Wieszanie

Jarosław Marek Rymkiewicz
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wieszanie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Najnowsza książka laureata Nagrody Literackiej Nike 2003. Wielbiciele pisarstwa Rymkiewicza znajdą tutaj znaną z poprzednich jego publikacji pasję odkrywania zapomnianych faktów z przeszłości, varsavianiści i miłośnicy historii poznają dzięki niej nieznane szerzej epizody insurekcji kościuszkowskiej. „Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej – takich, którzy lubią czytać o tym, jak wyglądało życie polskie w dawnych czasach i jak żyli nasi przodkowie, jakie mieli przygody oraz obyczaje. Mówi ona o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie przed ponad dwustu laty, między połową kwietnia a początkiem listopada 1794 roku. Jest w niej również mowa o kilku wydarzeniach nieco późniejszych i nieco wcześniejszych, a także (dla przykładu oraz porównania) o wydarzeniach, do których doszło w tymże czasie w Wilnie i w Krakowie. Nie znaczy to, że moja opowieść zdaje sprawę ze wszystkich ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w roku 1794. Tę kwestię dostatecznie wyjaśnia tytuł książki – jej tematem są wydarzenia wiążące się z wieszaniem na szubienicy, a więc, ujmując to inaczej, z legalnym lub nielegalnym wykonywaniem wyroków śmierci – niekiedy sądowych, a niekiedy wydawanych spontanicznie przez lud Warszawy” (Jarosław Marek Rymkiewicz). Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935) – poeta i historyk literatury; laureat szeregu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagrody im. Stanisława Vincenza (1984), Nagrody literackiej paryskiej „Kultury” (1986) oraz Nagrody Literackiej Nike 2003 za tom Zachód słońca w Milanówku (Sic! 2002). Spośród pozostałych jedenastu tomów poetyckich, jakie opublikował, najbardziej znane to: Thema regium (1978), Ulica Mandelsztama (1983), Moje dzieło pośmiertne (1993), Znak niejasny, baśń półżywa (1999). Autorski wybór swoich wierszy ogłosił w tomie Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963-2002 (Sic! 2003). Wydał jedenaście książek eseistycznych, w tym oryginalne „powieściowe encyklopedie” czy też „encyklopedyczne powieści” o życiu i dziełach Bolesława Leśmiana i Juliusza Słowackiego: Leśmian. Encyklopedia (Sic! 2001) i Słowacki. Encyklopedia (Sic! 2004). Jest też autorem dwóch powieści, czterech komedii oraz przekładów z poetów angielskich, rosyjskich i hiszpańskich. Ostatnio opublikował zbiór wierszy Do widzenia gawrony (Sic! 2006). Mieszka w Milanówku.
ISBN: 978-83-60457-17-7, 9788360457177
Wydawnictwo: SIC!
Nagrody: Gwarancje Kultury TVP Kultura (Zwycięzca), Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza (Zwycięzca)
Stron: 268
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jarosław Marek Rymkiewicz Jarosław Marek Rymkiewicz
Urodzony 13 lipca 1935 roku w Polsce (Warszawa)
Jarosław Marek Rymkiewicz, urodzony jako Jarosław Marek Szulc – polski poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk humanistycznych.

Pozostałe książki:

Zachód słońca w Milanówku Kinderszenen Koniec lata w zdziczałym ogrodzie Metempsychoza Poezje wybrane Rozmowy polskie latem roku 1983 Samuel Zborowski Złota księga wierszy polskich Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze Cicho ciszej Wybrane wiersze z lat 1963-2002 Do Snowia i dalej... Do widzenia gawrony Dwór nad Narwią. Dramaty Kolęda księdza Baki oraz inne wiersze z lat młodości / Evviva L'Arte Leśmian : encyklopedia Mickiewicz. Encyklopedia Myśli różne o ogrodach Reytan. Upadek Polski Rozmowy polskie w latach 1995-2008 Ulica Mandelsztama Wielki Książę Wiersze polityczne Wieszanie Znak niejasny, baśn półżywa Śpiewak cygańskich romansów Żmut 44 wiersze i kilka fragmentów Dialog nr 6, czerwiec 1960 Księżniczka na opak wywrócona Trzy baśnie
Wszystkie książki Jarosław Marek Rymkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wieszanie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2021-10-20
1 /10

„Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej”
Potrzebbe było to zapewnienie, bowiem przy czytaniu tego można doznać uczucia : o czym to niby jest?
Długaśne zdania „Dobrze byłoby wiedzieć, dlaczego życie jest fragmentaryczne i rozpada się na kawałki, a w dodatku nie daje się ułożyć z tych kawałków w jako tako spójną całość, ale jest oczywiste, że wiedzieć tego nie można - życie nie chce, żebyśmy wiedzieli, dlaczego tak jest, dlaczego ono jest takie, jakie jest, w kawałkach i rozlatujące się na kawałki, a nie jakieś inne. Inne - to znaczy w całości, dane nam do życia jako cała całość. Zycie jako składna i uporządkowana całość, w której wszystko jest dokładnie dopasowane i która idealnie pasuje sama do siebie - czegoś takiego w ogóle nie można sobie wyobrazić. Jeśli ktoś rozumie życie - czasownik "rozumieć" nie jest tu dobrze użyty, bo życia się nie rozumie, a nawet nie da się go zrozumieć, ponieważ jest to coś kompletnie niezrozumiałego, a więc raczej należałoby mówić o czymś, co jest nierozumnym i niezrozumiałym (jak samo życie) przeżywaniem życia - jeśli zatem ktoś przeżywa życie jako coś takiego, co nieustannie (przez całe życie) rozpada się na kawałki, które może chciałyby się połączyć, ale nie pasują do siebie lub pasują ledwo ledwo, a w dodatku, nie dając się złożyć w sensowną całość, gdzieś się rozlatują i znikają, nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo gdzie, zapewne w tym czymś, co nazywamy nicością (która wobec tego powinna składać się z ta...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wieszanie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl