Wesele

Stanisław Wyspiański
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 187 ocen kanapowiczów
Wesele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 187 ocen kanapowiczów

Opis

Seria "Biblioteka Opracowań Lektur Szkolnych" jest przeznaczona dla Was – uczennic i uczniów pragnących przypomnieć sobie treść lektury, życiorysy autorów, postaci głównych bohaterów, najważniejsze wątki i sytuacje liryczne, a także wrażenia towarzyszące czytaniu książki, lecz już bez konieczności ponownego jej kartkowania. Przygotowywane przez nas zeszyty – poświęcone kolejnym omówieniom lektur szkolnych (zgodnych z nową podstawą programową) – mają ułatwić proces zapamiętywania i odtwarzania treści poezji, prozy, dramatów. Z pewnością pomogą Wam odnowić oraz pogłębić wiedzę, ułatwiając przygotowywanie się do testów, egzaminów, sprawdzianów.
Mamy nadzieję, że seria stanie się użytecznym narzędziem dla wszystkich. Tworzymy ją z myślą o komforcie Waszej edukacji,
na którą składają się bezustanne powtórzenia i wysiłek docierania do pokładów sensu zawartego w literaturze. Pogłębiona refleksja nad książkami i łatwość wypowiadania własnych opinii z pewnością pomoże później, w dorosłym życiu, odnaleźć się we współczesnym świecie – w każdym jego wymiarze.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7623-375-8, 9788376233758
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury, Biblioteka Narodowa: Seria I, Arcydzieła literatury polskiej (zintegrowana), Biblioteka Opracowań Lektur Szkolnych, Arcydzieła Literatury Polskiej, Lektura dobrze opracowana
Mamy 46 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Wyspiański Stanisław Wyspiański
Urodzony 15 stycznia 1869 roku w Polsce (Kraków)
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Syn Franciszka, rzeźbi...

Pozostałe książki:

Wyzwolenie ; Noc listopadowa Warszawianka Klątwa Wyzwolenie Noc listopadowa
Wszystkie książki Stanisław Wyspiański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wesele

25.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to ważna lektura, która obrazuje polskie społeczeństwo i nastroje narodowo-wyzwoleńcze na skraju dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Dramat pojawił się na tegorocznej maturze, dlatego postanowiłam go sobie odświeżyć . Akcja ma miejsce w chacie we wsi Bronowice. Pan Młody to człowiek wykształcony, poeta, który... {} Recenzja książki Wesele

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Z "Weselem" Wyspiańskiego jest jak z filmami Davida Lyncha. Gdy oglądasz po raz pierwszy, nie do końca rozumiesz o co chodzi. Hipnotyzuje za to niepowtarzalna atmosfera, klimat onirycznych wizji, mieszanki rzeczywistości z fantasmagorią. Potem sięgasz do recenzji, komentarzy na forach, analiz, i dopiero wtedy — douczony i doinformowany — możesz zasiąść do ponownego, świadomego obcowania z filmem...

Genialny dramat Wyspiańskiego jest utworem trudnym w odbiorze, głęboko poetyckim i pełnym wieloznacznych symboli. Do lektury "Wesela" potrzebna jest rzetelna wiedza i literackie rozeznanie, a do tego pewna czytelnicza wrażliwość. Wiedza to znajomość historii i literatury, wydarzeń dawnych i świeżych, znajomość bohaterów historycznych i narodowych mitów oraz — co się z tym wiąże — znajomość ówczesnych realiów: sytuacji geopolitycznej, dekadenckich nastrojów młodopolskiej inteligencji i gorących stosunków inteligencko-chłopskich, czy dodatkowo umiejętność powiązania postaci z literackimi pierwowzorami — osobami z krakowskiego półświatka artystycznego.
Literackie rozeznanie to rozpoznawanie klasycznych cytatów, odniesień do dzieł literackich (od Biblii i Antyku, przez romantyczne, po najnowsze), kojarzenia postaci i ich znaczenia, a także obeznanie z narodowymi mitami i stereotypami czy wiejskimi wierzeniami.
Tylko po spełnieniu dwóch powyższych warunków możemy wykorzystać swoją czytelniczą wrażliwość, żeby zrozumieć pięknie i obrazowo podane symbole, a także wyc...

{}× 16 | Komentarze (2) | link |
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Podobno Wyspianski nie pil. Podobno byla niezla jazda po wystawieniu 'Wesela' w Teatrze Miejskim w Krakowie. Podobno wiekszosc uczesnikow wesela Rydlowego obrazila sie na Wyspianskiego. Podobno Wyspianski mial przewalone w Bronowicach. Podobno Wajda zawsze uwazal 'Wesele' za idealny scenariusz. Podobno ludziom nie podobalo sie, ze Niemen spiewa piosenki w ekranizacji. Podobno Wajda mial to w dupie.

{} | link |
@Maille616
2010-06-17
Przeczytane

Jedna z ciekawszych, a zarazem trudniejszych lektur w liceum. Niesamowicie wartościowa i wieloznaczna. I choć pozornie łatwo i szybko się ją czyta, to jednak trzeba umieć patrzeć między wersy i mieć pewną więdzę by choć w pewnym stopniu dobrze ją zrozumieć. Osobiście Wesele uważam za wielki skarb w dorobku polskich pisarzy. W przyszłości chętnie do niej powrócę.

{} | link |
@Sun.shine
2011-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach

Książka jak każda lektura, przeczytana z obowiązku. Ale muszę przyznać, że dosyć łatwo się przez nią przebrnęło. Bardzo rytmiczna, krótkie sceny i dużo ciekawych (zgryźliwych) nawiązań do historii. Zakończenie, jak dziwnie to nie zabrzmi, pozytywnie rozczarowując. Pozostawia pustkę, niedomówienie, ale to właśnie w tym tkwi urok całego dramatu.

{} | link |
@Pablopan
2011-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Miałeś, chamie, złoty róg, /miałeś, chamie, czapkę z piór (...) ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur." Jak wiele ta książka mówi nam o nas jako o Polakach i o naszych wadach narodowych, a tak na marginesie... "Gadu, gadu stary dziadu" :)

{} | link |
@narratorka
2012-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Mi wręcz przeciwnie- czytało się okropnie wolno. Z trudem przebrnęłam, chociaż przyznam, że do żadnej lektury specjalnie się nie "palę". Ta cała gwara i styl wypowiedzi były straszne- często w ogóle nie rozumiałam o czym mówią bohaterowie.

{} | link |
@Nancy
2009-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jak na lekturę co całkiem dobra. Zgadzam się, że końcówka trochę pomieszana. Dobrze mi się ją jednak czytało ze względu na zachowanie głównych bohaterów, które bardzo często mnie rozbawiało.

{} | link |
@Potania
2012-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Lektury Szkolne

Do przeczytania w parę godzin, lecz za specjalnie nieciekawa. 4 Gwiazdki tylko za to, że da się przez nią przebrnąć bez chęci zabicia autora i spalenia książki.

{} | link |
@Kobra94
2012-06-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Posiadam

Może nie powiem, że lektura wyjątkowo mi się podobała, bo nie. Jednak przeczytałam ją bardzo szybko, w jeden dzień. Inna sprawa, że niewiele z niej zrozumiałam

{} | link |
FA
2008-08-08
Przeczytane

Dobra ksiazka cieakawa pod kazdym wzgledem niestety lektura wiec automatycznie duzo luidzi jej nie lubi. pokazuje prawe o spoleczenstwie w tamtych czasach

{} | link |
@martagieks
2010-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Klasyka rocka dla mnie:) Uwielbiam, niektóre teksty są dla mnie kultowe. Jak: "Chopin gdyby jeszcze żył, to by pił." czy "Trza być w butach na weselu.".

{} | link |
@mecka
2012-06-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Wyjątkowa nie jest, ale rewolucyjna, jak na lata, w których powstała. Czyta się bardzo szybko, raczej nie wywołuje żadnych emocji.

{} | link |
2009-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

No cóż, muszę przyznać, że lektura całkiem niezła. :-) Koncówka trochę zamieszana jak dla mnie, ale poza tym ok.

{} | link |
@kinia1245
2010-05-26
Przeczytane

Czyta się szybko i łatwo, ale czasami miałam wrażenie jakby pisało to dziecko z podstawówki...

{} | link |
@Aiwlys
2011-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury

"Miałeś chamie Złoty Róg..." Lektura szkolna. Szybko się czyta, ale jakoś bez szału.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kto mnie wołał, czego chciał?”
{}× 2
#
“Gadu, gadu, stary dziadu.”
{}× 1
#
“Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.”
{}× 1
#
“Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy...”
{}× 1
#
“Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe