Pianola

Kurt Vonnegut
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Pianola
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Tytuł oryginalny: Player Piano
Data wydania: 1996
ISBN: 83-7157-187-9, 8371571879
Wydawnictwo: Da Capo
Seria: Dzieła Wybrane (Kurt Vonnegut)
Stron: 384
dodana przez: mrbiggles
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Kurt Vonnegut Kurt Vonnegut
Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA (Indianapolis)
Kurt Vonnegut - amerykański pisarz, eseista i artysta grafik, a także wykładowca literatury na Uniwersytecie Harvarda oraz na City College w Nowym Jorku. Pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywał, pisując do szkolnej gazetki. W latach 1940–43 s...

Pozostałe książki:

Rzeźnia numer pięć Kocia kołyska Śniadanie mistrzów Syreny z Tytana Pianola Sinobrody Galapagos Slapstick, albo nigdy więcej samotności! Matka noc Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater Rysio Snajper Hokus-pokus Recydywista Trzęsienie czasu Witajcie w małpiarni Niech pana Bóg błogosławi, doktorze Kevorkian Tabakiera z Bagombo Losy gorsze od śmierci Niedziela palmowa Człowiek bez ojczyzny Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Popatrz na ptaszka W dniu urodzin Wandy June Zlituj się nad czytelnikiem Armagedon w retrospektywie Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Opowiadania wszystkie Gdy śmiertelnicy śpią Listy Słońce, księżyc, gwiazda Wampetery, foma i granfalony
Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Stracili głód fizyczny na rzecz psychicznego

WYBÓR REDAKCJI
16.07.2021

 Miasto Ilium w stanie Nowy Jork zostało podzielone na trzy części. Pierwszą zajmowali ludzie sukcesu (dyrektorzy, inżynierowie czy urzędnicy), drugą cała reszta populacji, a trzecia została przeznaczona wyłącznie dla maszyn. To w grupie uprzywilejowanych znajduje się najważniejszy bohater „Pianoli" — doktor Paul Proteus. Dziesięć lat po wojnie,... Recenzja książki Pianola

@mewaczyta@mewaczyta × 12

Czy tylko praca nadaje życiu sens?

30.12.2020

Debiutancka książka Vonneguta z 1952 r. jest dziełem zaskakująco dojrzałym, mogę ją postawić na równi z klasyką gatunku: 'Nowym wspaniałym światem' Huxleya czy 'Mechaniczną pomarańczą' Burgessa. Szkoda, że nie zdobyła popularności tamtych książek Portretuje Vonnegut społeczeństwo przyszłości, w którym rządzą maszyny i obsługujący je inżynierowie.... Recenzja książki Pianola

@almos@almos × 10

Nie chcę takiej przyszłości

12.08.2021

Rewolucja pożera własne dzieci. „Pianola” to bardzo ważna, bo pierwsza opublikowana powieść Kurta Vonneguta. Została wydana w 1952 roku. Wydawnictwo Zysk w serii dzieł mistrza publikuje właśnie to wartościowe dzieło. Przerażająca, antyutopijna wizja przyszłości po rewolucji przemysłowej. Przenosimy się do świata, w którym maszyny coraz częśc... Recenzja książki Pianola

@Zaneta@Zaneta × 5

Ponury obraz przyszłości

26.06.2022

Pianola to debiutancka powieść Kurta Vonneguta. Trudno się w nią wgryźć na początku, ale warto dać jej szansę, bo to dobra książka i jak zawsze u tego autora, z ważnym przesłaniem. Ameryka po "drugiej rewolucji przemysłowej". Przydatność człowieka mierzona jest jego poziomem IQ, technologia i maszyny zastępują ludzi w coraz to nowych dziedzinach ... Recenzja książki Pianola

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2021-06-27
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021 Wydawnictwo Zysk i S-ka

Iliumn, Nowy Jork.
Miasto jest podzielone, a w nim segregacja ludności.
W jednej części mieszkają dyrektorzy, przedstawiciele zawodowi, jednym słowem wyżsi rangą.
W drugiej maszyny,
A trzecia należy to pozostałych ludzi, gdzie technologia nie została przyjęta pozytywnie.
Demokracja jest na porządku dziennym, a myśl techniczna stanowi dewizę na życie.
W fabryce zarządzanej maszynami pracują jedynie dyrektorzy i inżynierowie, natomiast zwykli pracownicy stopniowo zaczynają być zastępowani kolejnymi stworzonymi maszynami. Na jednym stanowisku pracuje doktor Paul Proteus, ma on więc przed sobą spokojną przyszłość. Mężczyzna jednak podejmuje decyzję i chce powrotu do normalności. Gdzie człowiek jest traktowany z równością i jest warty więcej niż maszyny..

"Pianola" jest pierwszą powieścią Kurta Vonnegut'a z 1952 roku.
Przedstawienie technologii według własnej satyry w tamtych czasach było wizją niesamowicie zadziwiającą dla ówczesnych czytelników. Futurystyczna antyutopia przedstawiająca maszyny zastępujące człowieka na każdym kroku, pomimo ułatwień które przez to stwarza wiąże się z innymi komplikacjami. W naszych czasach wizja Vonneguta częściowo się spełniła, gdzie maszyny na większych obszarach same prosperują swoją pracą. Człowiek tylko dogląda ich dokonań, ale fakt, technologia towarzyszy nam już na każdym kroku.
Bardzo lubię pióro autora, jego podejście i postrzegania świata, ludzi, ich zachowań i psychologii.
Jednak w tej p...

× 8 | link |
CZ
@patrycjasprzedaz1
2021-07-06
6 /10

Pianola to kolejna antyutopia, którą przeczytałam w ostatnim czasie. Wcześniej nie przepadałam za tego typu gatunkiem, jednak po poprzednich lekturach zmieniłam zdanie i sięgnęłam po Pianole, która jest dość pokaźnych rozmiarów.

IG: Czytomanka

👉Pianola to antyutopia opowiadająca o USA po drugiej rewolucji przemysłowej i trzeciej wojnie światowej. Rozwój techniki sprawił, że maszyny zastąpiły ludzi, a na polach praktycznie w całości ludzie zostali zastąpieni przez maszyny. Paul, jeden z nielicznych osób dołącza do grupy buntowników, którzy chcą przywrócić dawne życie.

👉Mam mieszane uczucia co do książki, liczyłam na coś więcej. Dość mocno ją męczyłam, jest obszerna i momentami opisy mi się dłużyły. Całość wypada dobrze, jednak jak dla mnie bez szału. Przeczytałam kilka antyutopii i inne robiły na mnie dużo większe wrażenie. Na medal zasługuje wydanie książki, które jest absolutnie przepiękne!

❗Ocena: 6/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

| link |
@TiTiUu
@TiTiUu
2011-04-04
8 /10
Przeczytane

'Pianola' bardzo fajnie się rozwija - zarówno fabuła, jak i bohaterowie skonstruowani są w sposób ciekawy i nieoczywisty. Książka podnosi kilka ważnych kwestii, daje do myślenia. Myślę, że warto przeczytać.

| link |
@temptershell
@temptershell
2018-12-15
5 /10
Przeczytane Satyra Science Fiction Literatura współczesna Roboty / AI / Androidy

Dobra historia zalatująca wczesnym Asimovem ale niestety poza ciekawymi dialogami wizja świata jest niedopracowana. Powieść ciekawa ale nie najwyższych lotów.

| link |
@kreska
2013-12-01
3 /10
Przeczytane

Rozczarowałam się. Ale można wybaczyć, bo debiut.

| link |
@karolina92
2022-06-26
8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-08-12
10 /10
Przeczytane 2021 SIERPIEŃ
@asiaczytasia
2021-07-23
7 /10
@Meszuge
2021-07-17
7 /10
Przeczytane
@popkulturkaosobista
@popkulturkaosobista
2021-07-09
7 /10
Przeczytane Posiadam
@mewaczyta
2021-07-16
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@almos
2020-12-30
8 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane
MA
@mandalay2
2008-01-03
1 /10
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Stojąc na krawędzi, widzi się najrozmaitsze rzeczy, których nie można dojrzeć ze środka.
On (Alfy) jest niczyj i zawsze taki będzie. Nigdy do niczego nie należał, tak jak jego ojciec i jego dziadek, a jeśli będzie miał kiedyś syna, jego syn też nigdy do niczego nie będzie należał. - A czym się tłumaczy? - spytał Paul. - Że wystarczy mu to , co sam reprezentuje, bez próby reprezentowania tysiąca innych osób - odparł Finnerty. - Czy stawia jakieś warunki, które by umożliwiły przystąpienie? - Jeden - odrzekł Finnerty. - By każdy patrzył i myślał dokładnie tak samo jak Alfy Tucci.
Robi się sondaż gustów czytelniczych, testy poczytności i atrakcyjności rozważanych książek. Wielkie nieba, wydanie książki niepopularnej zrujnowałoby klub w jednej chwili! To, że kultura jest tak tania, wynika z faktu, że z góry wiadomo, co i w jakiej ilości jest ludziom potrzebne. Ludzie otrzymują dokładnie, co chcą włącznie z kolorem okładki. Gutenberg oniemiałby z wrażenia.
To jest EPICAC XIV - rzekł Halyard - Komputer, elektronowy. mózg, jeśli kto woli. Ta jedna jaskinia, najmniejsza z trzydziestu jeden używanych zawiera dość drutu, by móc sięgnąć cztery razy do Księżyca. A w urządzeniu jest więcej lamp próżniowych niż w całym stanie Nowy Jork przed drugą wojną światową. - Szach mówi - rzekł Khashdrahr - że ludzie w jego kraju sypiają ze sprytnymi kobietami i robią dobre mózgi bardzo tanio. A przy tym oszczędzają tyle drutu, że można by sięgnąć do Księżyca tysiąc razy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl