W Ameryce

Susan Sontag
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
W Ameryce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść opowiada o losach Maryny Załężowskiej, wielkiej aktorki i niezwykłej kobiety, której pierwowzorem jest Helena Modrzejewska, legenda polskiej- i amerykańskiej- sceny teatralnej końca dziewiętnastego wieku.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-07-02919-1, 9788307029191
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 570
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Susan Sontag Susan Sontag
Urodzona 16 stycznia 1933 roku w USA (Nowy Jork)
Amerykańska pisarka, eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Jedna z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku. Jej znakiem rozpoznawczym były zawsze niezależność myśli i ...

Pozostałe książki:

O fotografii W Ameryce Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory Miłośnik wulkanów Odrodzona. Dzienniki, tom 1. 1947-1963 Pod znakiem Saturna At the Same Time Co ważne In America Jak świadomość związana jest z ciałem Myśl to forma odczuwania Notes on Camp On Photography Przeciw interpretacji i inne eseje Style radykalnej woli Widok cudzego cierpienia Zestaw do śmierci
Wszystkie książki Susan Sontag

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka W Ameryce aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Literatura angielska

"Niezdecydowana, nie, zziębnięta, wkroczyłam bez zaproszenia na przyjęcie w zamkniętej sali jadalnej hotelu".

Podobał mi się ten zabieg na początku: jako człowiek nam współczesny wkroczyć w kostiumie dziewiętnastowiecznego przechodnia w miejsce akcji własnej powieści i...podsłuchiwać, jak bohaterowie (w tym "Helena albo Maryna") mówią w niezrozumiałym dla autorki języku polskim. Prawie niezrozumiałym, bo - jak uzasadnia to w tekście - choć osłuchała się tylko z językiem bośniackim (3 lata w Sarajewie) w cudowny sposób rozumie mówiących - być może słyszała ten język w domu? Dziadkowie wychowujący Susan Sontag przybyli do Ameryki właśnie z terenów Polski i Litwy. W powieści, dość wiernie opartej na życiu Heleny Modrzejewskiej (mimo zmiany wszystkich nazwisk polskich bohaterów), Sontag wykorzystuje i dalsze środki stylistyczne: dziennik męża, Bogdana Dembowskiego (Karola Chłapowskiego), niewyróżnione w tekście i przemieszane ze sobą myśli Maryny Zełężowskiej/Mariny Zalenskiej (Heleny Modrzejewskiej/Modjeskiej) kierowane to jako listy do Henryka (dr Chramiec?) - przyjaciela i lekarza w Zakopanem, to jako pozostawiane bez odpowiedzi elementy rozmowy z rodziną i znajomymi, zaś w innym miejscu w dialog aktorów Mariny i Edwina Bootha wstawia didaskalia. To dość oryginalne rozwiązania.

Akcja powieści rozpoczyna się właśnie od narady grupy przyjaciół, kóra pod koniec 1875 roku, stroniąc od ja...

| link |
@frodo
2009-04-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W Ameryce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl