Urodziłam się dziewczynką

Marie Phillips, Irvine Welsh, Joanne Harris, Kathy Lette ...
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Urodziłam się dziewczynką
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Urodziły się dziewczynkami w nieodpowiednich krajach. Tam, gdzie bycie kobietą skazuje na cierpienie, głód, odrzucenie, poniewierkę. Są bite, poniżane, gwałcone i okaleczane. Nie kończą szkół, bo muszą pracować, trafiają do domów publicznych, bo muszą zarobić na utrzymanie rodziny. Siedmiu znanych autorów odwiedziło siedem państw leżących na różnych kontynentach: Togo, Sierra Leone, Ghanę, Brazylię, Kambodżę, Ugandę i Dominikanę. Efektem ich podróży jest poruszająca opowieść o codziennym życiu i dramatycznej sytuacji kobiet i dziewcząt, żyjących w krajach, w których panuje bieda, trwa wojna, a o ludzkim losie decydują uprzedzenia, fanatyzm i źle pojęta tradycja.
Data wydania: 2012-01-18
ISBN: 978-83-7799-077-3, 9788377990773
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 176
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Urodziłam się dziewczynką

7.03.2012

O czym marzą kilkunastoletnie dziewczyny? Gdy pytamy o to osoby zainteresowane, to wielokrotnie słyszymy odpowiedzi takie, jak: skończona szkoła, dobra praca, kochający mąż i... szeroko pojęta kariera. Ponad wszystko inne pragną zostać znanymi aktorkami, piosenkarkami, czy też dziennikarkami. Większość swojego wolnego czasu spędzają na beztroskiej ... Recenzja książki Urodziłam się dziewczynką

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2021-09-23
3 /10
Przeczytane Literatura faktu

Książka ta jest zbiorem siedmiu opowiadań napisanych przez znane autorki i znanych autorów, którzy przeprowadzali wywiady z afrykańskimi kobietami będąc w podróży oraz obserwowali ich życie.

1) "Pieśń drogi" - opowiadanie napisane przez Joanne Harris. Główną bohaterką opowiadania napisanego przez znaną Joanne Harris jest Adjo. Dziewczyna pochodzi z Afryki, ma szesnaście lat i jest najstarszą z pięciorga rodzeństwa. Autorka opisuje codzienne zajęcia młodej kobiety, m.in. noszenie na głowie ciężkich belek drwa na opał, pracę jej i jej matki na straganie. O tym, że Adjo wcześnie skończyła naukę bo książki nie wyżywią rodziny, a także o handlu żywym towarem. Momentami miałam wrażenie, że autorkę poniosło z ilością przenośni.
Moja ocena: 4/10 (może być)

2) "Sen Bendu" - opowieść o młodej dziewczynie Bendu pochodzącej z Sierra Leone, która doznała wielu nieprzyjemności z racji wojny w swoim państwie. Bendu wspomina swoje dzieciństwo, trudne czasy dla swojego państwa, ciężką pracę fizyczną. Opowiadanie to zawiera również temat okaleczania kobiet poprzez obrzezanie (to zagadnienie zostało pobieżnie przekazane).
Moja ocena: 5/10 (przeciętne)

3) "O kobiecie, która miała sklep na głowie" - historia idealnego małżeństwa z Ghany: Ernestynie i jej mężu Kwesim. Opowiada o pewnej "zdradzie", wątpliwościach i nadziejach. Niewiele wnosi do zbioru. Pod koniec (pomimo zaskakujących wydarzeń) spra...

× 2 | link |
@Asamitt
2019-11-22
5 /10
Przeczytane Arabsko/Muzułmańsko/Afrykańskie Literatura faktu/Reportaż

Tego typu książek czytałam kilka,tą jestem jednak troszkę zawiedziona. Jest to kilka opowiadań spisanych na bazie obserwacji kilku autorów stąd jedno lepsze drugie gorszę pod względem samego sposobu opisywania.Nie widzę potrzeby szafowania wyszukanymi np przenośniami opisując dramat tych młodych dziewcząt. Jakby nie chodziło o problem, a o "pokazanie się" autora.
Chyba tez z uwagi na krótkie formy jakimi posługują się piszący, zagadnienia przedstawiono pobieżnie, a przez to ucierpiała cała historia. Czuje niedosyt. Mało tego,powiedziałabym nawet, że czuje się oszukana, bo przy takiej tematyce nie można iść na skróty opisując coś w kilku zdaniach.

× 1 | link |
@o.t
2014-12-05
5 /10
Przeczytane Posiadam

Po tytule i opisie spodziewałam się czegoś, co mogłoby mną wstrząsnąć. Czatowałam na tę książkę, dlatego, gdy tylko zobaczyłam ją w Biedronce, od razu ją kupiłam. Po przeczytaniu przedostatniego opowiadania byłam nieco rozczarowana, bo wydawało mi się, że książka jest za krótka, żeby poczuć te emocje, klimat... Pomyślałam, że pewnie w dobie internetu dopadła mnie ta wszechobecna znieczulica wobec ludzkich nieszczęść, lecz kiedy przeczytałam ostatnie opowiadanie, zmieniłam zdanie. Zdecydowanie część, którą napisał Irvine Welsh, podobała mi się najbardziej, ale uważam, że to za mało, żeby dać tej książce ocenę dobrą (jednakże nie żałuję zakupu, gdyż ta ładnie wydana pozycja w grubej oprawie kosztowała mnie bodajże 12 zł). (edit) Przypomniało mi się, że jeszcze znalazłam tam literówki, ale niewiele, więc to aż tak nie przeszkadza.

| link |
@MargaritaCzyta
2021-01-29
6 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-18
6 /10
Przeczytane
@ZaczytanaAga
2015-08-22
5 /10
Przeczytane
@Lena173
2012-03-07
8 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Urodziłam się dziewczynką. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl