Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018

Andrzej Piasecki
Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Lata 1918–2018 to burzliwy okres, nie tylko w dziejach Polski, lecz także całej Europy i świata. Rok 1918 przyniósł ogromne zmiany – koniec I wojny światowej, odzyskanie niepodległości i początek odbudowy państwa polskiego po 123 latach niewoli, a więc nowe nadzieje, oczekiwania i szanse. Rok ten zapoczątkował również trudny wiek XX, który obfitował na przemian w sukcesy i porażki, okresy pomyślności i wielkich tragedii: rozwój demokracji, wspaniałą koniunkturę gospodarczą i gigantyczny skok cywilizacyjny, a równocześnie totalitaryzmy, kolejną wojnę światową, ludobójstwo i następną niewolę – tym razem sowiecką. Ocena bieżących wydarzeń staje się pełna i nabiera wartości dopiero po latach, dlatego opis dziejów minionego wieku jest dziś nie tylko narracją o historii, lecz także jej świadectwem. Kalendarium dziejów Polski 1918–2018 stanowi kompendium wiedzy o polskich przemianach XX wieku, które wpłynęły na życie milionów obywateli. Nie jest to pełna kronika minionego stulecia. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu – nie tylko dziejów politycznych, lecz także gospodarczych, społecznych i kulturalnych, mających istotne znaczenie dla historii Polski, wspomina też wiele postaci, które odcisnęły piętno na naszej przeszłości. Konstrukcja jest prosta: jeden rok – jedna rozkładówka, jak w kalendarzu. Całość można czytać wyrywkowo, sięgając po wybrane lata i wydarzenia, lub rok po roku, ponieważ wszystko jest połączone logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym. Książka wzbogacona została o ilustracje – mapy oraz zdjęcia archiwalne. Lekki i przystępny styl autora sprawia, że będzie to interesująca lektura dla każdego, kto jest zainteresowany najnowszymi dziejami naszego państwa i jego losami od pamiętnego roku 1918 aż do wydarzeń bieżących. Nie jest to typowe wyliczenie dat oraz suchych faktów, ale próba autorskiej analizy oraz oceny najważniejszych wydarzeń. Każdy rok jest jedynie punktem wyjścia do przybliżenia wybranych zjawisk, wydarzeń czy procesów społecznych. Taka formuła pozwoliła na stworzenie oryginalnego przewodnika po minionym stuleciu. – prof. dr hab. Antoni Dudek (z recenzji) Pomysł, by na 100-lecie odzyskania niepodległości opracować popularne, ale oparte na solidnych naukowych podstawach kalendarium jest przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Autor tłumaczy zawiłe problemy lat 1918–2018, analizuje genezę opisywanych zjawisk, pomaga zrozumieć atmosferę oraz uwarunkowania, tak krajowe, jak i międzynarodowe przedstawianych wydarzeń. Tłumaczy rzeczy najważniejsze i podstawowe, których często w szkole zapomniano wyjaśnić. Książkę czyta się z przyjemnością. Została napisana bardzo dobrym językiem, jest rzeczowa i zwięzła. – prof. dr hab. Zbigniew Romek (z recenzji)
Data wydania: 2018-04-27
ISBN: 978-83-01-19844-2, 9788301198442
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 238

Autor

Andrzej Piasecki Andrzej Piasecki
Urodzony w 1962 roku w Polsce
Historyk i politolog, prof. zwyczajny, doktor hab. nauk humanistycznych, Dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Kierownik Katedry Samorządu i Zarządzania. Jego główne zainteresowania badawcze to...

Pozostałe książki:

Kryzysy Polski współczesnej. 1990-2022 Polska 1945-2015. Historia polityczna Sto lat władzy lokalnej na polskiej wsi Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018
Wszystkie książki Andrzej Piasecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat