Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów

Deborah Feldman
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść to poruszające wspomnienia o dorastaniu i ucieczce z rygorystycznej chasydzkiej społeczności. Deborah Feldman w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów, życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie i zniewolenie. Bohaterka już jako dziecko starała się zrozumieć sens konserwatywnej struktury, w jakiej przyszło się jej wychowywać i dorastać. Każdy jej krok i zachowanie były kontrolowane, o wszystkim decydowała rodzina. W wieku 17 lat zmuszona do małżeństwa z człowiekiem, którego znała 30 minut, pozbawiona elementarnej własnej sfery emocjonalnej i seksualnej, nabawiła się nerwicy. Dwa lata później, po urodzeniu dziecka zrozumiała, że stawką w jej życiu nie jest już tylko ona sama, ale przede wszystkim syn, którego musi ratować. Bohaterka nie chciała poddawać się rygorom i nierzadko okrucieństwu wspólnoty. Zamiast żyć wśród chasydów, wybrała wolność nie licząc się z konsekwencjami. Jej odwaga i determinacja nie miały sobie równych. Zapomniała o twardych regułach i zakazach. Nie mogąc znieść opresyjnej rzeczywistości, porzuciła ją uciekając z synkiem od męża, rodziny i religii. Dostała wtedy drugie życie – bez ograniczeń i cierpienia.
ISBN: 978-83-63960-84-1, 9788363960841
Wydawnictwo: Poradnia K
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 374
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Deborah Feldman Deborah Feldman
Urodzona 17 sierpnia 1986 roku w USA (Williamsburg, Nowy Jork)
Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, a dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, „Unorthodox”, 2012...

Pozostałe książki:

Unorthodox Exodus. Księga wyjścia
Wszystkie książki Deborah Feldman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Jeśli nie ja, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?”

WYBÓR REDAKCJI
14.03.2021

Dotarliśmy do zamkniętego świata ortodoksyjnych Żydów, świata nam obcego i nieznanego. Jego przedstawiciele za wszelką cenę bronią przed innymi swoją inność i odmienność, nie pozwalają, aby obcy mieli dostęp do ich społeczności. W takim oto odseparowanym środowisku wychowywała się autorka, i zarazem bohaterka tej wstrząsającej opowieści, Deborah F... Recenzja książki Unorthodox

Walka o niezależność

17.06.2021

„Zajde upiera się, bym mówiła w jidysz, języku moich przodków, który Bóg pochwala. Ale jidysz to nic więcej jak mieszanina niemieckiego, polskiego, rosyjskiego, hebrajskiego i garści innych dialektów. Wiele z nich niegdyś uchodziło za języki równie bezbożne jak angielski. Odkąd nagle jidysz stał się językiem prawych i sprawiedliwych?”. Chasydz... Recenzja książki Unorthodox

@jorja@jorja × 20

Unortodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

10.01.2023

„ Jedyne prawdziwe różnice między kobietami i mężczyznami w naszej społeczności są nam narzucane z zewnątrz. W głębi ducha wszyscy jesteśmy tacy sami.” (str.211) Jest to bardzo ciekawa powieść autobiograficzna o chasydzkiej enklawie zamieszkałej w Nowym Jorku. Wydarzenia tu opisane są prawdziwe, zostały jedynie zmienione imiona. Główną bohater... Recenzja książki Unorthodox

@asach1@asach1 × 13

W pogoni za wolnością

13.10.2020

Jestem filosemitką. Już jako młoda dziewczyna byłam zafascynowana judaizmem. Czytałam wówczas mnóstwo książek które przybliżały mi żydowską religię, tradycję, kulturę czy zwyczaje kulinarne. To wtedy pokochałam prozę Isaaca Bashevisa Singera- genialnego pisarza żydowskiego polskiego pochodzienia, laureata Nagrody Nobla za rok 1978. Jak nikt inny p... Recenzja książki Unorthodox

@Jezynka@Jezynka × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2021-12-26
8 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Być kobietą, być kobietą Mam w domu 📚 Religia/ateizm

Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie”.

Każdy człowiek ma prawo wierzyć w co mu się podoba – nie mam z tym problemu. Ale czy wolność wyznawania i przyjmowania równa się wolności niewyznawania i odrzucenia?

Deborah Feldman miała pecha, gdyż przyszła na świat w społeczności chasydzkiej – grupie ortodoksyjnych żydów. Nie miała na to żadnego wpływu, nikt nie zapytał jej, czy się na to wszystko zgadza. Od dzieciństwa ładowano jej do głowy religijne zasady, pozbawiając prawdziwej edukacji, ponieważ była kobietą, a kobieta nie powinna mieć wykształcenia, bo wtedy trudniej się nią kieruje. Deborah w końcu zrozumiała, że to nie jest jej świat, to nie jest jej droga. Niestety, odejście z tak radyklanego środowiska nie mogło pozostać bez konsekwencji.

„Ciało kobiety i mężczyzny zostały stworzone jak pasujące do siebie kawałki układanki, mówi instruktorka. […] Ciągle jednak nie potrafię sobie wyobrazić, gdzie jest to miejsce, to wejście w moim własnym ciele. O ile wiem, to, skąd się siusia, nie jest aż tak elastyczne. W końcu przerywam jej.
- Yyy, ale ja tego nie mam – mówię, chichocząc nerwowo. Jestem pewna, że nie mam takiego...

× 19 | Komentarze (2) | link |
@Edyta_09
2022-05-29
6 /10
Przeczytane Papier

Nie wiem czy moja ocena jest sprawiedliwa, bo męczący mnie od dłuższego czasu kryzys czytelniczy sprawił, że spędziłam z książką ponad dwa miesiące, a to nie pomaga w odbiorze. Na szczęście w drugiej połowie książki dostałam przyspieszenia i szybko przeczytałam wspomnienia Feldman mniej więcej od momentu poznania przyszłego męża.

Czytanie o zwyczajach i tradycjach ortodoksyjnych Żydów było z jednej strony intrygujące, a z drugiej strony przerażające. Człowiek zostaje wtłoczony do formy, do której nie pasuje, a jego życiem steruje cała rodzina, która wtrąca się do wszystkiego i nie pozostawia grama intymności. Według mnie to szybka droga do zakładu dla obłąkanych. Wiedziałam, że autorce udało się wydostać z tamtego środowiska (sugeruje to sam tytuł), ale pomimo tego i tak czułam ulgę kiedy postanowiła stanąć na własne nogi. To niewiarygodne, że wciąż istnieją takie kultury, które pozbawiają człowieka jego właściwości i produkują bezkształtne i posłuszne klony.

Na podstawie książki powstał serial na Netflixie, ale losy bohaterki od momentu podjęcia decyzji o porzuceniu swojego dotychczasowego świata są inne niż w książce.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@jovi
2022-01-03
8 /10
Przeczytane Ekranizacje Obyczajowe/podróżnicze/biografie/przygodowe/reportaże/literatura faktu E-booki

Historia życia Deborah Feldman, która zdecydowała się porzucić swój ortodoksyjny świat chasydzkich Żydów jest jednocześnie przytłaczająca i zarazem bardzo wciągająca, możemy wejść w świat, który na co dzień pilnie strzeże swoich zwyczajów i rytuałów.
Na fali popularności serialu "Unorthodox" sięgnęłam po te wspomnienia i naprawdę nie zawiodłam się. Jednakże najpierw polecam przeczytać książkę, która bardzo różni się od serialu, a w zasadzie serial oprócz głównej bohaterki niewiele ma wspólnego z książką.
Życie Deborah wychowanej we wspólnocie nowojorskich chasydów jest trudne. Pełne zakazów i nakazów, które mogą się wydawać absurdalne, nieludzkie czy wręcz okrutne - głównie w stosunku do kobiet.
Deborah od samego początku nie może się dostosować, choć bardzo pragnie być jak inne chasydki, jednocześnie chce być wolna jak zwykłe kobiety.
Móc iść do normalnego sklepu, restauracji, swobodnie decydować o sobie, ubierać się zwyczajnie i jeść "zakazane" rzeczy.
Deborah od początku jest wychowywana na dobrą żonę i matkę. To jest główne zadanie kobiet wspólnoty, która ogromny nacisk kładzie na macierzyństwo i wielodzietność.
Niemalże absurdalne wydają się dla zwykłej kobiety wszelkie nakazy i zakazy dotyczące życia małżeńskiego, seksualnego, macierzyństwa, czy brutalnego naruszania kobiecej strefy intymnej od rytuałów dotyczących menstruacji aż po zwykłe ubieranie się czy odpowiednie czesanie, w tym obowiązek golenia głowy przez mężatki.
Deborah wychow...

× 3 | link |
@maczek89
2021-01-03
8 /10
Przeczytane

Na książkę natrafiłam po obejrzeniu serialu. Serial bardzo krótki jednak z ważnym przesłaniem. Bardzo różni się od książki, mimo tego książka bardzo mi się podobała.

Czytając książkę, poznajemy inny świat. Gdzie, życie wiedzie nastoletnia dziewczyna. Niezrozumiana, niechciana, mająca własne zdanie. Dziewczynie nie podoba się świat w jakim przyszło jej żyć. Jej jedynym zadaniem jest bycie dobrą żoną, dobrą matką i traktowanie męża jak króla.

Z czasem zaczyna łamać przyjęte reguły, pragnie dopasowania się. W końcu... ucieka. Jej ucieczka wymaga wiele wyrzeczeń, bowiem musi zapomnieć o całej rodzinie.

Poruszająca i szokująca opowieść. Bohaterka pełna podziwu.

× 3 | link |
@alinajeschke
2020-10-25
10 /10
Przeczytane

Autorka opisuje w książce swoje życie w społeczności chasydzkich Żydów. Akcja dzieje się w Nowym Jorku - jednym z najbardziej otwartych miast świata. A jednak, nawet w takim mieście można być uwięzionym. Deborah opisuje swoje życie, bez książek, kina, teatru i spotkań ze znajomymi. Autorka wpuszcza nas do bardzo hermetycznego świata, relacjonuje ich tradycje, obrzędy i święta.

Zaczynając tą książkę byłam zaskoczona ilością zakazów i nakazów jakie obowiązują w kulturze żydowskiej. I to nie tak, że wychowałam się bez dostępu do informacji i nie miałam pojęcia jak wygląda ich życie. Ja po prostu nie byłam świadoma jaka skalę przybiera restrykcyjność tego środowiska.

Książka dostarczyła mi całej gamy emocji. Od zaskoczenia, przez złość, aż po radość i ulgę.

× 2 | link |
@jelonka11
2020-04-22
3 /10
Przeczytane

Książkę czyta się ciężko :( walorem są dla mnie ciekawostki - zwyczaje chasydów

× 1 | link |
AG
@Castiel
2022-08-19
6 /10
Przeczytane

Do przeczytania książki zachęcił mnie netflixowski serial na jej podstawie, ale także ogólne zaciekawienie kulturą judaizmu w chasydzkim wydaniu. Z początku lektura bardzo mi się dłużyła, w pewnym momencie nawet przerwałam ją na jakiś czas. Jednakże po przebrnięciu przez połowę, poszło już bardzo szybko - tak też zostały przedstawione wydarzenia w książce. Trochę zgrzytał mi rozdźwięk pomiędzy serialem i książką, ale koniec końców lekturę uważam za ciekawą i wartą uwagi.

| link |
@dvdevil_2
2023-12-16
7 /10
Przeczytane
@cafeetlivre
2023-09-16
7 /10
Przeczytane
@nikaa7
2023-09-23
8 /10
Przeczytane 2023 Ebook Biografie / Autobiografie Literatura - USA
@asach1
2023-01-10
7 /10
Przeczytane
@Evita
2022-06-21
6 /10
Przeczytane Biografie/dzienniki/wspomnienia Z biblioteki 2022
MA
@marakub
2022-04-03
6 /10
Przeczytane
@kasandra_other
2021-08-27
7 /10
Przeczytane
@Laura_2
@Laura_2
2021-07-01
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Mężczyźni pragną tylko tego, czego nie mogą dostać
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl