Wielka encyklopedia staropolska

Jacek Kowalski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wielka encyklopedia staropolska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kim byli obywatele Pierwszej Rzeczypospolitej? Jak się odziewali, jak się rządzili? Ta oto encyklopedyczna gawęda, przeznaczona do lektury przy kominku, ma nadzieję rzecz nieco naświetlić. Przemówią w niej obrazy,szkice, ryciny, rzeźby, niezwykła architektura i nade wszystko - sami dawni Polacy, czyli Sarmaci: pamiętnikarze, historycy i poeci, którzy specyfikę Sarmacji znali, kochali i opisali świętym plastycznym językiem. Książka ta jest kompendium wiedzy na temat Rzeczypospolitej Szlacheckiej – jednak odmiennym od opublikowanych dotąd, klasycznych „encyklopedii staropolskich”. Napisana na podstawie aktualnego stanu wiedzy, stanowi osobistą, autorską wizję, proponując – w porównaniu z innymi leksykonami – spojrzenie nowe. Jest to swoiste połączenie leksykonu z cyklem gawęd i zarazem z antologią tekstów staropolskich oraz bogatą ikonografią, na która składają się dawne ryciny, fotografie archiwalne oraz nowe zdjęcia architektury, malarstwa, rzeźby i przedmiotów codziennego użytku z dawnych epok. Dlatego książkę tę można czytać na trzy sposoby – albo wędrując po niej wedle wybranych haseł i odnośników, umożliwiających zgłębianie tematu obranego przez czytelnika; albo jako serię długich gawęd na tematy rozumiane szeroko (staropolska polityka, obyczaj, strój, kuchnia, wojna, miłość staropolska), które prowadzi autor; albo jako pasjonujący album, którego przewodnikami są ilustracje wraz z ich obszernymi opisami.
Data wydania: 2011-03-05
Wydawnictwo: Dębogóra
Kategoria: Historia
Stron: 487

Autor

Jacek Kowalski Jacek Kowalski Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Żonaty, ma sześcioro dzieci. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM jako profesor. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył s...

Pozostałe książki:

Nasze polskie wigilie w opowiadaniach Człowiek w probówce Niezbędnik Krzyżowca Niezbędnik Sarmaty Niezbędnik konfederata barskiego. Awantury, kuranty, pieśni Receptury z klasztornej piwniczki. Mięsa, zrazy, befsztyki, bitki, cynaderki Receptury z klasztornej piwniczki. Nalewki, wina, piwa, miody, likiery Sarmacja. Obalanie mitów Wielka encyklopedia staropolska Wrzesień. Wojna narysowana Średniowiecze. Obalanie mitów. Dzieje kultury francuskiej Dzieje kultury francuskiej Gotyk wielkopolski Architektura sakralna XIII-XVI wieku Kuchnia klasztorna Literatura staropolska Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka Niezbędnik Szuana Niezbędnik Trubadura Receptury klasztorne dla duszy i ciała Receptury klasztorne. Dla duszy i ciała Receptury z klasztornego pieca Receptury z klasztornej kuchni. Potrawy wigilijne Receptury z klasztornej piwniczki. Przetwory, soki, kompoty, marmolady, konfitury Receptuty z klasztornej piwniczki Rymowane zamki Sms-owa miłość Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej
Wszystkie książki Jacek Kowalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wielka encyklopedia staropolska? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Posiadam Historia XVII wiek A.D. 2013 Historia - XVIII wiek Historia - XVI wiek

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielka encyklopedia staropolska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl