Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu

Walter Scott
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Piękna i romantyczna opowieść rozgrywająca się na tle wydarzeń 1745 roku w Szkocji – powstania szkockich jakobitów, czyli zwolenników zrzuconej w czasie rewolucji 1688 roku z tronu angielskiego dynastii Stuartów.

Jakobityzm był w Szkocji, a zwłaszcza wśród górali, niezwykle mocno zakorzeniony, wiązał się bowiem nierozłącznie z walką o niezależność narodową i o odrębność kulturalną. Prześladowanie przez Anglików szkockiej dynastii Stuartów uczyniło ją w oczach wielu Szkotów symbolem prześladowań i klęsk samej Szkocji.

W miarę czytania powieści coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z jej bohaterami, coraz głębiej przejmują nas ich losy. Wzrusza i śmieszy stary baron. Przeraża twardość charakteru Flory; od początku czujemy w otaczającej atmosferze zalążek przyszłej tragedii. Przejmuje nas do głębi wierność Evana Maccombicha, której zachwiać nie potrafiła nawet groza śmierci. Zamykamy książkę z poczuciem żalu, że już się skończyła, albowiem dzięki swemu talentowi Scott potrafił w nas rozbudzić najwyższe zaciekawienie przeszłością swego kraju, a przy tym sięgnął po temat wielki ze względu na zawarty w nim ładunek brzemiennych w skutki wydarzeń historycznych. Pisarz każe nam głęboko przeżywać tragedie i radości swoich bohaterów, pobudza i rozwija naszą wyobraźnię.
Tytuł oryginalny: Waverley or ’Tis Sixty Years Since
Data wydania: 2021-03-24
ISBN: 978-83-7779-693-1, 9788377796931
Wydawnictwo: MG
Stron: 576
dodana przez: dominika.nawidelcu
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Walter Scott Walter Scott
Urodzony 15 sierpnia 1771 roku w Wielkiej Brytanii (Edynburgh)
Szkocki adwokat, powieściopisarz i poeta.

Pozostałe książki:

Z duchami przy wigilijnym stole Rob Roy Ivanhoe Waverley Piękne dziewczę z Perth Narzeczona z Lammermoor Guy Mannering czyli Astrolog Ivanhoe Kenilworth Niesamowite opowieści. Klasyka opowieści grozy cz. 1 Ryszard Lwie Serce Hetman z Chester Kwintyn Durward Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Rozbóynik morski t1 Rozbóynik morski t2 Więzienie w Edynburgu
Wszystkie książki Walter Scott

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,,Książę, dla którego warto żyć i umierać''

WYBÓR REDAKCJI
4.04.2021

Pod koniec powieści ,,Waverley'' Walter Scott przyrównał jej fabułę do kamienia, który spada z góry: ,,najpierw sunie on powoli, okrążając najmniejszą przeszkodę, w miarę jednak nabierania rozpędu i przybliżania się do końca swej wędrówki poczyna pędzić w dół w wielkich susach, przeskakując rowy i płoty niby jeździec na polowaniu i osiągając szczy... Recenzja książki Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu

Powieść historyczna na miarę każdych czasów

12.04.2021

Do czytania książki "Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu" podchodziłam z neutralnym nastawieniem. Zastanawiałam się co takiego zaoferuje czytelnikowi ta powieść historyczna. Pierwsze trzy rozdziały są dość szczegółowym wprowadzeniem do realiów opisywanej epoki. Jak mówi sam autor - nie są zbyt ciekawe, ale stwarzają niezbędne podłoże do dalszej... Recenzja książki Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu

@alicja.wozniakowska15@alicja.wozniakowska15 × 3

Scott niczym Gabaldon - wzór dla innych powieści

8.04.2021

Walter Scott szkocki adwokat, zasłynął jako powieściopisarz oraz poeta. Jego dzieła nie zbyt popularne w XIX wieku zyskały wielką sławę w latach późniejszych. Dziś Scott jest równie chętnie cytowany jak James Aldrich, czy Richard Watson Gilder. Wznowienie powieści Waverley, czyli sześćdziesiąt lat później to numer jeden na współczesnej liście wyda... Recenzja książki Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karolcia.p
@karolcia.p
2010-02-13
5 /10
Przeczytane

Klasyka powieści historycznej.Początek strasznie się dłuży,autor wprowadza czytelnika w świat bohatera opisując jego dzieciństwo i młodość. Akcje spowalnia też ogromne bogactwo szczegółów np. opisy strojów,architektury czy krajobrazu. Jeżeli jednak przetrwa sie te wszystkie zabiegi nastepuje miła niespodzianka,opowieść nabiera tempa. Dla wytrwałych.

× 2 | link |
KA
@kameliaband
2013-01-20
Przeczytane

Ciekawa i dobra.

| link |
@Klementynka
2021-06-18
10 /10
Przeczytane powieści historyczne powieść przygodowa XVIII wiek literatura angielska
@alicja.wozniakowska15
@alicja.wozniakowska15
2021-04-12
9 /10
Przeczytane
@aniabruchal89
2021-04-08
10 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2021-04-02
6 /10
Przeczytane Scottland!
@Antoniowka
2021-02-02
6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-03-02
7 /10
Przeczytane Powieść historyczna
@sqrzak
@sqrzak
2009-02-18
10 /10
Przeczytane sqrzakowe zaczytanie

Cytaty z książki

O bezczynności i chwiejności duszy! Choć same nie jesteście zbrodnią, iluż dotkliwym nieszczęściom i złośliwościom torujecie nieraz drogę.
Miłość potrafi (niekiedy) oprzeć się burzom wielkiej surowości, ale nie długotrwałemu mroźnemu chłodowi prostej obojętności(...) Miłość może żyć dziwnie małą odrobiną nadziei, ale zupełnie bez niej istnieć nie może.
(...) cudowna kombinacja głupoty i szelmostwa, nazwana światem...
(...) patriotyzm, sam przez się uczucie najpiękniejsze, bywa często podejrzaną maską innych uczuć...
Bez względu jednak na cnoty i uczucia ludzie muszą jeść.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl