Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło

Artur Tanikowski
Książka Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło
Książka Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Leopold Gottlieb (1879-1934) należy do tych artystów, których losy i dzieło wymykają się łatwym klasyfikacjom. Modernista, ale nie radykalny, w Wiedniu, Krakowie i Paryżu trzymał rękę na pulsie rodzącej się na jego oczach nowoczesności, a równocześnie toczył twórcze dialogi z rozmaitymi tradycjami malarstwa. Zanim stał się (na krótko) „ekspresjonistą polskim” (formistą), był w pierwszych latach XX wieku ekspresjonistą „młodopolskim”, czyli jednym z przedstawicieli wczesnego ekspresjonizmu w łagodniejszej niż austriacka czy niemiecka formule tego nurtu, sporo zawdzięczającej jeszcze naturalizmowi i symbolizmowi. Polski patriota, ochotnik -legionista, nigdy nie wyrzekł się swych żydowskich korzeni. Z drugiej strony: nowoczesny Żyd–kosmopolita zaangażowany w polskie życie artystyczne, ale też znajdujący miłośników swej sztuki pod różnymi szerokościami geograficznymi. Nie przeszkadzało mu to – przynajmniej momentami – sympatyzować z syjonizmem. Odkrywany za młodu w Kołomyi, doceniony w Barcelonie, kolekcjonowany z zapamiętaniem w Stanach Zjednoczonych. Przyjaciel Diego Rivery i Witolda Wojtkiewicza, portrecista Picassa i Żeromskiego, malarz Chrystusa jako żebraka i Modlących się Żydów. Przenicowanie przedstawionych wyżej w esencjonalnym zarysie zagadnień i pozornych paradoksów, które przyniosły ze sobą życie i twórczość najmłodszego z licznej rodziny Gottliebów, było przez wiele lat niemożliwe. Powody takiego stanu rzeczy były różne: m.in. rozproszenie prac malarza po wielu krajach i kontynentach przy stosunkowo nielicznej ich obecności w polskich muzeach, niełatwy dostęp do literatury przedmiotu. Autor niniejszej książki pragnie zmienić ten stan rzeczy, wykazując przy okazji, że „kłopot z Gottliebem” to przede wszystkim przysłowiowy kłopot bogactwa, wynikający z postawy samego artysty – z samoświadomego i konsekwentnego wyboru podwójnej tożsamości kulturowej i narodowej. Ten polski Żyd czy – jak kto woli – żydowski Polak postrzegał swą aktywność artystyczną i pozaartystyczną zawsze w ścisłym powiązaniu z wysokimi standardami etycznymi.
Publikacja wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-242-1625-3, 9788324216253
Wydawnictwo: Universitas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło”- Artur Tanikowski

Książka Artur Szyk Artysta Żyd Polak
Artur Szyk Artysta Żyd Polak Joseph Ansell
Artur Szyk ? artysta i ilustrator, Polak i Żyd. W przeciągu ...
Książka Zrzeszenie Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie 1931-1939
Zrzeszenie Żydowskich Artys... Natasza Styrna
Praca poświęcona jest żydowskiemu środowisku artystycznemu w...
Książka Kolekcja Andrzeja Mniszcha /UMK/
Kolekcja Andrzeja Mniszcha ... de Rosset Tomasz F.
Wraz z upadkiem powstania listopadowego zjawisko emigracji n...
Książka Żydowscy malarze w Łodzi w latach 1880-1919
Żydowscy malarze w Łodzi w ... Irmina Gadowska
Książka poświęcona jest środowisku artystów żydowskich dział...
Książka Świat w sąsiedztwie zaświatów
Świat w sąsiedztwie zaświatów Joanna Bielska-Krawczyk
Świat w sąsiedztwie zaświatów to książka poświęcona życiu i ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe