Rzeźnia numer pięć

Kurt Vonnegut
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 96 ocen kanapowiczów
Książka Rzeźnia numer pięć
Książka Rzeźnia numer pięć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 96 ocen kanapowiczów

Opis

"W zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. W rezultacie powstała książka uchodząca za jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieści antywojennych; książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji; książka silnie autobiograficzna, mieszająca dokument z science fiction, pełna trupów i gwałtu, oskarżeń i egzorcyzmów, panicznego strachu i miłości; wreszcie - mówiąc słowami autora - książka ""krótka i popaprana, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego""."
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7298-863-8, 9788372988638
Wydawnictwo: ZYSK I S-KA
Serie: Vintage Past, Dzieła Wybrane (Kurt Vonnegut)
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA ( Indianapolis )

Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Urodzony 11 listopada 1922 roku w Indianapolis, Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił w czasie nauki w Shortrige High School wspierając piórem ...

Książki Kurt Vonnegut

Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 2 osoby szukają tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rzeźnia numer pięć

„Po masakrze powinna zapanować wielka cisza i rzeczywiście jest cisza, którą naruszają tylko ptaki. A co mówią ptaki? To co można powiedzieć na temat masakry: „It – it?” Kurt Vonnegut już od jakiegoś czasu intrygował mnie swoją nietuzinkową osobą. Aczkolwiek powstała we mnie jakaś bariera sprawiająca negatywne nastawienie do jego książek. Być może to za sprawą tego czarnego humoru o którym wszyscy na około mi mówili? A nóż by mi nie podpasował i bym tylko się denerwowała podczas lektury? Jednak stwierdziłam w końcu, że nie ma co polemizować i myśleć czy mi się jego dzieła spodobają czy nie,... czytaj dalej »

@Natasha92 @Natasha92

Moja opinia o książce

Opinie
@Siostra_Kopciuszka
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 👨 autor : Vonnegut Kurt ☘️ Przeniesione z LC ( od - listopad 2019)

Do tej niewielkiej ale jakże treściwej książeczki Kurta Vonneguta przymierzałam się już od jakiegoś czasu . Po świetnej , według mojej opinii przeczytanej kiedyś '' Kociej kołysce '', chciałam zmierzyć się z jakąś inną pozycją tego autora , padło na '' Rzeźnię numer 5 '' a właściwie '' Rzeźnia numer pięć , czyli Krucjata dziecięca , czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią .'' Pisarz miał wielkie kłopoty z napisaniem tej książki , chociaż jak wrócił z wojny wydawało mu się iż nie ma nic prostszego jak opisać po prostu to co widział . Vonnegut chciał aby była to powieść antywojenna , jednak wszyscy ludzie z którymi o tym rozmawiał stwierdzali iż jest to bezsens , ponieważ wojny będą zawsze i że '' z równym powodzeniem można próbować powstrzymać lodowce '' . Autor nie bardzo umiał się pogodzić z takim twierdzeniem i aby je jakoś zracjonalizować wymyślił postać którą nazwał Billy Pilgrim . Specyficzne Alter ego autora . Billy był człowiekiem wątłym , wysokim , ale chudym , z wielkim nosem i okularami na tym nosie . Uważany za śmieszne dziecko , wyrósł na śmiesznego dorosłego . Ukończył szkołę średnią potem uczęszczał do wieczorowej szkoły optycznej , ale tylko jeden semestr , gdyż zaraz został powołany do wojska . Podczas ofensywy w Ardenach dostał się do niewoli . Wkrótce wraz z innymi więźniami Amerykanami przewieziony został do Drezna jako bezpłatna siła robocza . Billy więc nie był nikim szczególnym , ale posiadał jedną specyficzną cechę która pozwalała mu odnaleźć się w świecie...

{}× 1 | link |
@Carla
@Carla
2011-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Zdarza się czasem, że po sięgnięciu do książek określanych mianem klasycznych czy kultowych, odczuwamy pewien rodzaj rozczarowania. Spodziewaliśmy się czegoś, co mocniej nas ujmie, bardziej zachwyci, przytrzyma, zostawi jakiś głębszy ślad, zapadnie w pamięć. A tu... Klapa. Na szczęście, „Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią” nie należy do lektur tego typu. Właściwie aż wstyd się przyznać, że po prozę Vonneguta sięgnęłam dopiero niedawno – może dotychczas od szeroko komentowanej książki odstręczała mnie owa złowieszcza „rzeźnia”? Tak czy inaczej, pewnego dnia, gdy błądziłam po księgarni, moja ręka zatrzymała się właśnie na tej pozycji. I nie żałuję, bo to pewnie początek długiej przygody z twórczością amerykańskiego pisarza. Kompozycja „Rzeźni...” jest wyraźnie szkatułkowa – historia o Billym Pilgrimie, który wypadł z czasu (a w konsekwencji równocześnie przeżywa wszystkie momenty swojego życia) jest treścią książki, która w zamierzeniu miała traktować o bombardowaniu Drezna. Tak naprawdę zaś do dziś stanowi – co jej czytelnicy często podkreślają – jedną z najmocniejszych i najbardziej oddziałujących na odbiorcę lektur antywojennych. Bo jest to książka o wojnie – i o dzieciach (nie tylko młodzieńcach, ale właśnie – dzieciach), które na tej wojnie walczyły. I które zginęły. Śledzimy Billy'ego na przemian w różnych sytuacjach i momentach jego życia – zarówno w czasach wojennych, jak i „szczęśliwego” pożycia małżeńskiego oraz (w co, n...

{} | link |
@Maynard
@Maynard
2014-02-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Księgi Zakazane (wg. antologii Bartłomieja Paszylka)

Wspaniała i kanoniczna klasyka literatury godna braw i peanów. PEAN PIERWSZY - Fabuła uber alles! Książka zawiera w sobie elementy diariusza, science-fiction, czarnej komedii, antywojennego pamfletu, obyczajowego czytadła oraz literatury faktu. Ogarniacie to? Jeżeli nie to łapcie za pierwszy z brzegu egzemplarz i ogarniajcie, ogarniajcie... PEAN DRUGI - Język ostry a zarazem niebiański. Styl autora to popis jego błyskotliwości oraz inteligencji. W "Rzeźni..." mamy zarazem prozę jak i wiersze, szereg językowych powtórzeń (słynne "Zdarza się" w momencie konotacji ze śmiercią), malownicze, kipiące plastyką opisy (cofająca się taśma filmowa a zarazem "cofanie się" wojennych losów Europy, rzeka jeńców wylewająca się z pociągu, płonące Drezno) oraz naturalistyczne opisy za które książkę wpisano na listę "Lektur zakazanych" (wyjątkowa ignorancja i indolencja). PEAN TRZECI - The end is the beginning. Vonnegut, jak na erudytę przystało, zamieścił w swojej powieści szereg skojarzeń, faktów, informacji (krucjata dziecięca, fabryki broni) a przede wszystkim odnośników do historii i popkultury (dziś nazwalibyśmy je "linkami"), które zmuszają czytelnika do wysilenia szarych komórek. Pan V. niczym najlepszy cyrkowiec żongluje konwencjami, co krok zaskakuje swojego odbiorcę, wręcz puszcza "perskie oko" mówiąc: zapomnij o tym co czytasz, za chwilę czeka cię zupełnie coś innego. Co ciekawe, powieść napisana jest prostym "językiem gminu" i połapać się w niej dość łatwo. PEAN CZWARTY I OSTATNI -...

{} | link |
@Morill
@Morill
2009-12-31
Przeczytane

Trochę bałem się, jak Vonnegut zakończy tę historię. A zakończył - jak to on - tak, po prostu, jakby nigdy nic.. Niepowtarzalna pozycja, podróże w czasie przedstawione bardzo naturalnie, bez zbędnych ozdobników i względów czysto technicznych. Zaciekawiła mnie postać Trouta, co wyłącznie skłania do sięgnięcia po "Śniadanie mistrzów" i dalszego poznawania twórczości Vonneguta. Fenomen!

{} | link |
@bezczas
@bezczas
2007-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Ksiązka ta poruszyła moje myślenie, pokazała przewrotność wojny........w wojnie i agresor może stać się ofiarą. Wstrząsający opis bombardowanego Drezna. Ksiązke czyta się bardzo dobrze i szybko mimo iż autor skacze w czasie. Polecam naprawdę wszystkim.

{} | link |
@Dark_Sister
@Dark_Sister
2010-03-16
Przeczytane

Książkę się szybko czyta, i dzięki zwrotom akcji wynikłym z 'przenoszenia' w czasie nie nudzi się. Plusy za niebanalne przedstawienie wojny, trafne komentarze... Mnie jedynie styl Vonneguta lekko zmęczył już kolejny raz, ale nie uznaję tego za wadę.

{} | link |
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Zaczynaja mi sie zlewac ksiazki Vonneguta w jedno. Powstala jedna, wielka ksiazka pisana w tym samym stylu o wszystkim i o niczym. Nie wiem dlaczego, ale tej nie zrozumialam. Bo w sumie jest taka sama, jak kazda inna. A jednak nie.

{} | link |
@saya
@saya
2008-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Vonnegut pozwala spojrzeć na wojnę i Drezno z nieco innej...nie koniecznie gorszej, za to przerażającej strony, gdzie trudno zrozumieć co jest historią, a co subiektywnym opisem wojny, mieszającym się z groteską i fikcją.

{} | link |
@staszek89
@staszek89
2008-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Kurt Vonnegut

Genialne łamanie wątków i zaplatanie nimi. Dzięki temu strasznie wciąga ta ksiązka i łatwo,acz dosadnie pokazuje oblicze wojny. Nie nudzisz się też tą wojną ,bo zaraz zostajsze przeniesiony całkiem gdzie indziej.

{} | link |
IZ
@izabellafornal
2008-01-21
Przeczytane

"Pierwsza wojna światowa, myślisz...ach to już tyle lat. Druga, jeszcze dzis winnych szuka świat. A tej trzeciej , która chce zniszczyć nasze dni-winien będziesz TY!!!" A. K.

{} | link |
@siodmy
@siodmy
2007-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jedna z ważniejszych książek. Czyta się ją aż za szybko. Po kilku latach chętnie do niej wracam. Magia trudniej rzeczywistości.

{} | link |
@Betsy59
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Dawno temu Dawno temu

O Jezu, jak dawno temu! Byłam jeszcze w liceum. Myślę, że wszyscy rozumnie czytający powinni zaliczyć Vonneguta.

{} | link |
@Becoming_Jane
@Becoming_Jane
2010-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Niesamowita podróż - zwłaszcza, jeżeli odwiedziło się Drezno. Śmieszna i smutna zarazem.

{} | link |
@Tebe
@Tebe
2009-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

rzecz jest o tym, jak to wszystko się zaczęło. wiele wyjaśnia.

{} | link |
@Pablopan
@Pablopan
2012-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zakochałem się w tej książce. Polecam każdemu :)

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zdarza się.”
{}× 1
#
“Boże, daj mi pogodę ducha, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafił odróżnić jedno od drugiego.”
{}× 1
#
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}