Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny

Małgorzata Czyńska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.

Niezwykły pisarz, malarz i skandalista, ale także wyjątkowy kobieciarz. Stanisław Ignacy Witkiewicz miał błysk w oku, wielką słabość do płci pięknej i równie wielki temperament. Arystokratki i podlotki, aktorki i poważne matrony. Demoniczne i uległe. Znane dziś z kart jego powieści, portretów malarskich, fotografii oraz… listów do żony. Kochał i portretował je wszystkie. Eugenię Wyszomirską, Ewę Tyszkiewiczównę, Irenę Solską, Helenę Czerwijowską, Jadwigę Janczewską, Zofię Żeleńską (żonę „Boya”), Marię Pawlikowską z Kossaków i oczywiście Nenę Stachurską. Wszystkie też musiała zaakceptować żona Nina – jednocześnie najdalsza i najbliższa. Historia związków Witkacego z kobietami nie tylko pozwala prześledzić burzliwe koleje jego życia i małżeństwa, lecz także dogłębnie poznać bogatą osobowość artysty.

W nowym, uzupełnionym wydaniu książki o kobietach w życiu Witkacego Małgorzata Czyńska odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości – pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.


Data wydania: 2022-07-06
ISBN: 978-83-67262-59-0, 9788367262590
Wydawnictwo: Marginesy
Kategoria: Biografia
Stron: 360
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Czyńska Małgorzata Czyńska
Urodzona w 1975 roku w Polsce
Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, dziennikarka, pisarka. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, reporterskich portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe...

Pozostałe książki:

Berezowska. Nagość dla wszystkich Łempicka. Tryumf życia Kobiety z obrazów Kobiety z obrazów. Polki Kobiety z obrazów
Wszystkie książki Małgorzata Czyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Idealna nie tylko dla wielbicieli WItkacego

14.04.2022

Witkacy to postać niebanalna, pełna różnych demonów. Jego życie i twórczość zachwyca wielu. Ja również zaliczam się do tego grona. Książka „Kobiety Witakcego…” to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza. To również pozycja dla tych, którzy dopiero go poznają. Wśród najważniejszych kobiet w życiu Wit... Recenzja książki Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem

Moja opinia o książce

Opinie

EW
2023-04-09
8 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
2022-10-13
9 /10
Przeczytane
MO
2022-08-28
7 /10
Przeczytane
@pardobicka
2022-07-20
7 /10
Przeczytane
KS
2022-04-14
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl