Utrata kontaktu z rzeczywistością

Joachim Bauer
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Utrata kontaktu z rzeczywistością
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia sposób, w jaki żyjemy – czy to w pracy, szkole, medycynie, czy w wielu innych dziedzinach. Jej twórcy promują ją jako równą ludziom, a nawet od nich lepszą. Wkracza więc w naszą rzeczywistość coraz odważniej, a my coraz chętniej uciekamy do wirtualnych światów, sieci społecznościowych, aplikacji i gier.

Korzystanie z usług cyfrowych osiągnęło niepokojący poziom, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wiele osób całkowicie zaniedbało realne interakcje. Większość interpersonalnych kontaktów odbywa się wyłącznie za pośrednictwem i pod kontrolą koncernów cyfrowych, a liczba fizycznych spotkań międzyludzkich i spojrzeń w oczy drugiego człowieka wciąż drastycznie się zmniejsza.

Utrata kontaktu z rzeczywistością to proces przebiegający małymi krokami. Usługi cyfrowe ułatwiają nam życie i zapewniają poczucie komfortu. Tak długo pomagają nam chodzić, aż przestajemy samodzielnie się poruszać.

Joachim Bauer, autor bestsellerów, lekarz i neurobiolog, w swojej najnowszej książce alarmuje, że prawdziwe relacje międzyludzkie i analogowa obecność są kluczowe dla naszego rozwoju osobistego, zdrowia psychicznego oraz spójności społecznej.

Jesteśmy społeczeństwem niedojrzałym cyfrowo, nieodpornym na manipulacje, niepotrafiącym w pełni ocenić zagrożeń, które niesie za sobą wkroczenie w cyfrowy świat, kreowany i kontrolowany przez koncerny. Czy zatem naszą drogą powinna być coraz silniejsza świadomość ryzyka, czy może bunt przeciwko utracie kontaktu z rzeczywistością?
Data wydania: 2024-03-28
ISBN: 978-83-67173-78-0, 9788367173780
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Seria: Kontrasty i kontrowersje
Stron: 288
dodana przez: Vernau

Autor

Joachim Bauer Joachim Bauer
Urodzony 21 października 1951 roku w Niemczech (Tybinga)
Profesor dr nauk medycznych, neurobiolog, lekarz, psychiatra i psychoterapeuta, wykłada i prowadzi badania na Uniwersytecie we Fryburgu. Za swoją pracę badawczą otrzymał prestiżową nagrodę Organon Niemieckiego Towarzystwa Psychiatrii Biologicznej. A...

Pozostałe książki:

Utrata kontaktu z rzeczywistością Co z tą szkołą? Siedem perspektyw ale uczniów, nauczycieli i rodziców Efektywna szkoła Empatia Co potrafią lustrzane neurony Granica bólu Pamięć komórkowa naszego ciała
Wszystkie książki Joachim Bauer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zagubieni w cyfryzacji

7.04.2024

-Nie jestem patentowanym idiotą! -Brak patentu nie dowodzi inteligencji. Cassandra Clare Firma Neuralink, należąca do miliardera Elona Muska, poinformowała o przełomowym momencie w jej działalności. Otwiera się droga do przyszłego wszczepiania implantów mózgowych u ludzi. Do tej pory firma testowała implanty mózgowe tylko na zwie... Recenzja książki Utrata kontaktu z rzeczywistością

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mamazonakobieta
2024-06-05
8 /10
Przeczytane

Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja jest z nami na co dzień. W wielu sytuacjach ułatwia nam życie? Czy to znaczy, że ma tylko pozytywny wpływ? Niestety nie. Coraz częściej zamieniamy życie „realne” na to zupełnie inne, dzieci coraz wcześniej zaczynają korzystać z cyfrowego świata, co nie wpływa dobrze na ich rozwój m.in. emocjonalny.

Co znajdziemy w książce? „Joachim Bauer, autor bestsellerów, lekarz i neurobiolog, w swojej najnowszej książce alarmuje, że prawdziwe relacje międzyludzkie i analogowa obecność są kluczowe dla naszego rozwoju osobistego, zdrowia psychicznego oraz spójności społecznej.” Moim zdaniem robi to w sposób naprawdę ciekawy, dość wciągający. Z książki można dowiedzieć się wiele istotnych rzeczy.

Wszystko podzielone jest na rozdziały. Takie rozwiązanie sprawia, że łatwiej jest się po niej „poruszać”.

„Utrata kontaktu z rzeczywistością. Jak sztuczna inteligencja i wirtualne światy przejmują nad nami kontrolę” to moim zdaniem pozycja warta przeczytania i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

× 1 | link |
@aniabruchal89
2024-04-07
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Utrata kontaktu z rzeczywistością. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl