Sinobrody

Kurt Vonnegut
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Sinobrody
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Tytuł oryginalny: Bluebeard
Data wydania: 1999
ISBN: 83-7157-472-X, 837157472X
Wydawnictwo: Da Capo
Seria: Dzieła Wybrane (Kurt Vonnegut)
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Kurt Vonnegut Kurt Vonnegut
Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA (Indianapolis)
Amerykański pisarz niemieckiego pochodzenia. Jego rodzicami byli Kurt Vonnegut Sr. i Edith Lieber Vonnegut. Swoje pisarskie zamiłowania ujawnił w czasie nauki w Shortrige High School wspierając piórem szkolne czasopismo The Shortridge Daily Echo. St...

Pozostałe książki:

Śniadanie mistrzów Syreny z Tytana Kocia kołyska Pianola Rzeźnia numer pięć
Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krytycznym okiem Vonneguta

8.11.2020

Gdy biorę do rąk książkę Kurta Vonneguta wiem, że się nie zawiodę. Ironia, sarkazm i mnóstwo specyficznego humoru, który odwołuje się do intelektu. Kolejny tom Kurta Vonneguta opublikowany przez wydawnictwo ZYSK opowiada historię tajemniczego malarza, który stracił chęć do życia. Właściwie nawet nie wiadomo, czy Rabo Karabekian potrafi rysować... Recenzja książki Sinobrody

@Zaneta@Zaneta × 4

Nie interesuj się, kobieto

28.02.2021

Przypomnijmy sobie o czym była baśń o Sinobrodym. Wielki Pan przywozi na zamek swoją świeżo poślubioną małżonkę i tak do niej mówi: - Słuchaj Marzena, to jest twój dom. Możesz korzystać ze wszystkich pokoi, poza tym na końcu korytarza. Co by się nie działo, nie otwierasz tych drzwi. Jasne? Żonka odpowiada: - Jasne, dziubeczku!. Zadowolona Marzenka... Recenzja książki Sinobrody

Żywot prawdziwego artysty

16.11.2020

Po Vonneguta sięgam w ciemno - niejednokrotnie o tym wspominałam. Tak dla zasady. Pokochałam go od pierwszej książki i to namiętne uczucie wciąż nie zgasło. No, a mam także szczerą nadzieję, że prędko nie zgaśnie, bo dobrą książkę zawsze miło jest przeczytać. Z Vonnegutem często nadaję na podobnych falach, co w ,,Sinobrodym" również dostrzegłam. T... Recenzja książki Sinobrody

Milczenie bywa złotem, ale są przypadki, kiedy warto otworzyć usta.

6.12.2020

Zapewne każdy z nas ma swoim otoczeniu kogoś, kto ma zawsze coś do powiedzenia; kogoś, kto sypie historiami z życia wziętymi jak z rękawa, gdzie w większość nie jesteśmy w stanie uwierzyć. Przesiąknięte mniej lub bardziej absurdalnymi zdarzeniami, zapełniają czas, dając nam również sporo do myślenia. I najczęściej odbiorcą tego też bywa ktoś, kto ... Recenzja książki Sinobrody

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2020-11-02
7 /10
Przeczytane

Kolejna reedycja literatury pięknej z tysiąc dziewięćset osiemdziesięciosiódmego roku autora Kurta Vonnegut'a. Kolejny świetnie wyważony humor, refleksje, poruszane wrażliwe tematy łączące się z traumatycznymi doświadczeniami.

Sinobrody to fikcyjny amerykański malarz Rab Karabekian, z pochodzenia ormianin, a dokładniej spisana jego autobiografia. Wspomnienia i zapiski na przestrzeni dwóch płaszczyzn czasowych, w których dowiadujemy się, jak na przestrzeni lat wyglądało jego paradoksalne życie. Artysta, jak sam zawód wskazuje, wiąże się z lekkomyślnością i lekkością ducha. Tak też jest spisany przykład, ukazujący trudy w artystycznym świecie. Czy można coś kochać, aby później nienawidzieć i starać się zmieniać drogę, która jest Ci pisana? Albowiem można. I takim przykładem na to pytanie jest ta książka.

Psychologię i tematy na własne przemyślenia znajdziecie właśnie w dziełach Kurta Vonnegut'a.

Jest tak wiele książek, a tak mało czasu, dlatego cieszę się przeogromnie, że było mi pisane w końcu poznać pióro i czarny humor Vonnegut'a. Jest to kolejna lektura, z którą świetnie spędziłam czas.

× 10 | link |
@ladypasja
2020-11-17
8 /10

„Sinobrody” autorstwa Kurta Vonnegut od Wydawnictwa Zysk i S-ka to mocna książka, zmuszająca do refleksji i wzbudzająca w człowieku wstyd z powodu kondycji naszego człowieczeństwa.

To książka o ludzkiej destrukcji i „talencie” ludzkiego niszczenia. Człowiek tworzy, komponuje, kocha, ale również niszczy, dekomponuje i nienawidzi.

„Sinobrody" to tytuł – metafora. Kurt Vonnegut wykorzystuje skojarzenie ze straszną legendą o mężczyźnie, który mordował swoje żony, gdy zajrzały do pokoju, do którego zabronił im zaglądać.

Fikcyjna autobiografia malarza, który porzuca malarstwo i zaczyna kolekcjonować dzieła największych amerykańskich ekspresjonistów. Kiedy pojawia się w życiu malarza bogata wdowa, pragnąca odkryć sekret skryty w wielkim spichrzu na kartofle, pojawia się ryzyko, że historia żon Sinobrodego się powtórzy.

W książce pojawia się również wątek traumy związanej z wojną oraz kondycji człowieka, który wojnę przeżył, który był dobrym żołnierzem, który się sprawdził w tak okrutnej rzeczywistości.

Ta książka zmusza do szczerej odpowiedzi na pytania: czy potrafimy rozpoznać prawdziwe zagrożenie dla naszego istnienia? Czy potrafimy odnaleźć się we wspólnocie? Czy potrafimy się ochronić przed zagrożeniami naszej epoki, gdy poczucie niepewności i zagubienia, rozdarcia między różnymi wartościami, lub ich brak, staje się codziennym towarzyszem naszego życia?

Au...

× 3 | link |
CZ
2021-07-06
6 /10

Pianola to kolejna antyutopia, którą przeczytałam w ostatnim czasie. Wcześniej nie przepadałam za tego typu gatunkiem, jednak po poprzednich lekturach zmieniłam zdanie i sięgnęłam po Pianole, która jest dość pokaźnych rozmiarów.

IG: Czytomanka

👉Pianola to antyutopia opowiadająca o USA po drugiej rewolucji przemysłowej i trzeciej wojnie światowej. Rozwój techniki sprawił, że maszyny zastąpiły ludzi, a na polach praktycznie w całości ludzie zostali zastąpieni przez maszyny. Paul, jeden z nielicznych osób dołącza do grupy buntowników, którzy chcą przywrócić dawne życie.

👉Mam mieszane uczucia co do książki, liczyłam na coś więcej. Dość mocno ją męczyłam, jest obszerna i momentami opisy mi się dłużyły. Całość wypada dobrze, jednak jak dla mnie bez szału. Przeczytałam kilka antyutopii i inne robiły na mnie dużo większe wrażenie. Na medal zasługuje wydanie książki, które jest absolutnie przepiękne!

❗Ocena: 6/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

| link |
@asiaczytasia
2021-02-28
8 /10
Przeczytane
@Marta_Sztuka_3
2020-12-21
8 /10
Przeczytane
@popkulturkaosobista
2020-11-16
8 /10
Przeczytane Posiadam
@Zaneta
2020-11-08
9 /10
Przeczytane 2020 LISTOPAD
@Aleksandra_B
2020-12-06
8 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam Polecam! Zrecenzowane Klub Recenzenta 2020
@Adam84
2020-01-01
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane
AL
2011-03-28
8 /10
@Johnson
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Proza Życia
@jestemkosz
2014-04-19
10 /10
Przeczytane
@yokopoko
2012-03-17
5 /10
Przeczytane
WO
2012-03-04
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Sinobrody. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl