Wojna i "Pokój dla Galilei"

Krzysztof Mroczkowski
Wojna i "Pokój dla Galilei"
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Spis treści Wprowadzenie 1. Rozważania wstępne 2. Konflikt jako wykładnia polityki na Bliskim Wschodzie 3. Stan badań i założenia metodologiczne Rozdział I Rola Libanu w początkowej fazie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w latach 1948-1970 1.1. Specyfika Libanu jako kraju goszczącego uchodźców palestyńskich 1.2. Organizacja Wyzwolenia Palestyny i wzrost jej roli na arenie polityki bliskowschodniej do roku 1970 1.3. Kluczowy rok 1970 – OWP w Libanie Rozdział II Bliski Wschód w latach 1967-1976. Rola OWP w destabilizacji regionu 2.1. OWP jako uczestnik w wojnie zastępczej 2.2. Wojna domowa w Libanie. OWP jako czynnik destabilizujący Rozdział III Redefiniowanie strategii bezpieczeństwa Państwa Izrael w związku ze zmianą kierunku politycznego w Libanie i Izraelu – prawica u władzy 3.1. Menachem Begin i jego model bezpieczeństwa narodowego 3.2. Umiędzynarodowienie kwestii bezpieczeństwa Izraela na kierunku północnym. Operacja „Litani” 3.3. Umiędzynarodowienie kwestii bezpieczeństwa Izraela na kierunku wschodnim i południowym. Zmiana roli głównego wroga Państwa Izrael Rozdział IV Kluczowy kierunek północny w polityce Państwa Izrael 4.1. Liban jako miejsce konfrontacji na linii Izrael – Syria. Rola libańskiej „strefy bezpieczeństwa” w walce z OWP 4.2. Destabilizacja Libanu i kwestia wspólnego wroga libańskiej i izraelskiej prawicy jako czynnik determinujący kolejny konflikt Rozdział V Izraelska obecność wojskowa w Libanie w latach 1982-1985 5.1. Operacja „Pokój dla Galilei” 5.2. Fiasko polityki izraelskiej wobec libańskiej prawicy – „libańskie bagno” 5.3. Załamanie strategii bezpieczeństwa Państwa Izrael na kierunku północnym – złudny pokój.
ISBN: 978-83-7996-551-9, 9788379965519
Wydawnictwo: Uniwersytetu Rzeszowskiego

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wojna i "Pokój dla Galilei" nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna i "Pokój dla Galilei". czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl