Kobiety z obrazów. Polki

Małgorzata Czyńska
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kobiety z obrazów. Polki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska – „księżniczka polskiego malarstwa” – studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody – zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach Wesela i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu Pinokia, była ulubioną modelką krakowskich artystów.

Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.

Galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach


Data wydania: 2022-11-23
ISBN: 978-83-67406-69-7, 9788367406697
Wydawnictwo: Marginesy
Kategorie: Kobieta, Biografia
Stron: 328
dodana przez: Catta

Autor

Małgorzata Czyńska Małgorzata Czyńska
Urodzona w 1975 roku w Polsce
Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, dziennikarka, pisarka. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, reporterskich portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe...

Pozostałe książki:

Kobiety z obrazów Kobiety z obrazów Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny Kobiety z obrazów. Polki Berezowska. Nagość dla wszystkich Łempicka. Tryumf życia Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów Dom polski. Meblościanka z pikasami Dwurnik Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem Kobiety Fotonu Kobro. Skok w przestrzeń Moje królestwo Zawód: fotografistka
Wszystkie książki Małgorzata Czyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kobiety z obrazów. Polki.

31.03.2023

Małgorzata Czyńska, dziennikarka, historyczka sztuki, autorka cyklu książek "Kobiety z obrazów". Tym razem autorka przedstawia osiem kobiecych portretów związanych z Polską. Wyjątkowo upodobałam sobie okres końca XIX wieku i początek XX. To czas, kiedy rodzi się obraz zupełnie nowej kobiety, wychodzącej z roli, w którą została wpisana na przestrze... Recenzja książki Kobiety z obrazów. Polki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ilona_m2
2022-12-30
8 /10
Przeczytane

Czy jesteście w stanie wymienić nazwisko choć jednej polskiej malarki?

Ja bez problemu mogłabym podać nazwiska słynnych polskich malarzy, ale z sylwetkami kobiecymi miałabym problem.

Dzięki opracowaniu Małgorzaty Czyńskiej znacznie pogłębiłam wiedzę w tym zakresie. Książka pozwoliła mi przybliżyć sylwetki słynnych Polek, które nie tylko zasłynęły z malarstwa, ale i były na nich uwieczniane. Odnajdziemy tu nie tyle suche, podręcznikowe fakty - i to mnie kupuje!
Autorka zadbała o najbardziej smakowite szczegóły z życia tych kobiet wzbogacając je o osobiste listy, fragmenty pamiętników. Każda z tych postaci zachwyca porywającym życiorysem.

Moją uwagę w szczególności zwróciła uwagę postać Olgi Boznańskiej, która żyła niczym upadłą królewna z rodu Popielów. Autorka słynnej Dziewczynki z chryzantemami malowała na kawałkach tektury.

Książka została wzbogacona o piękne grafiki.

× 3 | link |
@maslowskimarcinn
2023-02-08
7 /10
Przeczytane

Warszawa, Paryż, Monachium, wreszcie Kraków i Zakopane – z tymi miejscami związały swą przyszłość Polki, bohaterki „Kobiet z obrazów” M. Czyńskiej. Przeciekawa książka, która pcha czytelnika dalej i zachęca do poznania życiorysów opisanych w niej (siłą rzeczy – skrótowo) dam. A jest kogo poznawać, jest o kim czytać – fenomenalna Boznańska, „postrzelona” Stryjeńska, niedoceniona Bilińska, kontrowersyjna Roszkowska, wielka Modrzejewska… a to przecież zaledwie przedsmak tego, co czeka na nas w „Polkach”.

Czyńska snuje swą opowieść o aktorkach i muzach, królowych obrazów i teatralnych scen tak samo zajmująco, jak pasjonujące były życiorysy opisywanych przez nią dam – pochłonięte pasją, wewnętrznym ogniem, bezgranicznie oddane swym talentom i poświęcające im swe życia, wreszcie: obdarzone pięknem (nie tylko tym zewnętrznym) – dawały życie postaciom literackim, kreowały nowe trendy, inspirowały najsłynniejszych malarzy epoki…

Gdy wraz bohaterkami „Polek” na kartach książki pojawiają się inni wybitni tamtych czasów – Witkiewiczowie, Wyspiańscy i Kossakowie, bez trudu przenosimy się w gwar kawiarnianych rozmów o najnowszych obrazach, wystawach i europejskich salonach, o nieustającym braku pieniędzy, miłostkach i namiętnościach, barwnej Warszawie albo zatęchłym Krakowie, świetlistym Paryżu i korytarzach monachijskiej akademii sztuk pięknych.

Polecam!

| link |
@_czytanieuzaleznia
2024-01-12
8 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2023-04-28
8 /10
Przeczytane
@nowika1
2023-03-31
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobiety z obrazów. Polki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl