Wahadło Foucaulta

Umberto Eco
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Wahadło Foucaulta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

"Wahadło Foucaulta" w nowym wydaniu!

Książkę tę można nazwać erudycyjną powieścią sensacyjną.Trzej mediolańscy intelekualiści, zainteresowani historią i naukami hermetycznymi, zaczynają snuć hipotezy ma temat tajnych zamierzeń templariuszy i legendarnych różokrzyżowców, którym przypisywano dążenia do zawładnięcia światem. Bohaterowie powieści wymyślają własny Plan. Tymczasem na ich drodze stają zagadkowe postacie, a nagromadzenie niesamowitych wypadków sprawia, że zacierają się granice rzeczywistości. Odkrywanie rzekomej prawdy przeradza się w obsesję. Rezultaty dociekań prowadza do sytuacji znacznie bardziej dramatycznych niż ktokolwiek mógł to przewidzieć. Dochodzi nawet do zbrodni. Czym jest ta niezgłębiona dotąd tajemnica owych tajemnych zgromadzeń? - na to pytanie autor nie udziela jasnej odpowiedzi, podejmując z czytelnikiem wyszukaną grę intelektualną i zachęcając do własnych wniosków i poszukiwań. W tej fascynującej, wielowątkowej powieści Eco zastanawia się nad spiskową teorią dziejów i jak zwykle po mistrzowsku balansuje między erudycją i schematami kultury popularnej, zaspokajając gusty szerokiego kręgu odbiorców literatury.

Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 978-83-7392-717-9, 9788373927179
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 680
dodana przez: chudini0505
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Umberto Eco Umberto Eco
Urodzony 5 stycznia 1932 roku we Włoszech (Alessandria, Piemont)
Włoski teoretyk literatury, beletrysta. Był profesorem semiotyki na uniwersytecie w Bolonii. Wykładał także na Uniwersytecie we Florencji. Debiutował w 1956 rozprawą na temat średniowiecznej estetyki. Autor wielu prac naukowych, m.in.: La struttura ...

Pozostałe książki:

O bibliotece Imię róży Zapiski na pudełku od zapałek Tajemniczy płomień królowej Loany Cmentarz w Pradze
Wszystkie książki Umberto Eco

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wahadło Foucaulta? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-26
5 /10
Przeczytane 2015

Ciężka, niewdzięczna lektura.
Kilka trudnych książek już w życiu przeczytałem, ale nie sądziłem, że będę się tak z Eco mordował - to miała być zabawa, wypoczynek, a skończyło się na senności, robieniu notatek i zamęczaniu wyszukiwarki.
Najprościej by było napisać, że to książka o trzech mediolańczykach, którzy postanowili rozwikłać zagadkę templariuszy i, niejako przy okazji, odszukać Graala. Jednak byłoby to skrajnie krzywdzące i nie oddawało tego, co tu autor upchnął. Idąc tropem okładki dorzucamy do gara różokrzyżowców i kabałę. Przywykło się te tematy traktować oddzielnie, ale co się stanie, jeśli je zmieszamy? To właśnie nam pokazuje Eco: miejscami totalny bełkot, zatrzęsienie teorii spiskowych i mętnych wyliczeń w rodzaju: "templariusze plus różokrzyżowcy razy kabała". Jak powiedział Casaubon, narrator i główny bohater powieści:

"Kiedy człowiek zabiera się do mistycznych dodawań i odejmowań, rachunek zawsze się zgadza".

Jeśli ktoś chce ukuć jakąś zgrabną teorię, a ma ciągoty do matematyki, to do każdego absurdu znajdzie "wyjaśnienie".
Myli się ten, kto myśli, że tylko te trzy składowe parują w tym powieściowym kotle. Autor sięgnął po główne religie monoteistyczne, po wierzenia Indian południowoamerykańskich, kulty afrykańskie, staroeuropejskie, azjatyckie; szamanizm i satanizm. Wydaje mi się, że i Australia na chwilę się załapała ze swoimi aborygenami. A, no i obowiązkowo masoneria. To tylko kilka skromnych punktów - tak naprawdę można...

× 1 | link |
@sofiblue
2009-04-02
10 /10

Niewinna intelektualna zabawa nudzących się bohaterów doprowadza do tragedii. Tak mocno dynamicznie nasycona powieść , jest jak karuzela, gdzie w bardzo krótkim czasie czasie ( tak, tak objętośc książki jak na taką ilość informacji jest bardzo mała) przemykają nam przed oczyma ludzie, wydarzenia, idee, teorie...... Umberto wspaniałe rozwija przed nami całą paletę różnorodnych ezoterycznych zgromadzen. Myslę, że kazdy szanujący się czytelnik będzie zachwycony tą książką. Pozostaje tylko .......... " Brawo, signore Ecco, brawo ".

| link |
@Maynard
2008-08-18
10 /10
Przeczytane U mnie na półce

Przeskoczyłem do tej powieśći od Dana Browna i muszę stwierdzić, że włoch-mistrz erudycji bije na głowę amerykańskiego "zadymiacza". Książka doskonała! moim zdaniem nie da się o niej powiedzieć zbyt wiele, a recenzja nigdy nie odda klimatu i głębi dzieła. Włochy, Różokrzyżowcy, templariusze, sefiroty, kabała, alchemia, rewolucja, masoni, Paryż i wiele, wiele innych. Zmusza do myślenia, kombinowania, refleksji. Wyciska z czytelnika wszystkie soki, po czym wypełnia pustkę zaskakującym rozwiązaniem. Zdecydowanie dla erudytów.

| link |
@Pinkberry
2008-03-26
10 /10
Przeczytane Zbieracze kurzu

Książka nijak się ma, poza bogactwem nawiązań, do "Imienia róży", dlatego fani tamtej mogą się w niej zgubić kompletnie. A kto się nie zgubi już zawsze będzie miał ochotę iść na spotkanie Różokrzyża ogłaszające się na słupach w co większym mieście :]Dodatkowo, można jej używać jako rekomendacji do przeczytania innych książek, bo każdy rozdział zaczyna się cytatem z Klasyki Książek Dziwnych i Lekko Niezrozumiałych.

| link |
@Airain
2020-01-29
9 /10
Przeczytane Biblioteka Babel

 Przepyszna zabawa erudycyjna, choć trzeba się też i uzbroić w cierpliwość, by pozwolić się prowadzić wśród mniej lub bardziej obłąkańczych idei. Spiski, tajne stowarzyszenia, Graal i templariusze, różokrzyżowcy, maniacy, dziwne znaki na ziemi i niebie... przy "Wahadle" "Kod da Vinci" Browna to niewinna igraszka. 

| link |
@SYSTEM
2008-09-07
10 /10
Przeczytane

Najlepsza książka z nurtu spiskowych teorii dziejów i druga po Imieniu Róży najlepsza powieść Umberto Eco. Jeśli komuś podoba się twórczość - za przeproszeniem - Dana Browna czy innych wyrobników, niech przeczyta Wahadło i zobaczy, co to jest prawdziwa literatura.

| link |
@Jeanot1
2014-06-01
8 /10
Przeczytane

Pierwsza książka, przez którą musiałem trochę brnąć. Bywały momenty załamania. Literatura na najwyższym poziomie, jak dla mnie tylko zbyt wysoki poziom komplikacji fabuły. Widać nie dorosłem jeszcze do tak dogłębnej analizy :)

| link |
@La_Loba
2007-08-30

zaczęłam czytać tą książkę ale idzie mi jak po grudzie!książka jest jak na mój gust ciężka.zobaczymy na razie leży na półce i czeka...

| link |
@nieznany.
2022-01-18
8 /10
@severance
2020-12-26
10 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-07-15
10 /10
Przeczytane L. włoska Fascynująca
@martyna.153
2020-03-10
7 /10
Przeczytane
VE
2020-02-13
10 /10
Przeczytane
@nutkab
2010-01-26
8 /10
@Asamitt
2019-11-19
4 /10
Przeczytane Powieść historyczna Literatura piękna / Klasyka Tajemnica/Zagadka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wahadło Foucaulta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl