Wampir Lestat

autor: Anne Rice Tomasz Olszewski (tłum.)
Wampir Lestat
4.21
Ocena 4.21 na 5 możliwych
Na podstawie 105 ocen kanapowiczów
Lestat, stwórca Louisa de Pointe du Lac i Klaudii, opowiada własną historię. ...
Lestat, stwórca Louisa de Pointe du Lac i Klaudii, opowiada własną historię. Przebudziwszy się po pięćdziesięciu pięciu latach, zostaje gwiazdą rocka i wywiera ogromny wpływ na rzesze młodzieży. Ma jednak długą i mroczną historię, sięgającą jeszcze osiemnastego wieku. Był wtedy aktorem w Paryżu, ...
Pełny opis
Data wydania: 2005
ISBN: 9788373016873
Wydawnictwo: Rebis

Recenzje

Wampir Lestat
Rozmyślając w ogóle co tu napisać o „Wampirze Lestacie” albo o samym Lestacie, mój umysł podsunął mi wspomnienie z liceum, w którym główną rolę grała właśnie ta książka, a także jej poprzedniczka. O co tam chodziło? Miałam koleżankę, która za namową innej przeczytała „Wywiad z wampirem”. I mnie k...
Wampir Lestat
Opowiem wam moją historię... Po pojawieniu się na półkach polskich księgarń "Wywiadu z Wampirem" i "Królowej Potępionych" zapadła długa cisza. Zapewne nie byłem jedyną osobą, która zastanawiała się, dlaczego trylogia Kronik Wampirów wydawana jest w takiej kolejności. Po przeczytaniu "Wampira Lest...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2010-01-23
Przeczytane (2008-08-18)
Bardzo efektowne połączenie współczesnej wampiryczno-heavymetalowej osobowości Lestata z jego wcześniejszymi wcieleniami: niewinnego, zamkniętego w sobie młodzieńca, nihilistycznego krwiopijcy oraz racjonalistycznego, niespokojnego ducha, który "lądy i oceany przemierzył w poszukiwaniu klucza i odpowiedzi". Początek i koniec są zdecydowanymi atutami powieści. Drugi plus za barwne opowieści Mariusa, historię Akashy i Enkila oraz finałowe pojednanie z Louisem. Sama postać Lestata zdecydowanie góruje nad innymi, w końcu to bohater tytułowy, jednakże w miarę czytania powieści miejscami mamy go już dosyć i zaczyna nas przytłaczać. Minusem są tu również zbyt długie, monotonne i nużące dysputy egzystencjonalno-moralne między wampirami oraz zbyt mało akcji samej w sobie (90% książki stanowią opowieści i historie zawarte w jeszcze innych opowieściach i historiach, czyli bajdurzenie). Książka chyba na jeden raz, jakoś próbowałem zabrać się do niej ponownie, ale pamiętając wszystkie postaci i wątki, byłaby to raczej strata jakże cennego dzisiaj czasu a każdy wie, że tempus fugit.
@dzastin
@dzastin 2010-09-02
Przeczytane (2010-07-13)
Przebrnęłam przez tą książkę. Wiele osób nie jest w stanie jej przeczytać, rzeczywiście są fragmenty nudne ale kiedy zacznie się ją czytać to trudno odłożyć. W moim przypadku cały czas chciałam wiedzieć co robi Lestat a razem poznawać tą niezwykłą historie. Co do moich wspomnień o tej książce to wspominam ją bardzo dobrze od tamtej pory mam dziwną słabość do tego blondyna zwanego Lestat :) . Podpisuje się również że tą książkę warto przeczytać właśnie dla samego Lestata.
@ZosiaVelZocha
@ZosiaVelZocha 2011-01-05
Przeczytane (2011-01-05)
Dla mnie strasznie ciężka do przebrnięcia , choć mnie zaciekawiła to jednak mały druk liter mi nie odpowiada i strasznie się męczę . Ogółem książka jest napisana bardzo dobrze i ciekawie , ale momentami tak jak inni wspominali dłuży się niemiłosiernie.Ja akurat Lestata nie wyobrażałam sobie jako blondyna choć niby tak wyglądał w opisie , ale to tylko dlatego , że obejrzałam wcześniej film "Królowa Potępionych" i myślę iż dużo wątków z tej części było zawarte w filmie.
@93olly93
@93olly93 2012-05-30
Przeczytane (2012-05-30)
W przeciwieństwie do pierwszej części kronik wampirów "Wampir Lestat" ukazuje odmienny punkt widzenia o bohaterach pojawiających się w obu książkach. Kto raz wyrobił sobie zdanie o tym bohaterze, doznaje szoku, poznając jego życiowe losy. Lestat to współczesny bohater romantyczny: postać niezrozumiała przez świat, jednostka wyidealizowana, samotna i osamotniona w działaniu, gotowa do wielkich czynów i poświęcenia, buntownik rozdarty wewnętrznie.
ED
@edwella 2008-12-24
Przeczytane (2008-12-24)
Powieść jest genialna. Kocham całe Kroniki Wampirów, ale w Lestacie i "Królowej Potępionych" Anne Rice przeszła samą siebie. Mimo, że jest długa, nie zawodzi. Nie mogłam usiedzieć na miejscu, kiedy nie miałam książki w ręku. Lestata pokochałam już w "Wywiadzie z Wampirem", ale w teraz go wręcz ubóstwiam;) Rice jest geniuszem. To jak opisuje uczucia wampirów jest niesamowite, pełne pasji, a jednocześnie subtelne. "Lestat" jest arcydziełem.
@Castiel
@Castiel 2012-02-24
Przeczytane (2012-01-01)
Zdecydowanie lepsza od "Wywiadu z wampirem"! Ciekawie opowiedziana historia poszerza znane już wątki, m.in. wątek Armanda. Tym razem dowiadujemy się jak czuje, myśli i jak postrzega świat oraz upływ czasu Lestat, co w porównaniu z wiecznie narzekającym na swój los Louisem jest bardzo ożywcze. Niektóre fragmenty i opowieści były zbyt długie, ale mimo to "Wampir Lestat" był przyjemną lekturą.
@Nancy
@Nancy 2010-01-18
Przeczytane (2007-07-28)
Znacznie lepsza od pierwszej części. Choć pod koniec trochę nudziła podczas opisu pobytu Lestata w Egipcie i tak mi się podobała. Uważam jednak, że książki pani Rice są dość specyficzne i dziwne jak na mój gust. Za dużo w nich miłości męsko-męskiej jak dla mnie i tych przynudzających refleksji głównych bohaterów, których nie zawsze rozumiem.
@Patryka
@Patryka 2008-06-11
Przeczytane (2008-06-11)
Jak dla mnie, słabsza od "Wywiadu z wampirem". To taka współczesna powieść gotycka, momentami rozwlekła i po prostu nudna, przy zakończeniu (IMO) zbyt fantastyczna - nie lubię takich udziwnień. Jednakże, podobał mi się klimat, podobała mi się osobowość Lestata, ogólnie książka całkiem mi się podobała, ale nie wiem czy do niej powrócę.
@dark_happy_turtle
@dark_happy_turtle 2010-08-05
Przeczytane (2009-09-07)
Kolejność jest wypisana na jednej z pierwszych stron każdego tomu tego wydawnictwa, ale prosze: Wywiad z Wampirem, Wampir Lestat, Królowa potępionych, Opowieść o złodzieju ciał, Memnoch diabeł, Wampir Armand, Merrick, Krew i złoto, Posiadłość Blackwood, Krwawy kantyk, a z Nowych Kronik: Pandora, Wampir Vittorio
@Dariaaa
@Dariaaa 2013-05-24
Przeczytane (2013-05-24)
Na początku książkę czytało mi się bardzo przyjemnie, z czasem jednak zaczęła mi się nużyć. Jeśli chodzi o składnię to powieść została bardzo dobrze napisana, jednakże kompozycja tekstu nie była porywająca i ambitna. Mimo wszystko nie żałuję, że dobrnęłam do końca książki.
Autorzy
Anne Rice
Jest autorką bestsellerowego cyklu Kroniki wampirów, który wywarł duży wpływ na subkulturę gotycką. Napisała jak dotąd 21 powieści oraz 6 scenariuszy. Pisała także pod pseudonimami Anne Rampling or...
Inne książki:
Książka Opowieść o złodzieju ciał
Książka Godzina czarownic
Książka Przebudzenie Śpiącej Królewny
Książka Wampir Armand : kroniki wampirów
Książka Lasher. T. 1
Współtworzący tą stronę
puchar @ida @ida pierwsza opinia