Śpiewak cygańskich romansów

Federico García Lorca
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Śpiewak cygańskich romansów
Książka Śpiewak cygańskich romansów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Federico García Lorca (1898-1936) to największy poeta hiszpański XX wieku. Sławę, także światową, zyskał dzięki osiemnastu wierszom, cygańskim balladom, które złożyły się na wydaną w roku 1928 książkę Primer romancero gitano (Pierwszy zbiór romansów cygańskich). I choć - dzięki sukcesowi Primer romancero - sławę zyskały później także inne dzieła poety, to nie napisał on już niczego, co mogłoby dorównać tym wspaniałym osiemnastu balladom. Jarosław Marek Rymkiewicz zaczął tłumaczyć wiersze i sztuki teatralne Lorki na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zeszłego wieku, w tym samym czasie, kiedy tłumaczył Życie jest snem i Księżniczkę na opak wywróconą Calderona de la Barca. Kilka ballad z Primer romancero gitano przełożył specjalnie dla naszego wydania w ubiegłym roku. "Wielki pomysł Lorki - mówi Rymkiewicz - polegał na tym, że eksplozje swojej dzikiej, nadrealistycznej wyobraźni postanowił zamknąć w tradycyjnych, używanych od niemal tysiąca lat formach poezji hiszpańskiej. To odnalezienie idealnej formy (coś, co kompletnie nie udało się nadrealistom francuskim) umieszcza Lorkę wśród największych poetów języka hiszpańskiego - tuż obok autora Poema de mío Cid, obok Świętego Jana od Krzyża i obok autora Soledades Luisa de Góngora. Przełożyłem jedenaście z osiemnastu ballad Primer romancero gitano, ale nie uważam mojej roboty za ukończoną i może kiedyś uda mi się przełożyć również pozostałe".
Data wydania: 2011-11-28
ISBN: 978-83-61967-20-0, 9788361967200
Wydawnictwo: SIC!
Stron: 120

Autor

Federico García Lorca Federico García Lorca
Urodzony 5 czerwca 1898 roku w Hiszpanii (Fuente Vaqueros)
Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca, bardziej znany jako Federico García Lorca – hiszpański poeta i dramaturg; był także malarzem, pianistą i kompozytorem. Sztandarowy przedstawiciel Pokolenia 27. Jeden z najwybitniejszych przedstawic...

Książki Federico García Lorca

Wszystkie książki Federico García Lorca

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Śpiewak cygańskich romansów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-09-26
Przeczytane 100 Le Monde Mam w domu 📚 100 NKK

"Federico Garcia Lorca (1898-1936) to największy poeta hiszpański XX wieku. Sławę, także światową, zyskał dzięki osiemnastu wierszom, cygańskim balladom, które złożyły się na wydaną w roku 1928 książkę Primer romancero gitano (Pierwszy zbiór romansów cygańskich)".

I tutaj powinnam skończyć swoją opinię, aby się dalej nie kompromitować, ale postanowiłam stawić czoła swoim ograniczeniom ;)

Nie mam w sobie tej lirycznej struny, która konieczna jest, aby doceniać poezję. Interpretacja wierszy zgodnie z kluczem w trakcie edukacji, też przyczyniła się do utraty zainteresowania tą częścią literatury. Jeżeli chodzi o lirykę, to najbliżej mi do poezji śpiewanej, ale to się chyba nie liczy. Sięgnęłam po "Śpiewaka cygańskich romansów" z powodu wyzwania tematycznego na GR, a także dlatego, że książka ta jest na dwóch listach "musisz przeczytać". Na tyle znam siebie, że nie nastawiałam się na oszałamiające emocje. Prawdopodobnie Federico Garcia Lorca jest dobrym pisarzem, ale ja widząc takie masło maślane:

"Kiedy nadeszła noc,
noc, jak nocność nocna,
[...]"

czuję raczej zniechęcenie niż czytelnicze uniesienie. Jestem niereformowalna, więc proszę, nie zwracajcie uwagi na moje marudzenie ;)

{}× 14 | Komentarze (2) | link |
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Śpiewak cygańskich romansów”- Federico García Lorca

Książka Poezje
Poezje Rainer Maria Rilke
{}7.3/10
"Zgaś moje oczy: ja Cię widzieć mogęuszy zatrzaśnij:ja Ciebi...
Książka Poemat w Obrazkach
Poemat w Obrazkach Dino Buzzati, Lorenzo Viganò
{}4.5/10
Zdarza się, że w życiu robi się coś bez żadnych zahamowań. C...
Książka Poezje
Poezje H.P. Lovecraft
{}7/10
Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) Twe migotliwe światła ...
Książka Poezje
Poezje Charles Pierre Baudelaire
{}10/10
Książka Tylne światła
Tylne światła Halmay Petr
Wiersze z tomu Tylne światła, choć wynikają z doświadczenia ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Śpiewak cygańskich romansów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe