Wesele

Stanisław Wyspiański
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 171 ocen kanapowiczów
Książka Wesele
Książka Wesele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 171 ocen kanapowiczów

Opis

Seria "Biblioteka Opracowań Lektur Szkolnych" jest przeznaczona dla Was – uczennic i uczniów pragnących przypomnieć sobie treść lektury, życiorysy autorów, postaci głównych bohaterów, najważniejsze wątki i sytuacje liryczne, a także wrażenia towarzyszące czytaniu książki, lecz już bez konieczności ponownego jej kartkowania. Przygotowywane przez nas zeszyty – poświęcone kolejnym omówieniom lektur szkolnych (zgodnych z nową podstawą programową) – mają ułatwić proces zapamiętywania i odtwarzania treści poezji, prozy, dramatów. Z pewnością pomogą Wam odnowić oraz pogłębić wiedzę, ułatwiając przygotowywanie się do testów, egzaminów, sprawdzianów.
Mamy nadzieję, że seria stanie się użytecznym narzędziem dla wszystkich. Tworzymy ją z myślą o komforcie Waszej edukacji,
na którą składają się bezustanne powtórzenia i wysiłek docierania do pokładów sensu zawartego w literaturze. Pogłębiona refleksja nad książkami i łatwość wypowiadania własnych opinii z pewnością pomoże później, w dorosłym życiu, odnaleźć się we współczesnym świecie – w każdym jego wymiarze.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7623-375-8, 9788376233758
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury, Biblioteka Narodowa: Seria I, Arcydzieła literatury polskiej (zintegrowana), Biblioteka Opracowań Lektur Szkolnych, Arcydzieła Literatury Polskiej
Mamy 45 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Wyspiański Stanisław Wyspiański
Urodzony 15 stycznia 1869 roku w Polsce (Kraków)
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Syn Franciszka, rzeźbi...

Książki Stanisław Wyspiański

Wszystkie książki Stanisław Wyspiański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wesele nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Z "Weselem" Wyspiańskiego jest jak z filmami Davida Lyncha. Gdy oglądasz po raz pierwszy, nie do końca rozumiesz o co chodzi. Hipnotyzuje za to niepowtarzalna atmosfera, klimat onirycznych wizji, mieszanki rzeczywistości z fantasmagorią. Potem sięgasz do recenzji, komentarzy na forach, analiz, i dopiero wtedy — douczony i doinformowany — możesz zasiąść do ponownego, świadomego obcowania z filmem...

Genialny dramat Wyspiańskiego jest utworem trudnym w odbiorze, głęboko poetyckim i pełnym wieloznacznych symboli. Do lektury "Wesela" potrzebna jest rzetelna wiedza i literackie rozeznanie, a do tego pewna czytelnicza wrażliwość. Wiedza to znajomość historii i literatury, wydarzeń dawnych i świeżych, znajomość bohaterów historycznych i narodowych mitów oraz — co się z tym wiąże — znajomość ówczesnych realiów: sytuacji geopolitycznej, dekadenckich nastrojów młodopolskiej inteligencji i gorących stosunków inteligencko-chłopskich, czy dodatkowo umiejętność powiązania postaci z literackimi pierwowzorami — osobami z krakowskiego półświatka artystycznego.
Literackie rozeznanie to rozpoznawanie klasycznych cytatów, odniesień do dzieł literackich (od Biblii i Antyku, przez romantyczne, po najnowsze), kojarzenia postaci i ich znaczenia, a także obeznanie z narodowymi mitami i stereotypami czy wiejskimi wierzeniami.
Tylko po spełnieniu dwóch powyższych warunków możemy wykorzystać swoją czytelniczą wrażliwość, żeby zrozumieć pięknie i obrazowo podane symbole, a także wyc...

{}× 14 | Komentarze (2) | link |
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Podobno Wyspianski nie pil. Podobno byla niezla jazda po wystawieniu 'Wesela' w Teatrze Miejskim w Krakowie. Podobno wiekszosc uczesnikow wesela Rydlowego obrazila sie na Wyspianskiego. Podobno Wyspianski mial przewalone w Bronowicach. Podobno Wajda zawsze uwazal 'Wesele' za idealny scenariusz. Podobno ludziom nie podobalo sie, ze Niemen spiewa piosenki w ekranizacji. Podobno Wajda mial to w dupie.

{} | link |
@Maille616
2010-06-17
Przeczytane

Jedna z ciekawszych, a zarazem trudniejszych lektur w liceum. Niesamowicie wartościowa i wieloznaczna. I choć pozornie łatwo i szybko się ją czyta, to jednak trzeba umieć patrzeć między wersy i mieć pewną więdzę by choć w pewnym stopniu dobrze ją zrozumieć. Osobiście Wesele uważam za wielki skarb w dorobku polskich pisarzy. W przyszłości chętnie do niej powrócę.

{} | link |
@Sun.shine
2011-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach

Książka jak każda lektura, przeczytana z obowiązku. Ale muszę przyznać, że dosyć łatwo się przez nią przebrnęło. Bardzo rytmiczna, krótkie sceny i dużo ciekawych (zgryźliwych) nawiązań do historii. Zakończenie, jak dziwnie to nie zabrzmi, pozytywnie rozczarowując. Pozostawia pustkę, niedomówienie, ale to właśnie w tym tkwi urok całego dramatu.

{} | link |
@Pablopan
2011-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Miałeś, chamie, złoty róg, /miałeś, chamie, czapkę z piór (...) ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur." Jak wiele ta książka mówi nam o nas jako o Polakach i o naszych wadach narodowych, a tak na marginesie... "Gadu, gadu stary dziadu" :)

{} | link |
@narratorka
2012-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Mi wręcz przeciwnie- czytało się okropnie wolno. Z trudem przebrnęłam, chociaż przyznam, że do żadnej lektury specjalnie się nie "palę". Ta cała gwara i styl wypowiedzi były straszne- często w ogóle nie rozumiałam o czym mówią bohaterowie.

{} | link |
@Nancy
2009-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jak na lekturę co całkiem dobra. Zgadzam się, że końcówka trochę pomieszana. Dobrze mi się ją jednak czytało ze względu na zachowanie głównych bohaterów, które bardzo często mnie rozbawiało.

{} | link |
@Potania
2012-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Lektury Szkolne

Do przeczytania w parę godzin, lecz za specjalnie nieciekawa. 4 Gwiazdki tylko za to, że da się przez nią przebrnąć bez chęci zabicia autora i spalenia książki.

{} | link |
@Kobra94
2012-06-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Posiadam

Może nie powiem, że lektura wyjątkowo mi się podobała, bo nie. Jednak przeczytałam ją bardzo szybko, w jeden dzień. Inna sprawa, że niewiele z niej zrozumiałam

{} | link |
FA
2008-08-08
Przeczytane

Dobra ksiazka cieakawa pod kazdym wzgledem niestety lektura wiec automatycznie duzo luidzi jej nie lubi. pokazuje prawe o spoleczenstwie w tamtych czasach

{} | link |
@martagieks
2010-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Klasyka rocka dla mnie:) Uwielbiam, niektóre teksty są dla mnie kultowe. Jak: "Chopin gdyby jeszcze żył, to by pił." czy "Trza być w butach na weselu.".

{} | link |
@mecka
2012-06-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Wyjątkowa nie jest, ale rewolucyjna, jak na lata, w których powstała. Czyta się bardzo szybko, raczej nie wywołuje żadnych emocji.

{} | link |
2009-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

No cóż, muszę przyznać, że lektura całkiem niezła. :-) Koncówka trochę zamieszana jak dla mnie, ale poza tym ok.

{} | link |
@kinia1245
2010-05-26
Przeczytane

Czyta się szybko i łatwo, ale czasami miałam wrażenie jakby pisało to dziecko z podstawówki...

{} | link |
@Aiwlys
2011-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury

"Miałeś chamie Złoty Róg..." Lektura szkolna. Szybko się czyta, ale jakoś bez szału.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Wesele”- Stanisław Wyspiański

Książka Dziady
Dziady Adam Mickiewicz
{}6.9/10
Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu p...
Książka Śluby panieńskie
Śluby panieńskie Aleksander Fredro
{}8.3/10
Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca to jedna z najznakomi...
Książka Moralność Pani Dulskiej
Moralność Pani Dulskiej Gabriela Zapolska
{}7.6/10
Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem element...
Książka Antygona
Antygona "Sofokles"
{}6.5/10
Antygona - z jednej strony księżniczka, królewska córka, z ...
Książka Nie-Boska komedia
Nie-Boska komedia Zygmunt Krasiński
{}5.8/10
Nie-Boska komedia Utwór ukazał się w 1835 r., wpisując się w...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wesele. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe