Tylko dziś się liczy

Helmut Schlegl OFM
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tylko dziś się liczy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Poznaj tajemnicę spokoju papieża Jana XXIII. To jego 10 przykazań, swoisty dekalog miłości i opanowania pod hasłem: „Dzisiaj, tylko dzisiaj, spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia”. Opanowanie jest cechą, nad którą papież musiał ciężko pracować i się o nią modlić. Stworzył swoisty Dekalog pogody ducha” dla rozwoju swojej własnej duchowej ścieżki.

Dziś autor przybliża nam te instrukcje duchowe, abyśmy my również umiejętnie weszli na ścieżkę życiowego spokoju i opanowania. Autor zaprasza nas do poszukiwania i podążania za sercem i przykazaniami papieża. Zachęca do inspirowania się słowami Jana XXIII i wdrażania ich w swoje codzienne życie.
Często zapominamy, że jedynym dniem, z którego możemy korzystać, który mamy do dyspozycji jest dzisiaj. To właśnie dziś możemy coś zrobić, czegoś dokonać, coś zmienić. Pamiętał o tym Angelo Giuseppe Roncalli czyli papież Jan XXIII. W swoim dzienniku spisał osobiste zasady, które nazwano “Dekalogiem codzienności czy dekalogiem pogody ducha”:

Dlaczego warto kupić tę książkę?
  • książka napisana przez znanego autora specjalizującego się w literaturze duchowej i franciszkańskiej, również zajmującego się medytacjami biblijnymi,
  • książka zawiera duchowe ćwiczenia uczące praktykowania spokoju i opanowania powstałe na bazie Dekalogu papieża Jana XXIII,
  • książka dla każdej osoby poszukującej spokoju w czasach niepokoju i życiowego chaosu,
  • przybliża życiowe zastosowanie Dekalogu Jana XXIII, i wskazuje na jej niezmienną aktualność,
  • omawia wszystkie 10 przykazań i zestawia je z problemami dzisiejszego świata.


Dekalog pogody ducha Jana XXIII

Ćwiczenie obecności
Tylko dzisiaj

Pierwsze przykazanie pogody ducha
Dzisiaj, wyłącznie dzisiaj postaram się żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.

Drugie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj w pełni zatroszczę się o moją postawę: będę uprzejmy, nikogo nie skrytykuję, nie będę się starał poprawiać innych, tylko siebie.


Trzecie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.

Czwarte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj dostosuję się do okoliczności i nie będę się domagał, by to one dostosowały się do moich planów.

Piąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest ciału do życia, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.

Szóste przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.

Siódme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj zrobię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których robić nie lubię, a jeżeli nie sprawi mi to przyjemności, postaram się, aby nikt tego nie zauważył.

Ósme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się wystrzegał dwóch skrajności: pośpiechu i niezdecydowania.

Dziewiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.

Dziesiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się cieszyć pięknem i wierzyć w dobro.

Ćwiczenie samoograniczania się
Nie próbuj robić za dużo rzeczy naraz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość.

Ćwiczenie pogody ducha
Ćwiczenie poranne
Ćwiczenie w drodze
Ćwiczenie w kościele
Ćwiczenie pośród przeciwieństw
Ćwiczenie „od jednego do trzech”
Ćwiczenie „od trzech do jednego”
Ćwiczenie w samotności
Ćwiczenie w miłości
Data wydania: 2022-05-04
ISBN: 978-83-8065-521-8, 9788380655218
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Stron: 170
dodana przez: LiterAnka

Autor

Helmut Schlegl OFM Helmut Schlegl OFM
Urodzony 15 maja 1943 roku w Niemczech (Riedlingen)
Helmut Schlegel OFM - studiował filozofię i teologię w klasztorze Gorheim w Sigmaringen, klasztorze Frauenberg w Fuldzie i Monachium, a w roku 1969 przyjął święcenia kapłańskie w Fuldzie. Jego edukację uzupełniał pozazawodowy kurs akompaniatora medy...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W duchu franciszkanizmu

27.04.2022

Dawno nie sięgałam po literaturę religijną ani duchową, dlatego łatwo dałam się namówić na lekturę książki „Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII”, której autorem jest Helmut Schlegl OFM. We franciszkańskiej duchowości jest coś, co mnie pociąga i sprawia, że patrzę na religijność przychylniejszym okiem. Coś, co zachęca ... Recenzja książki Tylko dziś się liczy

@LiterAnka@LiterAnka × 15

Zadbaj o pogodę ducha

21.05.2022

Ta niewielka lektura trafiła do mnie w najlepszym możliwym czasie. Mógłbym powtórzyć pytanie retoryczne za apostołem Pawłem: „Jeśli kto słabnie, czy i ja nie słabnę?” (2 Kor 11,29). Dopadło mnie ostatnio zmęczenie i zniechęcenie, którego dawno nie doświadczałem. Zwyczajnie osłabłem. Znacie pewnie ten stan, gdy ciężko nam odnaleźć w sobie chęci na ... Recenzja książki Tylko dziś się liczy

@atypowy@atypowy × 7

Moja opinia o książce

Opinie

@atypowy
2022-05-21
7 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2022-04-27
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tylko dziś się liczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl