśma filmowa a zarazem "cofanie się" wojennych losów Europy, rzeka jeńców wylewająca się z pociągu, płonące Drezno) oraz naturalistyczne opisy za które książkę wpisano na listę "Lektur zakazanych" (wyjątkowa ignorancja i indolencja). PEAN TRZECI - The end is the beginning. Vonnegut, jak na erudytę przystało, zamieścił w swojej powieści szereg skojarzeń, faktów, informacji (krucjata dziecięca, fabryki broni) a przede wszystkim odnośników do historii i popkultury (dziś nazwalibyśmy je "linkami"), które zmuszają czytelnika do wysilenia szarych komórek. Pan V. niczym najlepszy cyrkowiec żongluje konwencjami, co krok zaskakuje swojego odbiorcę, wręcz puszcza "perskie oko" mówiąc: zapomnij o tym co czytasz, za chwilę czeka cię zupełnie coś innego. Co ciekawe, powieść napisana jest prostym "językiem gminu" i połapać się w niej dość łatwo. PEAN CZWARTY I OSTATNI - Uroborosie wróć! "Rzeźnia numer pięć" to zamknięte koło, które niczym wiersz o Yonie Yonsonie, nie ma wyraźnego początku ani końca. Autor nie odpowiada na pytania dlaczego?/ po co?/ Jak? Po prostu pisze i zamyka elementy fabuły jedne w drugich na zasadzie rosyjskiej Wańki-Wstańki. Czytajcie, zachęcam całym sercem. Ja po lekturze czuje się przejechany i sponiewierany. Nazywam się Yon Yonson...
@Morill
@Morill 2009-12-31
Przeczytane (2007-07-28)
Trochę bałem się, jak Vonnegut zakończy tę historię. A zakończył - jak to on - tak, po prostu, jakby nigdy nic.. Niepowtarzalna pozycja, podróże w czasie przedstawione bardzo naturalnie, bez zbędnych ozdobników i względów czysto technicznych. Zaciekawiła mnie postać Trouta, co wyłącznie skłania do sięgnięcia po "Śniadanie mistrzów" i dalszego poznawania twórczości Vonneguta. Fenomen!
@bezczas
@bezczas 2007-10-20
Przeczytane (2007-10-20)
Ksiązka ta poruszyła moje myślenie, pokazała przewrotność wojny........w wojnie i agresor może stać się ofiarą. Wstrząsający opis bombardowanego Drezna. Ksiązke czyta się bardzo dobrze i szybko mimo iż autor skacze w czasie. Polecam naprawdę wszystkim.
@Dark_Sister
@Dark_Sister 2010-03-16
Przeczytane (2007-07-28)
Książkę się szybko czyta, i dzięki zwrotom akcji wynikłym z 'przenoszenia' w czasie nie nudzi się. Plusy za niebanalne przedstawienie wojny, trafne komentarze... Mnie jedynie styl Vonneguta lekko zmęczył już kolejny raz, ale nie uznaję tego za wadę.
@saya
@saya 2008-08-27
Przeczytane (2008-08-27)
Vonnegut pozwala spojrzeć na wojnę i Drezno z nieco innej...nie koniecznie gorszej, za to przerażającej strony, gdzie trudno zrozumieć co jest historią, a co subiektywnym opisem wojny, mieszającym się z groteską i fikcją.
@staszek89
@staszek89 2008-08-30
Przeczytane (2008-08-27)
Genialne łamanie wątków i zaplatanie nimi. Dzięki temu strasznie wciąga ta ksiązka i łatwo,acz dosadnie pokazuje oblicze wojny. Nie nudzisz się też tą wojną ,bo zaraz zostajsze przeniesiony całkiem gdzie indziej.
IZ
@izabellafornal 2008-01-21
Przeczytane (2008-01-21)
"Pierwsza wojna światowa, myślisz...ach to już tyle lat. Druga, jeszcze dzis winnych szuka świat. A tej trzeciej , która chce zniszczyć nasze dni-winien będziesz TY!!!" A. K.
@siodmy
@siodmy 2007-12-03
Przeczytane (2007-12-03)
Jedna z ważniejszych książek. Czyta się ją aż za szybko. Po kilku latach chętnie do niej wracam. Magia trudniej rzeczywistości.
@Becoming_Jane
@Becoming_Jane 2010-08-31
Przeczytane (2010-08-31)
Niesamowita podróż - zwłaszcza, jeżeli odwiedziło się Drezno. Śmieszna i smutna zarazem.
KR
@kr11 2007-05-24
Przeczytane (2007-08-07)
Totalna alienacja ...
Autorzy
Kurt Vonnegut
Opis:Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Urodzony 11 listopada 1922 roku w Indianapolis, Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił ...
Inne książki:
Książka Galapagos
Książka Rzeźnia numer pięć
Książka Śniadanie mistrzów
Książka Pianola
Książka Sinobrody
Współtworzący tą stronę
puchar
KR
@kr11 pierwsza opinia