Wesele

Stanisław Wyspiański
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 213 ocen kanapowiczów
Wesele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 213 ocen kanapowiczów

Opis

W serii Lektura dobrze opracowana znajdziecie wszystkie informacje niezbędne na lekcjach: biografię autora, bezbłędne streszczenie książki, charakterystykę głównych bohaterów, problematykę utworu. A na marginesach książek z tej wyjątkowej serii postacie z lektury prowadzą was po świecie przedstawionym, opowiadając o sobie, innych bohaterach i wydarzeniach, opisanych przez autora. Ze Skrzatem nie będziesz się nudził! Szukaj innych lektur z tej serii!
ISBN: 978-83-7437-510-8, 9788374375108
Wydawnictwo: Skrzat
Seria: Lektura dobrze opracowana
Mamy 48 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Wyspiański Stanisław Wyspiański
Urodzony 15 stycznia 1869 roku w Polsce (Kraków)
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Syn Franciszka, rzeźbi...

Pozostałe książki:

Wesele Wyzwolenie ; Noc listopadowa Warszawianka Klątwa Noc listopadowa
Wszystkie książki Stanisław Wyspiański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wesele, ach wesele! I to nie byle jakie, gdyż gośćmi są również duchy

22.04.2022

Do dramatu Wyspiańskiego podchodziłam trochę jak do kolczastego jeża. Z wielu źródeł słyszałam, że trudny w odbiorze, że nudny, że niezrozumiały... Wyższa konieczność ( można czytać jako sprawdzian z treści lektury ) sprawiła, że książkę trzeba było przeczytać, czy się tego chciało, czy nie. Przyznam szczerze, że na początku nie wiedziałam, o ... Recenzja książki Wesele

@viki_zm@viki_zm × 18

Wesele

25.09.2020

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to ważna lektura, która obrazuje polskie społeczeństwo i nastroje narodowo-wyzwoleńcze na skraju dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Dramat pojawił się na tegorocznej maturze, dlatego postanowiłam go sobie odświeżyć . Akcja ma miejsce w chacie we wsi Bronowice. Pan Młody to człowiek wykształcony, poeta, który... Recenzja książki Wesele

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-09-13
10 /10
Przeczytane

Z "Weselem" Wyspiańskiego jest jak z filmami Davida Lyncha. Gdy oglądasz po raz pierwszy, nie do końca rozumiesz o co chodzi. Hipnotyzuje za to niepowtarzalna atmosfera, klimat onirycznych wizji, mieszanki rzeczywistości z fantasmagorią. Potem sięgasz do recenzji, komentarzy na forach, analiz, i dopiero wtedy — douczony i doinformowany — możesz zasiąść do ponownego, świadomego obcowania z filmem...

Genialny dramat Wyspiańskiego jest utworem trudnym w odbiorze, głęboko poetyckim i pełnym wieloznacznych symboli. Do lektury "Wesela" potrzebna jest rzetelna wiedza i literackie rozeznanie, a do tego pewna czytelnicza wrażliwość. Wiedza to znajomość historii i literatury, wydarzeń dawnych i świeżych, znajomość bohaterów historycznych i narodowych mitów oraz — co się z tym wiąże — znajomość ówczesnych realiów: sytuacji geopolitycznej, dekadenckich nastrojów młodopolskiej inteligencji i gorących stosunków inteligencko-chłopskich, czy dodatkowo umiejętność powiązania postaci z literackimi pierwowzorami — osobami z krakowskiego półświatka artystycznego.
Literackie rozeznanie to rozpoznawanie klasycznych cytatów, odniesień do dzieł literackich (od Biblii i Antyku, przez romantyczne, po najnowsze), kojarzenia postaci i ich znaczenia, a także obeznanie z narodowymi mitami i stereotypami czy wiejskimi wierzeniami.
Tylko po spełnieniu dwóch powyższych warunków możemy wykorzystać swoją czytelniczą wrażliwość, żeby zrozumieć pięknie i obrazowo podane symbole, a także wyc...

× 16 | Komentarze (2) | link |
@viki_zm
2022-04-22
6 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam 12 klasyków na 12 miesięcy 2022 rok

Wesele, ach wesele! I to nie byle jakie, gdyż gośćmi są również duchy

Do dramatu Wyspiańskiego podchodziłam trochę jak do kolczastego jeża. Z wielu źródeł słyszałam, że trudny w odbiorze, że nudny, że niezrozumiały... Wyższa konieczność ( można czytać jako sprawdzian z treści lektury ) sprawiła, że książkę trzeba było przeczytać, czy się tego chciało, czy nie.

Przyznam szczerze, że na początku nie wiedziałam, o co Autorowi chodzi. Mamy tytułowe wesele — wiejskie wartości, obrzędy i zwyczaje ścierają się z tymi miejskimi. I tak czytamy o tym, że ludzie mieszkający na wsi na pewno nie wiedzą nic o polityce, a plony można siać w listopadzie, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie. Obie grupy ludzi tylko z pozoru dobrze bawią się na weselu — tak naprawdę w ogóle się nie rozumieją i nie dogadują, ale to już wiedzieliśmy, nic nowego — prawda? Dla urozmaicenia pojawiają się więc duchy — zjawy mocno symboliczne, gdyż w pewnym sensie podobne do bohaterów, z którymi rozmawiają.

Niełatwy dramat w trzech aktach musiałam przeczytać dwukrotnie, aby coś z niego wynieść. Pierwszy z nich nie był problemem — rodzaj komedii obyczajowej, w pełni realistycznej, w której poznajemy bohaterów, czytał się dobrze, ale kolejne mocno symboliczne i wizyjne nie były łatwe do zrozumienia. Liczne odwołania i symbole z jednej strony utrudniały odbiór, ale z drugiej go urozmaicały.

Bardzo ciekawą była dla mnie ge...

| link |
@Midnight_Reader
2007-10-23
8 /10
Przeczytane

Podobno Wyspianski nie pil. Podobno byla niezla jazda po wystawieniu 'Wesela' w Teatrze Miejskim w Krakowie. Podobno wiekszosc uczesnikow wesela Rydlowego obrazila sie na Wyspianskiego. Podobno Wyspianski mial przewalone w Bronowicach. Podobno Wajda zawsze uwazal 'Wesele' za idealny scenariusz. Podobno ludziom nie podobalo sie, ze Niemen spiewa piosenki w ekranizacji. Podobno Wajda mial to w dupie.

| link |
@Maille616
2010-06-17
Przeczytane

Jedna z ciekawszych, a zarazem trudniejszych lektur w liceum. Niesamowicie wartościowa i wieloznaczna. I choć pozornie łatwo i szybko się ją czyta, to jednak trzeba umieć patrzeć między wersy i mieć pewną więdzę by choć w pewnym stopniu dobrze ją zrozumieć. Osobiście Wesele uważam za wielki skarb w dorobku polskich pisarzy. W przyszłości chętnie do niej powrócę.

| link |
@Sun.shine
2011-10-04
8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach

Książka jak każda lektura, przeczytana z obowiązku. Ale muszę przyznać, że dosyć łatwo się przez nią przebrnęło. Bardzo rytmiczna, krótkie sceny i dużo ciekawych (zgryźliwych) nawiązań do historii. Zakończenie, jak dziwnie to nie zabrzmi, pozytywnie rozczarowując. Pozostawia pustkę, niedomówienie, ale to właśnie w tym tkwi urok całego dramatu.

| link |
@Pablopan
2011-01-06
10 /10
Przeczytane

"Miałeś, chamie, złoty róg, /miałeś, chamie, czapkę z piór (...) ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur." Jak wiele ta książka mówi nam o nas jako o Polakach i o naszych wadach narodowych, a tak na marginesie... "Gadu, gadu stary dziadu" :)

| link |
@narratorka
2012-04-17
3 /10
Przeczytane

Mi wręcz przeciwnie- czytało się okropnie wolno. Z trudem przebrnęłam, chociaż przyznam, że do żadnej lektury specjalnie się nie "palę". Ta cała gwara i styl wypowiedzi były straszne- często w ogóle nie rozumiałam o czym mówią bohaterowie.

| link |
@LadyEssex
2009-08-15
8 /10
Przeczytane

Jak na lekturę co całkiem dobra. Zgadzam się, że końcówka trochę pomieszana. Dobrze mi się ją jednak czytało ze względu na zachowanie głównych bohaterów, które bardzo często mnie rozbawiało.

| link |
@Potania
2012-02-28
8 /10
Przeczytane Lektury Szkolne

Do przeczytania w parę godzin, lecz za specjalnie nieciekawa. 4 Gwiazdki tylko za to, że da się przez nią przebrnąć bez chęci zabicia autora i spalenia książki.

| link |
@Kobra94
2012-06-12
5 /10
Przeczytane Posiadam

Może nie powiem, że lektura wyjątkowo mi się podobała, bo nie. Jednak przeczytałam ją bardzo szybko, w jeden dzień. Inna sprawa, że niewiele z niej zrozumiałam

| link |
FA
2008-08-08
Przeczytane

Dobra ksiazka cieakawa pod kazdym wzgledem niestety lektura wiec automatycznie duzo luidzi jej nie lubi. pokazuje prawe o spoleczenstwie w tamtych czasach

| link |
@martagieks
2010-11-17
10 /10
Przeczytane

Klasyka rocka dla mnie:) Uwielbiam, niektóre teksty są dla mnie kultowe. Jak: "Chopin gdyby jeszcze żył, to by pił." czy "Trza być w butach na weselu.".

| link |
@mecka
2012-06-27
5 /10
Przeczytane

Wyjątkowa nie jest, ale rewolucyjna, jak na lata, w których powstała. Czyta się bardzo szybko, raczej nie wywołuje żadnych emocji.

| link |
2009-03-29
8 /10
Przeczytane

No cóż, muszę przyznać, że lektura całkiem niezła. :-) Koncówka trochę zamieszana jak dla mnie, ale poza tym ok.

| link |
@Aiwlys
2011-11-15
5 /10
Przeczytane Lektury

"Miałeś chamie Złoty Róg..." Lektura szkolna. Szybko się czyta, ale jakoś bez szału.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kto mnie wołał, czego chciał?”
× 3
#
“Gadu, gadu, stary dziadu.”
× 2
#
“Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.”
× 1
#
“Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy...”
× 1
#
“Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl