W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu

Renata Lis
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W lodach Prowansji to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina – pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień. Jego miłość do Galiny Kuzniecowej i późniejszy związek Kuzniecowej z Margaritą Stiepun; co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla; prawdziwy stosunek Bunina do Rosji po drugiej wojnie światowej; nagonka na niego prowadzona przez agenturę sowiecką we Francji i Stanach Zjednoczonych – to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w tej fascynującej książce. Nie jest ona biografią w klasycznym sensie, to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu, którą autorka – wyposażona, oprócz wiedzy literaturoznawczej, także we wrażliwość i pamięć historyczną – odbyła w roku 2013 i 2014, w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jest początek lat 40., Niemcy zajmują Francję, a Bunin obserwuje to z Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko, co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję; miłość; sukces literacki. Odkrywamy jego dawne i obecne tajemnice: autorka sugestywnie przedstawia rozwijany wewnątrz małżeństwa z Wierą Muromcewą romans Bunina z poetką Galiną Kuzniecową, która w końcu opuściła go dla kobiety; towarzyszy mu w podróży do Szwecji po Nagrodę Nobla; pokazuje go, jak rozebrany do naga i głodny pracuje nad prozą miłosną z tomu Ciemne aleje, klnie jak matros i rzuca się z nożem rzeźnickim na André Gide'a. W tej wielowarstwowej opowieści często słychać głos samych bohaterów – przede wszystkim za sprawą dzienników Kuzniecowej, Muromcewej i Bunina, których obszerne fragmenty można tu przeczytać po raz pierwszy. Renata Lis (ur. 1970) – pisarka, tłumaczka. Za książkę Ręka Flauberta (2011) otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej NIKE, nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Października i Książki Lata Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Ułożyła i przetłumaczyła z rosyjskiego zbiór próz Iwana Bunina pt. Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918–1919) (2013). Z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem przygotowała nowe tłumaczenia Trzech baśni Flauberta (przełożyła Legendę o świętym Julianie Szpitalniku i Herodiadę) (2009). Za przekład eseju Ameryka Jeana Baudrillarda otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1998). Mieszka w Warszawie.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-61967-84-2, 9788361967842
Wydawnictwo: SIC!
Stron: 432

Autor

Renata Lis Renata Lis
Urodzona w 1970 roku w Polsce
Pisarka i tłumaczka. Za debiutancką Rękę Flauberta (2011) otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, a także nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, nagrodę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i przy...

Pozostałe książki:

Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Moja ukochana i ja Ręka Flauberta Lesbos W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu Wielka księga opowieści Masza i niedźwiedź Duch terroryzmu Masza i Niedźwiedź. Kolekcja bajek Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919) Słodko - gorzki eros. Esej Trzy baśnie W imię Innego
Wszystkie książki Renata Lis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
6 /10
Przeczytane przeczytane 2017

Na okładce przeczytałam, że jest to „pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina”, pierwszego rosyjskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla (1933), uhonorowanego za „surowe mistrzostwo, z którym rozwija tradycje klasycznej literatury rosyjskiej", poety, prozaika, porewolucyjnego emigranta. Co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę pozycję? Przecież:
a) niespecjalnie lubię biografie,
b) Bunina nie znałam,
c) nie znam również autorki,
d) tytuł z Prowansją lekko zniechęcał…

Przeczytałam o książce w jakimś artykule o nominacjach do ubiegłorocznej Nagrody Literackiej „Nike”. Tytuł wrzuciłam na półkę z moimi planami czytelniczymi. A teraz, po kilku miesiącach, mogę skonfrontować moje odczucia z ochami i achami, które zapamiętałam z artykułu o nominacjach do „Nike”.

Książka Renaty Lis nie jest typową biografią pisarza. Czasami czyta się ją, jak beletrystykę, a czasami jak esej lub reportaż.

Tego, że niespecjalnie lubię biografie, ta książka nie zmieniła.

Po twórczość Bunina sięgnę, żeby zobaczyć, jak pisał, żeby nadrobić zaległości. Co prawda okazało się, że w czasach ogólniakowych przeczytałam jego „Nathalie”. Poza okładką książki i tytułem niewiele pamiętam, więc z całą pewnością ani nie zachwyciła mnie ta pozycja w tamtym czasie, ani nie poruszyła, ani nie wywołała żadnych emocji, które pozwoliłyby umieścić ją w mojej pamięci.

Bunin przedstawiony w „Lodach Prowansji” nie okazał się dla mnie ciekawy: ani jako człowiek, an...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl