Opinia na temat książki W trybach chaosu

@Mackowy @Mackowy · 2023-10-30 12:29:04
Przeczytane ebook
Świetna ale wyczerpująca książka. Max Fisher wykonał kawał dobrej roboty na konkretnych przykładach pokazując, jak social media wpływają na nasze życie, jak wirtualny świat kształtuje ten rzeczywisty, jak algorytmy Youtuba czy Facebooka polaryzują swoich użytkowników w imię większych zysków trafiających do kieszeni inwestorów. Fischer rozprawia się z mitem młodych geniuszy z Doliny Krzemowej (zwanej przez tłumacza "Silikonową"), którzy chcą zmienić świat na lepsze, budować wspólnoty i takie tam pierdoły rodem z przesłuchań kandydatek na Miss World.

Zjeździł Fischer cały świat zbierając materiały do tej książki. Rozmawiał z uczestnikami i ofiarami różnych zjawisk wywołanych przez "socjale". Rozmawiał z całą rzeszą naukowców, analityków i programistów zaangażowanych w uświadamianie opinii publicznej zagrożeń, jakie ze sobą niesie radykalizacja postaw użytkowników Internetu - czuć ogrom pracy i czasu jakie poświęcił na pisanie "W trybach chaosu": bardzo brakuje takiego dziennikarstwa - zaangażowanego i obiektywnego, trafiającego w sedno dzisiejszych problemów.
Ocena:
Data przeczytania: 2023-10-29
× 22 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
W trybach chaosu
W trybach chaosu
Max Fisher
8.5/10

„Stworzyliśmy machinę do wywoływania oburzenia, zachęcającą do propagowania bulwersujących treści. [...] Zwyczajni ludzie zaczęli się czuć jak żołnierze cyfrowej armii walczący o wspólną sprawę” – za...

Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · 6 miesięcy temu
A czy autor daje jakieś rady, jak z tym walczyć (o ile można) albo wysnuwa jakieś prognozy na przyszłość świata? Podejrzewam, że jego refleksje nie są mi obce, ale zastanawiam się, czy da się coś z tym zrobić.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · 6 miesięcy temu
Recepty są znane: trzeba wyłączyć algorytmy polecające i poprawić moderację :-)
Autor opisuje, że z Facebookiem się gada, jak kiedyś z koncernami tytoniowymi: "nie ma dowodów na to, że media społecznościowe są szkodliwe, nasi naukowcy mówią, że nie są"
× 5
@Rudolfina
@Rudolfina · 6 miesięcy temu
Aha, czyli nie ma rady. Świat się kończy. Tak myślałam 🙁
× 1
@Mackowy
@Mackowy · 6 miesięcy temu
Rada jest: programiści muszą znaleźć lepszą metodę na wydłużenie czasu spędzanego na platformach od radykalizacji, bo tylko kasa się liczy. Mogą nas też obronić rządy narodowe, było blisko zrobienia z tym porządku w 2020 roku po złupieniu Kapitolu po porażce Trumpa w wyborach :)
U nas to jeszcze pół biedy, bo Unia nas broni, ale w takich liberalnych krajach jak Stany albo biednych jak Brazylia ludzie mają prze*ebane.
× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · 6 miesięcy temu
Wiem, że są techniczne metody, ale już widzę, jak nas rząd obroni. Albo Amerykanów. Trzeba stworzyć własną bańkę, prawdziwą, nieinternetową (dla młodego pokolenia - nierealne). Świat się kończy. Pora umierać 😉
× 2
@Mackowy
@Mackowy · 6 miesięcy temu
Młode pokolenie może się zbuntować przeciwko temu, Facebook już jest passe, niedługo te wszystkie Instagramy też się znudzą.
Btw: te nasze ukochane emotikonki i inne obrazki wrzucane do recenzji, to też przez algorytmy, dla których wyrażają one emocje, a emocje są premiowane większymi zasięgami 😉
× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · 6 miesięcy temu
FB jest nieatrakcyjny dla młodych, bo za dużo trzeba pisać. Teraz rządzi kultura obrazkowa. Może i tiktok kiedyś się znudzi, tylko co przyjdzie zamiast?
× 2
@Mackowy
@Mackowy · 6 miesięcy temu
Może wrócimy do meteorytyki? (żart)
× 2
@Asamitt
@Asamitt · 6 miesięcy temu
@Mackowy w ostatnim poście rozbawiłeś mnie:D
To wszystko minione czasy. To się już nie wróci.. piszę z żalem.
× 3
© 2007 - 2024 nakanapie.pl