Wiszera. Antypowieść

Warłam Szałamow
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wiszera. Antypowieść
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Tom szkiców i opowiadań "Wiszera", który Autor nazwał w podtytule "antypowieścią", jest następnym po "Opowiadaniach kołymskich" cyklem prozatorskim Warłama Szałamowa (1907-1982), klasyka rosyjskiej literatury współczesnej. Obejmuje tylko jeden z epizodów obozowego życiorysu pisarza, pobyt w łagrach wiszerskich na Uralu w latach 1929-1931. Zawiera utwory pisane w okresie 1961-1971, z których część – nie zawsze w dopracowanej literacko postaci – była już publikowana. Cykl jako zespolona całość pozostawał jednak nieznany aż do roku 1989, kiedy to odnaleziono go w archiwum Autora. Istotnym uzupełnieniem naszej edycji jest tekst rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim o Szałamowie, komunizmie i Rosji, przeprowadzonej z inicjatywy włoskiego wydawcy dzieł Warłama Tichonowicza. "Co dała mi Wiszera – pyta Szałamow. – Trzy lata rozczarowań w stosunku do kolegów, niespełnionych dziecinnych nadziei. Niezwykłą pewność życiowej siły. Poddany ciężkiej próbie (...) wytrzymałem ją, fizycznie i moralnie. Stałem mocno na nogach, nie obawiałem się życia. Dobrze rozumiałem, że życie – to sprawa poważna, ale bać go się nie należy. Byłem gotów żyć".  
Tytuł oryginalny: Вишера. Антироман
Data wydania: 2000
ISBN: 83-07-02787-X, 830702787X
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 301
dodana przez: kazal_ka

Autor

Warłam Szałamow Warłam Szałamow
Urodzony 18 czerwca 1907 roku w Federacji Rosyjskiej (Wołogda)
Warłam Szałamow, rosyjski pisarz, poeta i eseista, przez osiemnaście lat był przetrzymywany w więzieniach i łagrach kołymskich. W 1956 r. został zrehabilitowany. Największą sławę przyniosły mu oparte na własnych doświadczeniach tych strasznych lat O...

Pozostałe książki:

Opowiadania kołymskie Wiszera. Antypowieść Procurator Judei i inne utwory
Wszystkie książki Warłam Szałamow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wiszera. Antypowieść? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-26
8 /10
Przeczytane W mojej biblioteczce Literatura rosyjska Wyłączone z biblioteki

"19 lutego 1929 roku zostałem aresztowany. Ten dzień i tę godzinę uważam za początek mojego społecznego życia - pierwsza prawdziwą próbę życia w trudnych warunkach."

Dziewiętnaście wydanych już pośmiertnie opowiadań Szałamowa na temat jego pierwszego zesłania (wyrok: 5 lat, za drugim razem Kołyma: 5+10 lat) na ciężkie roboty w okolice Wiszery na północnym Uralu (1929-1932) ma charakter wspomnień, spisanych prostym, oszczędnym językiem. Prawie każde z nich poświęcone jest już w tytule jakiejś spotkanej tam postaci. Zwykle są to skazani, pełniący różne administracyjne funkcje, ponieważ sam Szałamow po jakimś czasie również takie pełnił - był dziesiętnikiem, kadrowym itp.
Te "imienne" opowiadania mają wybitny charakter dokumentalny - wspominają ludzi, ukazując zarazem fenomen działania radzieckich obozów pracy: ich organizację, przemiany, samą istotę, polegającą nie tyle na fizycznym łamaniu i wyniszczaniu wszelkich potencjalnych wrogów "rewolucji" czyli stalinowskiego władztwa, co przede wszystkim na masowym wysyłaniu ludzi na katorgę za absurdalne, często wymyślone przewinienia. Podkreśla to jeden z tytułów opowiadania: "W łagrze nie ma winnych" - bo wina się nie liczy i nikt katorżnikom winy nie udowadniał, przywalano tylko paragraf. Chodziło bowiem o to, by "budować socjalizm" - darmową pracą więźniów (już na początku panowania komunistów w Rosji Trocki miał powiedzieć Leninowi, że bez tego nic nie zbudują). Z paragrafu politycznego (58 - oskarżenie o kontrrew...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiszera. Antypowieść. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl