Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej

Jacek Kowalski
Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Napisania książki o naszej operze narodowej podjął się profesor Jacek Kowalski, wybitny znawca kultury staropolskiej i laureat prestiżowej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów”). Jego praca ukazuje Moniuszkowską operę od zupełnie innej strony - jako utwór wielowarstwowy. Straszny dwór staje się tu węzłem bogatych treści, aluzji, ukrytych znaczeń, przenoszonych z tradycji i stających się tradycją, które Autor w narracji stylizowanej na gawędę przedstawia czytelnikom. Znajdziemy tu informacje, poparte bogatym rejestrem źródeł, na temat biografii i twórczości kompozytora, historii politycznej, nastrojów społecznych etc., dane na temat organizacji Warszawskich Teatrów Rządowych, estetyki ówczesnych inscenizacji, składu zespołów artystycznych artystów etc. etc. Tu ważnie zastrzeżenie – Autor nie koncentruje się wyłącznie na czasie powstawania i premiery Strasznego dworu – z upodobaniem wybiega a to w przeszłość, a to w przyszłość, pokazując źródła i następstwa pewnych artystycznych i ideowych wyborów dokonanych przez kompozytora i librecistę.
Druga część książki zawiera libretto „Strasznego dworu” w niezwykłej edycji, której – jak pisze Jacek Kowalski – „nigdy nie było”. Odzwierciedla ona stan tekstu w chwili przygotowań do prapremiery. Zestawiając ze sobą rękopis libretta pióra Jana Chęcińskiego (on jest podstawą), jego wersję drukowaną (i ocenzurowaną) oraz partyturę utworu, w którą Moniuszko własną ręką wpisywał słowa, autor przywraca „Strasznemu dworowi” kształt, jakiego nigdy nie mieliśmy szansy poznać (od początku zniekształcane przez cenzorów libretto ulegało potem kolejnym, już wykonawczym odkształceniom i modernizacjom). „Nowe” libretto pozwoli czytelnikom poznać tajniki warsztatu kompozytora, który jako maestro całości dzieła modeluje według własnych zamierzeń tekst stworzony przez librecistę. Kolejne partie są na gorąco komentowane przez Autora
Za kolejnymi partiami przygotowanego tak libretta następuje komentarz Autora. „Partie komentarza doskonale – w lekturze – korespondują z rytmem natężenia uwagi i jej słabnięcia, co jest dodatkowym atutem tej swoistej kompozycji, stworzonej przez Autora rozumiejącego rytm gawędy i muzyki. Wiele spostrzeżeń uderza trafnością i oryginalnością”, w swojej recenzji maszynopisu książki Jacka Kowalskiego pisze Profesor Elżbieta Nowicka.
Do publikacji została dołączona płyta CD z nagraniem opery Moniuszki z 1965 roku, w wykonaniu m.in. Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza.
Data wydania: 2018-12-31
ISBN: 978-83-06-03564-3, 9788306035643
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Stron: 520
dodana przez: AnotherOne

Autor

Jacek Kowalski Jacek Kowalski Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Żonaty, ma sześcioro dzieci. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM jako profesor. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył s...

Pozostałe książki:

Nasze polskie wigilie w opowiadaniach Człowiek w probówce Niezbędnik Krzyżowca Niezbędnik Sarmaty Niezbędnik konfederata barskiego. Awantury, kuranty, pieśni Receptury z klasztornej piwniczki. Mięsa, zrazy, befsztyki, bitki, cynaderki Receptury z klasztornej piwniczki. Nalewki, wina, piwa, miody, likiery Sarmacja. Obalanie mitów Wielka encyklopedia staropolska Wrzesień. Wojna narysowana Średniowiecze. Obalanie mitów. Dzieje kultury francuskiej Dzieje kultury francuskiej Gotyk wielkopolski Architektura sakralna XIII-XVI wieku Kuchnia klasztorna Literatura staropolska Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka Niezbędnik Szuana Niezbędnik Trubadura Receptury klasztorne dla duszy i ciała Receptury klasztorne. Dla duszy i ciała Receptury z klasztornego pieca Receptury z klasztornej kuchni. Potrawy wigilijne Receptury z klasztornej piwniczki. Przetwory, soki, kompoty, marmolady, konfitury Receptuty z klasztornej piwniczki Rymowane zamki Sms-owa miłość Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej
Wszystkie książki Jacek Kowalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl