Twierdza

Antoine de Saint-Exupéry
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Twierdza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Twierdza jest ostatnią książką Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który uważał ją za dzieło swego życia. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została wydana pośmiertnie w roku 1948. Jest to utwór wyłącznie medytacyjny, zawierający sumę doświadczeń i przemyśleń autora na temat nurtujących go problemów, a zwłaszcza relacji jednostki z sobą samą, społeczeństwem oraz Bogiem. Czerpiąc z tradycji i doświadczeń klasycznego humanizmu, Saint-Exupéry ukazuje tu najpełniej swoją filozofię stawania się i wzrastania człowieka, który rezygnuje z łatwej formy szczęścia, by osiągnąć wartości nieprzemijające i wypełnić swe powołanie do wielkości. Ten traktat moralny wzniosłością tematyki i muzycznością stylu przypomina wspaniałą prozę biblijną. Pisarz nadał książce formę utopii filozoficzno-społecznej: władca idealnego królestwa Berberów chce zbudować w sercu pustyni pewien społeczny ład, formę harmonijnej cywilizacji, w której jednostka - poprzez pracę oraz więzy ze światem i ludźmi - znalazłaby sprzyjający klimat do wydobycia z siebie wszystkich duchowych możliwości. Głównym celem władcy wznoszącego ową "twierdzę" jest więc człowiek, którego trzeba ukształtować, aby mógł stawić opór grożącym mu niebezpieczeństwom.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7495-605-5, 9788374956055
Wydawnictwo: Muza
Stron: 688
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Antoine de Saint-Exupéry Antoine de Saint-Exupéry
Urodzony 29 czerwca 1900 roku we Francji (Lyon)
Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry – francuski pilot, pisarz i poeta. Autor Małego Księcia (1943), jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku. Urodził się w Lyonie w rodzinie arystokratycznej jako syn hrabiego Jeana de S...

Pozostałe książki:

Ziemia, planeta ludzi Nocny lot Pilot wojenny Książę Szaranek Mały Książę
Wszystkie książki Antoine de Saint-Exupéry

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam.

WYBÓR REDAKCJI
13.07.2020

Gdzieś przeczytałam, że nie zna się twórczości Antoine'a de Saint-Exupéry'ego jeżeli nie poznało się „Twierdzy”. Antoine de Saint-Exupéry uważał ją za dzieło swojego życia. Niestety nie dane mu było jej skończyć. Została wydana pośmiertnie w 1948 roku. Nie jest to książka łatwa i prosta, jest to rodzaj medytacji nad relacjami człowieka z samym sob... Recenzja książki Twierdza

@jatymyoni@jatymyoni × 18

Twierdza

14.11.2019

Przeczytanie tej książki zajmuje dużo czasu i można by na jej temat napisać rozprawę filozoficzną - ja napiszę jedynie o moich odczuciach. Nie da się tej książki czytać zawsze i wszędzie; to książka, z którą się obcuje i najlepiej odizolować się od świata zewnętrznego, zanurzyć w głębokim, wygodnym fotelu w ciepłym blasku lampy. W jesienny deszczo... Recenzja książki Twierdza

@MgorzataM@MgorzataM × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@spirit87
2021-12-20
10 /10
Przeczytane

Dla mnie "Twierdza" jest arcydziełem. Odważę się nawet napisać, że jest jak Biblia...
Kiedy ją przeczytałam, pomyślałam sobie jedno: WOW!

Nieczęsto zdarza się, że czytając jakąś książkę czuję się tak, jakbym została przeniesiona w zupełnie inny lepszy wymiar. Wydawało mi się, że ktoś wlewa w moją głowę niezwykłe mądrości, które chociaż pisane pięknym, ale tak głęboko filozoficznym językiem, że nie jest łatwo pojąć i zrozumieć wszystkich myśli i przekazów autora, to jednak dawały mi poczucie jakby były skierowane tylko i wyłącznie do mnie i jednocześnie ubogacały mnie wewnętrznie.

Czytałam ją tak, jakbym słuchała opowieści najdoskonalszego człowieka, który zechciał podzielić się ze mną najwspanialszymi swoimi mądrościami, dając mi okazję odkryć mój własny sens życia i własną ideologię, powołując się na jego doświadczeniu.
Był jak przyjaciel, który pokazuje mi jak żyć, dodając przy tym otuchy i duchowego wsparcia.

Nie mogę powiedzieć, że wszystkie te mądre stwierdzenia zapamiętałam (Choć spisałam sobie kilkanaście wspaniałych myśli).
Mogę przyznać, że nie wszystko nawet w tych filozoficznych słowach zrozumiałam, ale właśnie być może to jest piękne i cały urok w tym, żeby dlatego "Twierdza" nie stała się jednorazową przygodą, ale pozycją do której będzie się wracać wiele razy, i za każdym razem, odkrywać kolejne, jeszcze ważniejsze przesłanie które niósł Antoine de Saint Exupery .

Podsumowując, Twierdza jest jedną z najlepszyc...

| link |
@ayub
2009-04-03
Przeczytane

Zdecydowanie nie jest to łatwa książka. Jeszcze nigdy takiej nie czytałem. Chcąc ją krótko opisać przychodzi mi na myśl słowo 'masakra', masakra dla czytelnika nie wprawionego w filozoficzne wywody. Prawie każde zdanie trzeba przeczytać przynajmniej 2 razy. 'Wysiłek' się jednak opłaca.

| link |
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Posiadam

To książka mojego 'nastolęctwa'. Nie wiem, jak odebrałabym ja teraz (aż boję się sprawdzać), ale wtedy była moim nr 1.

| link |
@beatazet
2022-10-16
9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-07-13
10 /10
Przeczytane L. francuska Filozofia Fascynująca Z mojej półki
RA
2010-10-15
10 /10
@Miodzio007
2019-11-20
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-14
7 /10
Przeczytane Y: 2016
MA
2015-04-28
10 /10
Przeczytane
MI
2014-02-02
10 /10
Przeczytane
WE
2007-08-31
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Bo smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa, a nie zostawia owocu.”
× 1
#
“Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie niczego już w zamian nie oczekuje.”
× 1
#
“A kiedy twoja miłość jest przyjęta i otwierają się dla ciebie ramiona - wówczas proś Boga, niechaj ocali tę miłość od zepsucia, bo niepokoję się o serca po brzegi szczęściem wypełnione.”
#
“ Bo człowiek to z pewnością umiejętność kochania, ale i umiejętność cierpienia zarazem. ”
#
“Dobrze bowiem, kiedy przedmioty wytwarza się aby służyły ludziom, ale strasznie – kiedy ludzi tworzy się, aby byli jak kosze na śmieci, gotowe na przyjęcie przedmiotów.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl