Włóczędzy

Vâčeslav Âkovlevič Šiškov, Li Yiyun
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Włóczędzy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Przekład z języka angielskiego Michał Kłobukowski Rankiem 21 marca 1979 roku na słupach prowincjonalnej Błotnistej Rzeki łopoczą obwieszczenia. Na dziś zaplanowano uroczystość publicznego zdemaskowania i stracenia Gu Shan, młodej kontrrewolucjonistki, nieugiętej i hardej córki szanowanego nauczyciela. Jej śmierć ma być widowiskiem, w którym system po raz kolejny zwycięży nad krnąbrną jednostką. Życie z pozoru toczy się swoim torem... Z dalekiej stolicy napływają jednak pogłoski o zmianie u politycznych sterów, w Błotnistej Rzece rozpala się nadzieja na rehabilitację Shan. Egzekucja zagarnia w wir niespodziewanych wydarzeń przypadkowych mieszkańców, demokratyczny ferment zatacza coraz szersze kręgi. W mistrzowsko poprowadzonej fabule nic nieznaczące wydarzenia prowadzą do tragicznych konsekwencji. Dziecięcy psikus kończy się aresztowaniem, młodzieńcza miłość - uwięzieniem, małostkowe kłamstwo - skazaniem na śmierć. W Orwellowskim koszmarze nie ma niewidzialnych i niewinnych. Yiyun Li w surowym stylu, przywodzącym na myśl ducha prozy Orhana Pamuka i J.M. Coetzeego, opisuje życie w wyjątkowym miejscu i w czasie historycznych przemian, kreśląc jednocześnie uniwersalny obraz ludzkich słabości i odwagi. ""Poruszająca i pięknie napisana opowieść Yiyun Li rozgrywa się w późnych latach siedemdziesiątych, gdy w Chinach rozpoczynał się antykomunistyczny ferment, którego rezultatem była masakra na placu Niebiańskiego Spokoju. Horror i absurd komunistycznego reżimu autorka pokazuje z perspektywy mieszkańców miasteczka o nazwie Błotnista Rzeka. Historia zaczyna się w dniu, gdy stracona ma zostać Shan, córka nauczyciela Gu, niegdyś zagorzała zwolenniczka rewolucji kulturalnej towarzysza Mao, która straciła wiarę w system. W rozedrganej atmosferze dnia egzekucji wyzwalają się wspomnienia i dawne urazy, zniszczone przez reżim więzy rodzinne ukazują swoją słabość, zło triumfuje, a drobne przejawy dobra i odwagi wydają się cudem. Maestria autorki polega na tym, że w tej wstrząsającej historii nie ma prostego podziału na katów i ofiary, a egzekucja Shan staje się jedynie jednym z wielu aktów przemocy w świecie wypaczonym i skazanym na zagładę. Włóczędzy Yiyun Li to opowieść o Chinach bez orientalistycznej egzotyki, opowieść o bezimiennej krzywdzie, bólu i śmierci tych, o których nikt się przed nią nie upomniał"". Joanna Bator
Data wydania: 2010-01-01
ISBN: 978-83-7536-213-8, 9788375362138
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Proza Świata
Stron: 416

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Włóczędzy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

EP
2011-10-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Przekład jednak dziwi. Karkołomne przedsięwzięcie. Ciekawa jestem jak kwestia imion została rozwiązana w oryginale (po angielsku). Po polsku mamy imiona chińskie: np. Gu Shan, imiona chińskie z objaśnieniem: Bashi - osiemdziesiąt i imiona spolszczone: wszystkie córki państwa Hua. Przedziwne rozwiązanie.

{} | link |
@amel
2011-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Włóczędzy”- Vâčeslav Âkovlevič Šiškov

Jak zmieniałam zdanie
Jak zmieniałam zdanie Zadie Smith
{}7.5/10
Rozmaitości Zadie Smith. ?Niespójność ideologiczna jest dla ...
Bikiniarze : pierwsza polska subkultura
Bikiniarze : pierwsza polsk... Maciej Chłopek
{}8/10
Wtedy, kiedy powstali i zrośli się z krajobrazem polskich mi...
Mniej niż ktoś Eseje
Mniej niż ktoś Eseje Josif Brodski
{}8.7/10
Był sobie kiedyś mały chłopiec. Żył w najbardziej niesprawie...
Życie snem ; Książę niezłomny
Życie snem ; Książę niezłomny Pedro Calderón de la Barca
{}5.5/10
Dramat chiszpański Złotego Wieku - geneza i charakterystyka ...
Apokaliptycy i dostosowani
Apokaliptycy i dostosowani Umberto Eco
{}8/10
Wszyscy mamy kłopot z kulturą masową. Twórcy, ponieważ ją tw...

Cytaty z książki

O nie! Książka Włóczędzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe